Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest wtorek, 19 marca 2024, 05:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Czy określasz się jako:
Poganin 65%  65%  [ 36 ]
Neopoganin 35%  35%  [ 19 ]
Liczba głosów : 55
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 8 czerwca 2009, 18:51 
Pobieżna ankieta wśród znajomych i rodziny potwierdziła moje przeczucia NEOpoganin kojarzy się bardziej negatywnie niż poganin.
Ja używam określenia poganin z prostej przyczyny, kiedy zaczęłam uważać się za pogankę nie miałam jeszcze pojęcia o żadnych neo i tak już mi zostało.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 8 czerwca 2009, 23:46 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 16:15
Posty: 184
Lokalizacja: Łódź
Z tego co widzę nie ma zgodności pośród ludzi na tym forum co do tego jak powinno się określać osoby wyznające stare religie. Dlatego pozwólcie że i ja odniosę się do tematu. Po pierwsze nie należy bezkrytycznie przyjmować iż określenie poganin było określeniem w wydźwięku negatywnym , ani tym bardziej że ukuli je chrześcijanie. Można bowiem spotkać również tezę iż poganie sami siebie tak nazwali co miało oznaczać " ludzi stąd " , - tutejszych, i miało to przeciwstawiać się obcym ( w tym wypadku chrześcijanom). Oczywistym jest więc że dla chrześcijan nabrało ono znaczenia negatywnego. Jeśli chodzi o spór poganin czy neopoganin to padło kilka stwierdzeń które budzić mogą zastrzeżenia, Zacznę od tego że sam nazywam siebie poganinem tak więc tego stanowiska będę sie trzymał. Po pierwsze faktycznie nie jesteśmy tacy sami jak ludzie sprzed 1500 czy 2000 lat , nasza religia nie będzie identyczna i jest oparta na bazie rekonstrukcji. Faktem jest że zabrakło ciągłości w kultywowaniu tradycji i religii przodków. Lecz przecież piwo które pijemy też nie jest takie samo jak tamto sprzed 2000 lat a nie nazywamy go neopiwem, konie które znamy różnią się wyglądem koni na których jeździli rzymianie a przez to nie nazywamy ich neokońmi. Skoro więc wszystko na świecie ulega zmianom, nawet organizmy żywe zmieniają się z czasem, to czy warto nadawać każdemu z nich nową nazwę lub przedrostek neo? Wreszcie czy gdyby w przyszłości zabrakło ciągłości religii pogańskich i za 1500 lat jacyś ludzie znowu postanowili by wrócić do tradycji posiłkując się jednak źródłami z XX i XXI w. to czy nazywać mieli by się oni neoneopoganami ? Kwestia braku ciągłości też niekoniecznie musi stanowić argument za przedrostkiem neo. Przecież my rekonstruujemy wierzenia, wierzenia sprzed wieków. Czy gdyby zachowała się ciągłość religii pogańskich to nie zmieniły by się one wraz z czasem? moim zdaniem zmieniłyby się one do tego stopnie iż ich twórcy wyznawali by dziś religię zupełnie inną niż ta którą my odtwarzamy . Pamiętajmy iż religie tradycyjne były o wiele bardziej podatne na zmiany niż religie objawione.
Osobiście nie widzę celu dodawanie przedrostka neo, lecz rozumiem że niektórzy tego potrzebują i pozdrawiam wszystkich pogan i tych i tych :D

kwestii pogan-ateistów nie będę poruszał ;) ale to naprawdę interesujący punkt widzenia, swoją drogą to może powinno się używać stwierdzenia amonoteista :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 9 czerwca 2009, 09:10 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Ano zgody nie ma, ale ja sproboje wszytkiich nas pogodzić - idąż z duchem czasu nazwijmy się emopoganinami :D I fajnie brzmi, i marketingowo też uzyteczna nazwa :wink:

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 9 czerwca 2009, 11:48 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 29 lutego 2008, 02:33
Posty: 219
Ja dodam że istnieje coś takiego jak neochrześcijanin i wcale nie ma ta nazwa związku z brakiem ciągłości tradycji, a raczej z modyfikacjami wiary.

Swoją drogą jak patrzę w necie to mają nieźle przerąbane u "zwykłych" chrześcijan.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL