Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 12:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: środa, 22 czerwca 2011, 02:30 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2008, 18:47
Posty: 140
Lokalizacja: Krasnystaw/Gloucester
Witajcie,
Kilka dni temu ruszyła nowa strona prowadzona przez polskich wiccan mieszkających w Wielkiej Brytanii. www.wiccanski-krag.com. Na stronie znajdziecie artykuły pisane przez nas, jak również tłumaczenia wywiadów i artykułów naszych wiccańskich znajomych z innych części świata.
Głownym tematem strony jest Brytyjskie Wicca Tradycyjne ale znajdziecie tam też artykuły o magij i duchowości.

BB,
Velkan

Edit: A tutaj link do strony Velkana: http://www.biblioteka-cieni.pl
Michiru

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: wtorek, 31 stycznia 2012, 00:08 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2008, 18:47
Posty: 140
Lokalizacja: Krasnystaw/Gloucester
Miło mi donieść że projekt wiccański krąg ciągle się rozwija. Dodaliśmy sporo nowych tekstów polskich wiccan jak i tłumaczenia artykułów naszych znajomych i przyjaciół z innych krajów np. Sority D'Este, Davida Rankinea oraz Ronalda Huttona.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: czwartek, 2 lutego 2012, 02:02 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2008, 18:47
Posty: 140
Lokalizacja: Krasnystaw/Gloucester
Właśnie dodaliśmy dwa nowe artykuły do naszej biblioteczki. Pierwszy z nich to artykuł "Praca Rytualna" autorstwa Morgany - wiccanki z wieloletnim doświadczeniem a także Międzynarodowej Koordynatorki PFI. Jest to pierwszy z serii artykułów pochodzących ze strony http://www.silvercircle.org założonej przez Morgane i niedawno zmarłego Merlina na które dostaliśmy zgodę na tłumaczenie. Kolejne już wkrótce!
Drugim artykułem jest "Uporać się ze śmiercią" autorstwa kanadyjskiej wiccanki Lynny Landstreet w którym autorka stara się spojrzeć na śmierć z wiccańskiej/pogańskiej perspektywy.
Życzymy miłej lektury! Imbolc Blessings! Ekipa Wiccańskiego Kręgu.

A.:usunęłam nieaktualne linki

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: wtorek, 21 lutego 2012, 23:49 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2008, 18:47
Posty: 140
Lokalizacja: Krasnystaw/Gloucester
W naszej biblioteczce pojawił się nowy tekst. Tym razem jest to wywiad z jedną z najbardziej znanych wiccańskich arcykapłanek Maxine Sanders.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: sobota, 25 lutego 2012, 16:28 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
No to mamy nowy wywiad w naszej biblioteczce - tym razem z Fredem Lamondem, członkiem kowenu Bricket Wood, przyjacielem Gardnera. Inicjowany w 1957 roku, Fred jest na prawdę mocno doświadczonym wiccaninem. W tym wywiadzie opowiada o przeszłości Wicca i różnicach pomiędzy wczesnym Wicca a dzisiejszym Wicca. Naszym zdaniem wywiad jest fantastyczny więc zapraszam do czytelni a jak macie pytania to śmiało piszcie na naszym forum Wiccański Krąg. http://www.wiccanski-krag.com/fred_lamond.html

Poprzedni wywiad z Maxine Sanders o misteriach mozna zalezc tutaj: http://www.wiccanski-krag.com/maxine_sanders.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Ostatnio edytowano poniedziałek, 4 lutego 2013, 19:49 przez Agni, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: środa, 20 czerwca 2012, 15:35 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): czwartek, 27 maja 2010, 22:29
Posty: 23
Mamy kilka nowych artykułów w biblioteczce, tylko że na razie można je odczytać tylko w explorerze i być może kilku innych przeglądarkach. W firefoxie nie działają na razie. Zostanie to naprawione. Oto linki.

Przede wszystkim - recenzja książki Morgany : http://wiccanski-krag.com/poza_miotla.html

Wiccańska Wspólnota: wczoraj, dzisiaj i jutro - to artykuł nawiązujący do dyskusji na temat tego, jak powinna wyglądać wspólnota wiccańska oraz kontrowersji, jakie się w związku z tym tematem pojawiają w Polsce. Autorka, będąca od wielu lat częścią przede wszystkim brytyjskiego, ale także bardziej europejskiego Wicca, jako że była inicjowana w Norwegii, praktykowała w Niemczech i od wielu lat praktykuje w Anglii, a także po części polskiego Wicca, pokazuje, jak można popatrzeć na to zagadnienie inaczej, niż to się robi w Polsce. Jest to zarazem osobista odpowiedź – komentarz dotyczący różnych sposobów zachowania w Wicca. http://wiccanski-krag.com/articles/wspolnota.html

Historia Wicca w Anglii: od 1939 do dziś – Julia Philips, jedna z bardziej wpływowych arcykapłanek aleksandyjskich przedstawia nam historie Wicca od roku 1939 do roku 2004 kiedy to poniższy artykuł został napisany. Artykuł oczywiście nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych z tą historią, nie wspomina o wszystkich ważnych postaciach ale te wydarzenia, które wspomina, omawiane są w dosyć dużym detalu. Warto się więc z nim zapoznać, tym bardziej, że jak to ktoś określił artykuł ten czyta się jak niezły kryminał. :) http://wiccanski-krag.com/articles/historia.html

'Niezwykle starożytna i całkowicie naturalna historia alkoholu - w kontekście religijnym, magicznym i nie tylko czyli hymn pochwalny alkoholu' to artykuł, który powstał w obliczu kontrowersji związanych ze spożyciem alkoholu w Wicca. Początkowo miał być żartem ale jak się okazało 'duch' alkoholu chciał inaczej i wyszło całkiem poważnie. Autorka przedstawia nie tylko pobieżny przegląd starożytnych pogańskich kultur i ich podejścia do użycia alkoholu w magii i religii ale także omawia czemu to podejście było takie a nie inne aby na koniec odnieść tą wiedzę do wiccańskiej praktyki.
http://wiccanski-krag.com/alkohol.html


Ostatnio edytowano wtorek, 5 lutego 2013, 01:15 przez Premislaus, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: czwartek, 13 września 2012, 19:42 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
W biblioteczce Wiccanskiego Kregu pojawil sie artykul pt 'Powołanie, przebudzenie, oświecenie – czyli po co Wicca?' Jest to lekko rozbudowany wykład na temat drogi do Wicca oraz poprzez Wicca; do wyjścia poza powierzchnią warstwę tej religii, w głębszy obszar mistyczno-okultystycznego doświadczenia naszej relacji z bogami. Jest to spojrzenie na jeden z możliwych sposobów stawania się wiccaninem oraz przechodzenia zmian związanych z rozwojem indywidualnej duchowości zawartych w procesie inicjacji. Po raz pierwszy wykład ten został wygłoszony na konferencji poświęconej Wicca w Warszawie w sierpniu 2012, organizowanej przez PFI. Oto link: http://www.wiccanski-krag.com/powolanie.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Ostatnio edytowano poniedziałek, 4 lutego 2013, 19:53 przez Agni, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: sobota, 15 września 2012, 11:00 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Dzięki Agni za link do tego artykułu :) Wiele w nim rzeczy uniwersalnych, odnoszących się nie tylko do wicca np. najtrudniejsze na takiej ścieżce nie są nauka obrzędów czy tarota, ale przede wszystkim proces poznawania, rozumienia i kształtowania samego siebie i otaczającej nas rzeczywistości albo Istnieją różne rodzaje przebudzenia, a przebudzenie duchowe można porównać do przebudzenia ze snu. Czasami budzimy się od razu i od razu jesteśmy świadomi tego kim i gdzie jesteśmy. Albo budzimy się powoli, po trochu i potrzebujemy więcej czasu, żeby 'dojść do siebie' - zresztą nie będę wklejać fragmentów, z którymi się zgadzam, bo byłaby to duża część Twojego tekstu :)
Poza tym dobrze napisany, więc przyjemnie się go czyta :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: piątek, 26 października 2012, 14:34 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Amvaradel napisał(a):
Dzięki Agni za link do tego artykułu :) Wiele w nim rzeczy uniwersalnych, odnoszących się nie tylko do wicca np. najtrudniejsze na takiej ścieżce nie są nauka obrzędów czy tarota, ale przede wszystkim proces poznawania, rozumienia i kształtowania samego siebie i otaczającej nas rzeczywistości albo Istnieją różne rodzaje przebudzenia, a przebudzenie duchowe można porównać do przebudzenia ze snu. Czasami budzimy się od razu i od razu jesteśmy świadomi tego kim i gdzie jesteśmy. Albo budzimy się powoli, po trochu i potrzebujemy więcej czasu, żeby 'dojść do siebie' - zresztą nie będę wklejać fragmentów, z którymi się zgadzam, bo byłaby to duża część Twojego tekstu :)
Poza tym dobrze napisany, więc przyjemnie się go czyta :)


Ciesze sie, ze tekst sie podoba. Po konferencji duzo ludzi przychodzilo do mnie proszac o kopie wiec chyba wydal sie bliski wielu ludziom. :) Od tamtej pory pojawily sie w naszej biblioteczce dwa nowe teksty a cala strona przeniosla sie w nowe miejsce. Po miesiecznej przerwie ruszy tez niedlugo forum na ktorym bedzie mozna dyskutowac o tekstach zawartych na stronie.

Nowe teksty to:
'O emocjach w Rytuale i tym, jak mogą one być pomocne' autorstwa Rhianny, niemieckiej Wiccanki i co-ordynatorki PFI w Niemczech. W swoim artykule autorka porusza kwestię wagi symbolizmu i tego jak odpowiednie wyczucie tego symbolizmu pomaga nam na głębsze przeżycie rytuału oraz osiągniecie naszych duchowych celów zawiązanych z rytuałem. http://wiccanski-krag.com/emocjach.html

oraz

Artykul Davide Marre, jednego z czołowych Wiccan we Włoszech a zarazem badacza włoskiej magii ludowej pt 'Leland i Włoskie Czarostwo' w ktorym Davide podejmuje tematykę zależności pomiędzy Lelandem i jego 'Aradią – Ewangelią Czarownic', Stregherią (tradycyjnym włoskim czarostwem) i Wicca oraz rozprawia się z iluzjami narosłymi wokół tych zależności. Bardzo ciekawy artykuł, polecany szczególnie gorąco tym, którzy ciągle wierzą, że Stregheria wogóle istniała albo że posiada nieprzerwany przekaz tradycji z czasów polowań na czarownice. http://wiccanski-krag.com/articles/leland.html

Na dniach pojawi sie tez nowy artykul Luthanaela o tym czemu inicjacja jest wazna. Juz jest przetlumaczony i tylko trzeba wolnej chwili na to zeby go wlozyc na strone :)

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: poniedziałek, 26 listopada 2012, 01:24 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): czwartek, 27 maja 2010, 22:29
Posty: 23
'Wicca i Inicjacja' to kolejny artykuł Luthaneala udostępniony w naszej biblioteczce. Tym razem autor porusza kwestię ważności inicjacji w Wicca oraz zagadnienia samo-inicjacji, dedykacji bogom i różnic pomiędzy Wicca Tradycyjnym a eklektyzmem. Zapraszamy do dyskusji o artykule na naszym forum Wiccanski Krag

http://wiccanski-krag.com/articles/wicc ... jacja.html

Zapraszamy na: www.wiccanski-krag.com


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: wtorek, 5 lutego 2013, 20:35 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Po zawirowaniach poprzedniego roku i po odejściu Velkana, który postanowił prowdzić swoją własną stronę, na wzór naszej biblioteczki zwaną Biblioteką Cieni, w której to inicjatywie życzymy mu dużo powodzenia - pod koniec grudnia Wiccański Krąg powstał, jak Feniks z popiołów, pod nowym adresem i w nowym, ulepszonym kształcie (choć to nadal krąg) :wink:

Przemeblowaliśmy stronę i dodaliśmy dużo nowych elementów. Oto link do naszej strony głównej http://www.wiccanski-krag.com/index.html na której znajdziecie Kociołek Inspiracji a w nim podstawowe informacje o najważniejszych elementach Wicca, informacje o naszych warsztatach, linka do forum, informacje o twórcach wiccańskiego Kręgu i oczywiście linka do biblioteczki gdzie ciągle przybywa artykułów.

Ostatnimi dodanymi artykułami są:
Biografia Vivianne Crowley http://www.wiccanski-krag.com/vivianne_crowley_biog.html
Biografia Ronalda Huttona http://www.wiccanski-krag.com/ron_biografie.html
Biografia Alexa Sandersa http://www.wiccanski-krag.com/alex_biografie.html
Wywiad z Vivianne Crowley http://www.wiccanski-krag.com/vivianne_crowley.html
'Praca Transowa - Alex Sanders', autor: Vivianne Crowley http://www.wiccanski-krag.com/alex_praca_transowa.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: czwartek, 7 lutego 2013, 11:23 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Jakkun - skoro Amvaradel zablokowała wątek z polecanymi linkami to tutaj ci odpowiem. To co proponujesz sama juz zaproponowałam w moim pierwszym poście w tamtym wątku. Jak najbardziej niech sobie tamten link prowadzi do Cieni ale nich będzie wtedy poprawiony na cienie. Myślę że tak jest uczciwie no ale może ja ma inne pojęcie uczciwości. Z drugiej strony to tylo link. Dobrze by było żeby Velkan zaprezentował swoją stronę obszerniej i ładniej.

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: czwartek, 7 lutego 2013, 13:29 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 17:34
Posty: 295
Lokalizacja: Warszawa
myślę, że problem ze sporem o nazwę pod którą się występowało razem, a potem z tych czy innych powodów się rozdzieliło jest do rozwiązania (oczywiście wymaga to chęci współpracy dwóch stron) wystarczy w swoim gronie zadać pytania o to kto był pomysłodawcą, kto właścicielem domeny itd. i wspólnie wypracować uczciwe zasady takiego "rozejścia się dróg". nie zawsze to się udaje, czego dowodem są sprawy sądowe o nazwy chociażby zespołów rockowych (przepraszam, że na takim przykładzie, ale jest chyba najczytelniejszy). dlatego zaproponowałem taką formę, w której z jednej strony nie zniknie link do ciekawej strony, z drugiej zaś nie będzie naruszał czyjegokolwiek poczucia sprawiedliwości. nie czytałem wszystkich postów, więc nie widziałem, że zrobiłaś to wcześniej, inaczej bym się nie odzywał już :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: czwartek, 7 lutego 2013, 19:08 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Jakkun napisał(a):
myślę, że problem ze sporem o nazwę pod którą się występowało razem, a potem z tych czy innych powodów się rozdzieliło jest do rozwiązania (oczywiście wymaga to chęci współpracy dwóch stron) wystarczy w swoim gronie zadać pytania o to kto był pomysłodawcą, kto właścicielem domeny itd. i wspólnie wypracować uczciwe zasady takiego "rozejścia się dróg". nie zawsze to się udaje, czego dowodem są sprawy sądowe o nazwy chociażby zespołów rockowych (przepraszam, że na takim przykładzie, ale jest chyba najczytelniejszy). dlatego zaproponowałem taką formę, w której z jednej strony nie zniknie link do ciekawej strony, z drugiej zaś nie będzie naruszał czyjegokolwiek poczucia sprawiedliwości. nie czytałem wszystkich postów, więc nie widziałem, że zrobiłaś to wcześniej, inaczej bym się nie odzywał już :)

Dobrze że się odezwałeś bo raz, że daje nam to okazję rozproszyć wątpliwości a dwa, pokazuje, że mam rację pisząc, że pozostawienie linków tak jak są prowadzi do nieporozumień i wprowadza zamęt. Sporu o nazwę nie ma. Zresztą sporu o stronę nigdy nie było. Velkan po prostu postanowił zacząć działać na swój rachunek. Pomysłodawcą zarówno nazwy jak i całego projektu byłam zawsze ja i wszyscy, którzy w tym projekcie uczestniczyli rozpoznają ten fakt bez bicia i dlatego nazwa została nam oddana bez problemu choc zawartość została zniszczona lub przejęta. Velkan wykupił domenę ponieważ lepiej sie zna na tego typu sprawach oraz, jak pokazuje historia kilku wcześniejszych miejsc w sieci, to daje władzę nad innymi (władze na której mi nigdy nie zależało) ale to ja nakręcałam cały projekt. Gdyby sytuacja była odwrotna i to ja bym odchodziła z własnej woli, ze wspólnego projektu to zostawiałabym tą domenę w prezencie byłym partnerom, ale szanuję decyzję Velkana, który postanowił ją zatrzymać. Myślę jednak, że sam Velkan skoro odszedł to nie chce, żeby jego nowa strona była mylona z naszą - choć rozumiem, że ukrywanie się po domeną strony która już dawno zdobyła popularność jest korzystne dla jego notowań w googlach oraz liczby osób która odwiedza jego stronę myśląc, że odwiedza nas.

Nie chciałabym aby to co piszę zapstało negatywnie odebrane. Nie mamy nic przeciwko stronie Velkana. Wręcz przeciwnie. Wiccański Krąg, mimo konfliktów, zawsze wspierał inicjatywy innych wiccan i zawsze podawał linki do innych stron i forów a także zapraszał innych wiccan do siebie i pozwalał im reklamować swoją działalność. Gest ten nie został przez innych wiccan co prawda odwzajemniony ale nie bądzmy małostkowi. Liczy sie dobro Wicca i rozwój pogaństwa dla kórego wszyscy wspólniepracujemy. Jak pisałam wcześniej dobrze, że powstają strony o Wicca i gratulujemy Velknowi jego projektu ale lepiej dla wszystkich i uczciwiej byłoby gdyby linki w tym temacie i w temacie o polecanych linkach zostały poprawione a nasze strony przetały być mylone. Jestem pewna, że strona Velkana wypadnie dużo ładniej jeśli będzie miała na przykład oddzielny wątek jej poświęcony.

Z innej beczki:

Na naszej stonie, w naszej biblioteczce pojawił się nowy artykuł, będący podsumowaniem ankiety na temat postrzegania pogaństwa.
http://www.wiccanski-krag.com/ankieta_poganski.html
Ankieta ta była inicjatywą najmłodszego, studenckiego pokolenia członków Wiccańskiego Kręgu i ich pogańskich przyjaciół. Oczywiście nie była tak wyczerpująca jak gdyby ją zrobili socjologowie ale informacje zebrane są ciekawe. Ponieważ ankietowani pytani byli jak postrzegają pogaństwo, pomyślałam, że wyniki mogą zainteresować tych z was którzy czują, że chcą robić coś dla rozwoju pogaństwa. Przy okazji gratuluję studentom z Wiccańskiego Kręgu, głównie Arkowi, który był pomysłodawcą i głównym wykonawcą tego projektu. Oby było takich więcej.

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: czwartek, 21 lutego 2013, 00:44 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Tydzień temu wstawiliśmy do biblioteczki Wiccańskiego Kręgu nowy artykuł. 'Recenzja „Ojca Czarownic” i o tym ile lat ma Wicca, czy Gardner wymyślił inicjację i skąd się wzięła Księga Cieni' to tłumaczenie niezbyt pozytywnej recenzji najnowszej biografii Geralda Gardnera, która wyszła spod pióra Philipa Haseltona oraz dyskusji jaka się wywiązała po opublikowaniu recenzji. Wśród rozmówców znajdziecie znane nazwiska jak Aidan Kelly czy sam Philip Haselton oraz przedstawicieli pogańskiej/wiccańskiej Akademii. Artykuł jest ciekawy nie tylko pod względem informacyjnym ale także świetnie pokazuje jak różne - w tym jak mocno krytyczne mogą być podejścia do założycieli Wicca a mimo to nie świadczą ani o braku szacunku ani o złej praktyce. Dyskusja ta też świetnie pokazuje jak można się różnić i nie zgadzać nie zapominając o szacunku i kulturze oraz, że za krytykę nie trzeba się obrażać. Bardzo podziwiam Philipa za to jak odpowiedział na krytykę swojej książki i cieszę się, że dał mi (tak jak inni rozmówcy) pozwolenie na przetłumaczenie tego. Z dyskusji wycięłam obszerne fragmenty dotyczące badania paleograficznego Księgi Cieni i zrobiłam z tego oddzielny artykuł, który pokaże się w następnym tygodniu.
http://www.wiccanski-krag.com/recenzja_heseltona.html

W tym tygodniu do naszej biblioteczki wstawiliśmy artykuł o pochodzeniu Księgi Cieni. Co nam mówi „Archeologia Księgi Cieni” to artykuł z którego dowiecie się trochę więcej na temat tej części Księgi Cieni, której nie można przypisać ani znanym pozycjom powieściowym czy poetyckim ani znanym magicznym grimuarom a więc być może tej części która została przekazana Gardnerowi przez kowen z New Forest. Zdaję sobie sprawę, że ten artykuł adresowany jest do osób, które wiedza już coś nie coś na temat Wicca i Księgi więc jeśli macie pytania to proszę pytajcie śmiało.
http://www.wiccanski-krag.com/archeologia_ksiegi_cieni.html

Poza tym mamy już też tłumaczenie wspomnień o legendarnej arcykapłance i założycielce naszej linii. Nie wszyscy legendarni arcykapłani i arcykapłanki pisali książki i wydawać się by mogło, że ich nazwiska zostały zapomniane ale w wiccańskiej społeczności nadal się o nich pamięta. Madge Worthington to obok Eleonor Bone następna najważniejsza osoba w naszej linii. Wstęp do tego artykułu dala nam inna legendarna arcykapłanka a spisane wspomnienia pochodzą od osób, które w Anglii są także bardzo znane. Więcej we wprowadzeniu.
http://www.wiccanski-krag.com/madge_worthington_biog.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: niedziela, 3 marca 2013, 00:03 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Na Wiccańskim Kręgu mamy nowy artykuł: pierwszy z serii artykułów – rozdziałów tłumaczonych (z błogosławieństwem autorów) z książki „Bogowie Wnętrza” autorstwa Jean M. Williams i Zacharego Coxa, pary wiccan wywodzących się jeszcze z kowenu Geralda Gardnera. Wiccan, którzy od wielu lat pracują na rzecz rozwoju pogaństwa w Anglii, prowadząc grupy pogańskie i działając w PF. W swojej książce przedstawiają wybrane grecko-rzymskie i egipskie boginie i bogów. Przy okazji prezentują ewokacje do tychże wybranych bogów i bogiń – ewokacje, które były częścią programu przybliżania mitów pogańskich współczesnym poganom, a które mogą być użyte w osobistym rozwoju duchowym, odkrywaniu i zdobywaniu siły i mocy, a także jako części rytuału. Poniższy tekst przedstawia nam kilka przemyśleń i odczuć związanych z Boginią jako Wielką Matką, przedstawionych przy pomocy mitu o Demeter i Korze (mitu bardzo bliskiego sercu Wiccan) oraz zawiera podstawowe informacje na temat Misterium Eleuzyjskiego. http://www.wiccanski-krag.com/magna_mater.html


Prośba do administracji: Właśnie się zorientowałam, że w pierwszym poście w tym temacie napisano, że Wiccański Krąg jest stroną prowadzoną przez Wiccan mieszkających w Anglii. Tylko dwie osoby prowadzące Wiccański Krąg mieszkają w Anglii, reszta a zarazem większość mieszka w Polsce więc bardzo prosiłabym tą informację poprawić i dodać że przez osoby mieszkające w Anglii i Polsce. Bardzo dziękuję.

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: niedziela, 3 marca 2013, 21:47 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Ponieważ wczoraj rozpoczęliśmy cykl tłumaczeń artykułów Jean Williams i Zacharego Coxa opowiadających o postrzeganiu różnych bogów i bogiń oraz zawierających ewokacje tychże bogów i bogiń, postanowiliśmy przetłumaczyć także ich artykuł dotyczący tego, czym są proponowane przez nich ewokacje, jak się różnią od inwokacji oraz dlaczego są zbudowane w ten a nie inny sposób. Zdajemy sobie sprawę, że inwokacje i ewokacje mogą być inaczej traktowane przez osoby z różnych ścieżek magicznych. Poniższy artykuł pokazuje podejście ogólnopogańskie, ale różne systemy magiczne mogą traktować ewokacje bardzo podobnie. Mogą też je widzieć zupełnie inaczej. Artykuł opowiada także, jak używać tych ewokacji bezpiecznie. Nie musimy chyba nikomu przypominać, że z magią nie ma żartów i trzeba być ostrożnym, dlatego trochę magicznego BHP na pewno się przyda. Tekst przetłumaczony jest z książki 'Bogowie Wnętrza' za pozwoleniem autorów.

http://www.wiccanski-krag.com/o_ewokacjach.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: sobota, 9 marca 2013, 01:18 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Jakiś czas temu przetłumaczyliśmy i włożyliśmy do naszej biblioteczki dwa artykuły tłumaczone z rozdziałów książki Jean i Zacha pt 'Bogowie Wnętrza'. Wkrótce można też będzie na Wiccańskim Kręgu przeczytać ich biografię, która jest w tej chwili w korekcie u Sheili. Kiedyśmy ostatnim razem spotkali się na Mszy Gnostycznej, Jean i Zach byli mocno zainteresowani naszą działalnością w Polsce i chętnie zgodzili się na to żebyśmy zrobili z nim i wywiad specjalnie dla Wiccaskiego Krégu i polskiego czytelnika. W weekend chcemy zacząć ten wywiad i stad nasze pytanie: czy macie jakieś pytania, które chcielibyście zadać tej wyjątkowej parze.

A na prawdę są wyjątkowi: mają ponad 80 lat, inicjowani byli jeszcze w kowen Gardnera i go znali, przeszli czasy wojen między Aleksem i jego kowenem a Gardnerianami, pamiętają czasy kiedy New Age wchodziło w modę, kiedy popularne były dzieci kwiaty, przez lata niezłomnie pracowali na rzecz rozwoju pogaństwa, organizowali słynne londyńskie Msze Gnostyczne cztery raz w roku a od roku 90 prężnie działali w PF gdzie Jean była prezydentem w bardzo cieżkim dla pogan okresie współczesnej nagonki na czarownice itp. Właśnie dlatego umieszczam tą informację także tutaj - na wypadek jakby ktoś z was był zainteresowany ich działalnością w PF.

Prosze dajcie znać jeśli macie jakieś pytania wtedy nie zadawalibyśmy tylko swoich. Może być tutaj, przez forum Wiccański Krąg lub na priwia. :D

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: wtorek, 19 marca 2013, 01:06 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Na naszej stronie znajdziecie nowy artykuł - biografię pary prawdziwie legendarnych Wiccan. Zachary Cox i Jean Williams znani są z niesamowitego wkładu w rozwój pogaństwa, pracy dla PF, długoletniego organizowania słynnych londyńskich Mszy Gnostycznych i przede wszystkim ze swojej mądrości i wiedzy, którymi chętnie się dzielą. Dzisiaj oboje mają już ponad 80 lat, i razem ponad 100 lat praktyki wiccańskiej a inicjowani byli jeszcze w kowen Gardnera i obok Freda Lamonda są najstarszymi wiccanami dzisiaj żyjącymi. Jakiś czas temu po wspólnym rytuale dali nam pozwolenie na tłumaczenie niektórych rozdziałów swojej książki „Wewnętrzni Bogowie” (dwa z nich już się pojawiły na naszej stronie), więc postanowiliśmy przybliżyć wam tych wspaniałych ludzi. Oto oni: http://www.wiccanski-krag.com/jean_zach_biog.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: środa, 20 marca 2013, 11:01 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Zapomniałam napisać, że Zacha możecie zobaczyć w tym filmie o Gardnerze 'Britain's Wicca Man', który pojawi sie na polsko jezycznym internecie. Starszy, wysoki, szczupły pan z długimi siwymi włosami. Widziałam go na zwiastunie więc wiem, że wypowiada się w filmie. Samego filmu ciągle jeszcze nie udało mi się zobaczyć bo strona internetowa, która go podaje założyła blokadę na zagranicę więc nie wiem czy Jean i kto jeszcze się w tym filmie pojawia.

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: niedziela, 31 marca 2013, 13:00 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Wczoraj wieczorem w naszej biblioteczce pojawił się nowy artykuł. Tym razem jest to bardzo ciekawy wywiad z Doreen Valiente. Po raz pierwszy pojawił się on wiele lat temu w Pagan Dawn. Doreen opowiada co się zmieniło a co zostało takie same - i niektórzy z was pewnie zobaczą siebie w tej bardzo osobistej opowieści. Poza tym mamy wspomnienia o Gardnerze, pracy PFI itp. Wywiad przeprowadził Rufus Harrington, którego artykuły na temat Thelemy i Enochii niedługo wrzucimy do naszej bliblioteczki i którego będziecie mieli okazję poznać w czasie przyszłorocznej konferencji. http://www.wiccanski-krag.com/doreen_valiente.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2013, 10:23 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Wczoraj wieczorem wlozylismy na Wiccanski Krag biografie tatusia. Jesli ktos chcialby wiedziec wiecej o G. Gardnerze to zapraszamy do poczytania. http://www.wiccanski-krag.com/gerald_gardner.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: sobota, 27 kwietnia 2013, 22:21 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Nowy artykul na stronie Wiccanskiego Kregu - krótkie wprowadzenie do Magii Thelemy i Crowleya http://www.wiccanski-krag.com/magia_thelemiczna.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: sobota, 18 maja 2013, 18:24 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Poniższy artykuł pt 'Ukryte Dzieci Wielkiej Bog(inni)', omawia kwestię uzupełniających się przeciwieństw zarówno wewnątrz wicca – na przykładzie opozycji płci, jak i na zewnątrz, w postaci opozycji Czarownica vs reszta społeczeństwa. Wychodząc od akademickich teorii dotyczących podziału społecznego na 'my' i 'oni', czyli 'inni', autorka omawia miejsce Czarostwa w społeczeństwie a także, zaczynając od stereotypowego nieco przedstawienia wicca jako religii feministycznej, wyjaśnia kwestię polaryzacji i biegunowości oraz buduje piękny i poetycki obraz Wicca jako religii, w której pełne przeżycie duchowe możliwe jest poprzez uzupełnianie się biegunów. Artykuł napisany był do książki 'Dualizm i Konflikt w Magii, Mitologii i Pogaństwie' a niedawno dostaliśmy pozwolenie na przetłumaczenie i opublikowanie go na naszej stronie. Polecamy go wszystkim, ale głównie tym osobom, które mają wątpliwość czy wicca jest dla mężczyzn i zastanawiają się o co chodzi z 'tą polaryzacją'.
http://www.wiccanski-krag.com/ukryte_dzieci.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 18:50 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Jakis tydzien temu dodalismy na strone Wiccanskiego Kregu nowy artykul: 'Magia Enochiańska, święta sztuka Gebofal' to bardzo krótkie omówienie podstawowych informacji o Enochii, możliwościach jej praktykowania oraz opowieść o magicznym i mistycznym doświadczeniu będącym rezultatem praktyki tego systemu. Autor, Rufus Harrington, zgodził się przyjechać na naszą przyszłoroczną konferencję o Enochii jako jeden z prelegentów.
http://www.wiccanski-krag.com/magia/enochia.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: środa, 5 czerwca 2013, 23:13 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Nowy artykul na naszej stronie: 'Alchemiczny ślub' to jeden z artykułów opublikowanych na blogu Vivianne Crowley, w którym autorka króciutko porusza kwestię przemian wewnętrznych zwiazanych z pogodzeniem przeciwieństw, kartą tarota zwaną 'Kochankowie' i porą roku pomiędzy Beltane a Przesileniem Letnim. Oryginał tego tekstu oraz więcej artykulów tej autorki można znaleźć na blogu Vivianne. Oto link do artykulu http://www.wiccanski-krag.com/alchemiczne_slub.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: czwartek, 13 czerwca 2013, 00:14 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
W biblioteczce mamy druga czesc wywiadu z prof Ronaldem Huttonem. http://www.wiccanski-krag.com/ronald_wywiad_2.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: czwartek, 20 czerwca 2013, 00:16 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Z okazji 60 lecia inicjacji Doreen Valiente oraz odsloniecia tablicy pamiatkowej na budynku, w ktorym mieszkala na naszej stronie umiescilismy jej biografie. Doreen znana jest jako Matka Wicca i wspolczesnego czarostwa ale zrobila bardzo duzo dla rozwoju calego poganstwa i byla jednym z zalozycieli Federacji Poganskiej (poczatkowo Poganskiego Frontu)
http://www.wiccanski-krag.com/doreen_biografie.html

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: piątek, 28 czerwca 2013, 23:41 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Następny artykuł: http://www.wiccanski-krag.com/rydwan_i_slonce.html
Kolejny artykuł Vivianne Crowley, nawiązujący do przemian Koła Roku i związanych z nim cyklów życia oraz procesów rozwoju ludzkiej psychiki. Tym razem autorka opowiada o Midsummer, czyli Przesileniu Letnim, o kartach tarota Rydwan i Siła, o osiąganiu fizycznej, mentalnej i psychicznej dorosłości oraz o podejmowaniu odpowiedzialności.

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Nowa wiccańska strona: Wiccański Krąg
PostNapisane: środa, 3 lipca 2013, 23:47 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Dzisiaj oddajemy w wasze ręce artykuł pt. Magia Seksu: Czarownictwo Gardneriańskie i rewolucja seksualna. Jest to drugi tekst w serii artykułów o Wicca i seksualności ale musimy zaznaczyć, że autor wyrósł w czasie rewolucji seksualnej lat 60 i będąc fanem Crowleya oraz bliskim uczniem Alexa i wielu znamienitych Gardnerian miał możliwość praktykowania Wicca wyrosłego z tejże rewolucji seksualnej. Dzisiaj wielu wiccan zgodzi się z jego opinią a wielu będzie pewnie przerażonych :) Jak najbardziej zapraszamy do dyskusji na forum Wiccański Krąg. http://www.wiccanski-krag.com/magia_seksu.html

Następne artukuły z serii Wicca i Seksualność ukażą się na naszej stronie już wkrótce a w najbliższych dniach wstawimy też notkę biograficzną autora.

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL