Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 07:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mitologia Wicca
PostNapisane: sobota, 18 sierpnia 2012, 13:26 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 30 stycznia 2009, 20:11
Posty: 148
Lokalizacja: R'lyeh
Tak mnie ostatnio naszło: Czy Wiccańska mitologia istnieje, czy odpowiada na "typowe" pytania jak np. stworzenie świata czy początek bogów?

_________________
Jezus potrzebował 3 dni na respawn. Ja tylko 3 lat...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mitologia Wicca
PostNapisane: poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 10:46 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,
Aracnan napisał(a):
Tak mnie ostatnio naszło: Czy Wiccańska mitologia istnieje, czy odpowiada na "typowe" pytania jak np. stworzenie świata czy początek bogów?
Wicca to żywa religia misteryjna. Odpowiedzi na te pytania nie są spisane, ale wynikają z osobistego przekazu, który poszczególni Wiccanie otrzymują od naszych Bogów. Każdy coven może tak naprawdę spisać własną mitologię, która wynika z osobistych doświadczeń uczestników Misteriów.

Jelonek

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mitologia Wicca
PostNapisane: czwartek, 23 sierpnia 2012, 17:58 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2011, 15:42
Posty: 84
Lokalizacja: Łódź
Skoro mitologie są różne, bo różne są przekazy Bogów, a prawda jest jedna, to czy Bogowie kłamią członkom niektórych kowenów czy różni Wiccanie kontaktują się z różnymi Bogami? :roll:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mitologia Wicca
PostNapisane: czwartek, 23 sierpnia 2012, 19:09 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Podstawowe pytanie jest takie:
Skąd wiesz, że jest tylko jedna prawda?

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mitologia Wicca
PostNapisane: czwartek, 23 sierpnia 2012, 19:19 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2011, 15:42
Posty: 84
Lokalizacja: Łódź
Oczekiwałem takiego pytania.

Nie przesadzajmy z relatywizmem. Mitologie używają różnych metafor, by opisać powstanie świata, ale niezależnie jak ono przebiegało, fizycznie musiało być raz i to w jeden sposób. Egro: nie ma dwóch prawd.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mitologia Wicca
PostNapisane: czwartek, 23 sierpnia 2012, 23:22 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 00:28
Posty: 172
Lokalizacja: Katowice
A może po prostu mitologie nie służą opisowi fizycznego powstania tylko hm... odbioru owego powstania? I tutaj już może być wiele prawd, tak jak wiele może być sposobów odbioru jednego faktu. I nikt nie musi kłamać - wystarczy że różnie się interpretuje, różne są punkty odniesienia... i tak dalej.

Inna rzecz, że nie każda mitologia musi odpowiadać na takie "typowe" pytania, różne mogą być "mity założycielskie".

_________________
"Wystarczy być mężnym i wyruszyć w drogę."

"I am a wind across the sea, I am a flood across the plain
I am the roar of the tides, I am a stag of seven tines
I am a dewdrop let fall by the sun, I am the ferociousness of boars"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mitologia Wicca
PostNapisane: piątek, 24 sierpnia 2012, 10:02 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2011, 09:27
Posty: 212
A czy religia musi mieć koniecznie mitologię dotyczącą powstania świata? Ja zadowalam się opisem naukowym, o którym tez nie wiadomo, czy jest prawdziwy. Wierzę w wielkie bum ;)

Zresztą wg mojej wizji, wicca nie jest samodzielną religią, ale pewną formą religijną, swego rodzaju tajemnym kultem świątynnym umiejscowionym w pogańskim uniwersum. Może więc sięgać do różnych mitów pogańskich jeśli zajdzie taka potrzeba.

_________________
Wicca i wiccanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mitologia Wicca
PostNapisane: piątek, 24 sierpnia 2012, 10:11 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hejka,
Ataeghane napisał(a):
Skoro mitologie są różne, bo różne są przekazy Bogów, a prawda jest jedna, to czy Bogowie kłamią członkom niektórych kowenów czy różni Wiccanie kontaktują się z różnymi Bogami? :roll:
Nawet jeśli założymy, że prawda jest jedna, z czego nie czyniłbym tutaj aksjomatu, to różne są sposoby jej przekazania. Czasami przekaz jest pozawerbalny i próba ubrania go w słowa, gesty ów przekaz zniekształca. Z doświadczenia mogę napisać, że Bogowie dostosowują przekaz do odbiorcy i stąd pewne różnice w odbiorze. A nawet jeśli cały coven otrzymuje ten sam przekaz to różne osoby różni go interpretują. Stąd brak jako takiej teologii we wszystkich kultach misteryjnych: liczy się zwz przekaz od Bóstwa, a nie dogmat.

Jelonek

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano piątek, 24 sierpnia 2012, 12:23 przez Jelonek, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mitologia Wicca
PostNapisane: piątek, 24 sierpnia 2012, 10:28 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,
Ataeghane napisał(a):
Oczekiwałem takiego pytania.

Nie przesadzajmy z relatywizmem. Mitologie używają różnych metafor, by opisać powstanie świata, ale niezależnie jak ono przebiegało, fizycznie musiało być raz i to w jeden sposób. Egro: nie ma dwóch prawd.
Chyba współczesna fizyka nie do końca potwierdza takie podejście. Prawdopodobnie istnieje wiele (wszech)światów, które stale powstają i umierają. To nie jest tak, że coś powstało raz i jest. Wszystko cały czas umiera i staje się na nowo.

Jak pisałem wcześniej: Bogowie przekaz dostosowują do odbiorcy, stąd te różnice, ale i podobieństwa.

Jelonek

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mitologia Wicca
PostNapisane: piątek, 24 sierpnia 2012, 16:57 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2011, 15:42
Posty: 84
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
Chyba współczesna fizyka nie do końca potwierdza takie podejście. Prawdopodobnie istnieje wiele (wszech)światów, które stale powstają i umierają. To nie jest tak, że coś powstało raz i jest. Wszystko cały czas umiera i staje się na nowo.
Ale mi chodzi o ten nasz, swoiski, w którym żyjemy, czyli ten, który powstał, jak przyjmuje się, 13.7 miliarda lat temu. ; )

Co do reszty - rozumiem wyjaśnienia. Różne interpretacje są odpowiedzią na moje pytanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mitologia Wicca
PostNapisane: niedziela, 2 września 2012, 23:02 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Ataeghane i Araknan - sporo wiccan poszukuje odpowiedzi na pytanie o powstanie swiata, bogow i ludzi ale kazdy znajduje te odpowiedzi sam. Wicca nie podaje ich na talezu a przynajmniej nie powinna. Sporo wiccan optuje za naukowym modelem, inni wola modele znane z innych religii, jeszcze inni uwielbiaja Kabale i z niej czerpia inspiracje. Naleze do tych ostatnich a moj ulubiony mit stworzenia znajdziecie gdzies w moich starych postach na tym forum albo tutaj: http://www.wiccanskikrag.co.uk/mit_stworzenia.html

Amvaradel - no to napisalam i mam tylko nadzieje ze mialas racje. :wink:

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL