Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: wtorek, 7 września 2010, 11:40 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,

Rzadko kogoś chwalę, a jeszcze rzadziej współwiccan, ale mój kolega Velkan napisał naprawdę świetny tekst dotyczący poszukiwania nauczyciela Wicca Tradycyjnego oraz prezentujący w zarysie jak wygląda trening wiccański i z jakimi problemami mogą spotkać się zarówno osoby Wicca zainteresowane, jak i sami Wiccanie.

Z przyjemnością donoszę, że tekst Velkana opatrzony moim niewielkim komentarzem ukarze się również niebawem na mojej fantastycznej stronie.

Na razie zapraszam do lektury i do wzięcia udziału w toczącej się na jego temat dyskusji.

http://www.paganfederation.org/forum-pl ... =64&t=2039

Jelonek

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: wtorek, 7 września 2010, 18:31 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Mogę jedynie dopisać iż od Velkana otrzymałem pozwolenie na zamieszczenie w/w tekstu również w bazie tekstów nowo powstającego Zinu, za co dziękuję.

Tekst moim zdaniem bardzo dobry i wiele pokazujący o Wicca.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: wtorek, 7 września 2010, 19:07 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Gratuluje Velkan - wyszedl ci bardzo dobry tekst. Zapomniales jeszcze tylko o pulapce niecierpliwosci o ktorej kiedys rozmawialismy. Moze warto go uzupelnic zanim zostanie opublikowany na innych stronach. :)

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: wtorek, 7 września 2010, 19:19 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Agni! :D
fantastycznie móc zobaczyć Cię znowu aktywną na tym forum. Jak zawsze wnosisz nową jakość i powiew świeżości swoją osobą :D
Welcome back!

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: wtorek, 7 września 2010, 20:45 
Agni napisał(a):
Gratuluje Velkan - wyszedl ci bardzo dobry tekst. Zapomniales jeszcze tylko o pulapce niecierpliwosci o ktorej kiedys rozmawialismy. Moze warto go uzupelnic zanim zostanie opublikowany na innych stronach. :)

Zdradzisz sekret czy on również jest objęty przysięgą milczenia? ;-)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: wtorek, 7 września 2010, 21:17 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Lucky napisał(a):
Agni! :D
fantastycznie móc zobaczyć Cię znowu aktywną na tym forum. Jak zawsze wnosisz nową jakość i powiew świeżości swoją osobą :D
Welcome back!


Dzieki Lucky za entuzjastyczne powitanie. :) Kilka osob prosilo zebym wrocila wiec postaram sie wpadac od czasu do czasu ale nie moge rozpisywac sie na dwoch roznych forach a forum 'wiccanie' jest moim glownym forum, wiec jesli masz ochote na doglebna dyskusje ze mna na jakis temat to najlepiej tam napisac. No i tam mozesz znalesc innych doswiadczonych nauczycieli wicca co jest raczej bezcenne jesli jestes na powaznie zainteresowany ta sciezka. Z drugiej strony tutaj Jelonek swietnie sobie radzi a tekst napisany przez Velkana jest bardzo dobry.

Swietoslaw napisał(a):
Zdradzisz sekret czy on również jest objęty przysięgą milczenia? ;-)

Jesli pytasz o pulapke niecierpliwosci to zaden sekret. Velkan wspomnial o pulapkach jakie czychaja na nowo inicjowane osoby: rozdmuchanym do granic mozliwosci ego i syndromie super czarownicy, buncie czy o kurczowym trzymaniu sie swojego starego ja. Do tej listy mozna dodac jeszcze niebezpieczenstwo jakie niesie za soba niecierpliwosc kiedy to nowy uczen albo chce od razu wszystko umiec i od razu dostac drugi i trzeci stopien zamiast spedzic lata uczac sie i zdobywajac doswiadczenie oraz kiedy oprocz wicca chce zglebiac takze inne sciezki - to ostatnie nie jest dozwolone w czasie pierwszego stopnia a zacheca sie do tego w czasie drugiego stopnia. Niektorym nie chce sie czekac do drugiego stopnia, chca od razu robic wszystko i uwazaja ze wicca zaczyna ich ograniczac. Wpadaja w pulapke niecierpliwosci i rezygnuja z wicca. Wiecej na pewno napisze Velkan.

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: wtorek, 7 września 2010, 21:44 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Agni napisał(a):
Dzieki Lucky za entuzjastyczne powitanie. :)


Cała przyjemność po mojej stronie :)

Agni napisał(a):
Kilka osob prosilo zebym wrocila wiec postaram sie wpadac od czasu do czasu ale nie moge rozpisywac sie na dwoch roznych forach a forum 'wiccanie' jest moim glownym forum, wiec jesli masz ochote na doglebna dyskusje ze mna na jakis temat to najlepiej tam napisac. No i tam mozesz znalesc innych doswiadczonych nauczycieli wicca co jest raczej bezcenne jesli jestes na powaznie zainteresowany ta sciezka. Z drugiej strony tutaj Jelonek swietnie sobie radzi a tekst napisany przez Velkana jest bardzo dobry.


Nie bywam w miejscach, w których nie jestem mile widziany. Wiccan, na których mi zależy mam na komunikatorach. Nasz szczęście też nikt nie ma monopolu na wicca ani religia ta ani jej fora nie ograniczają się do Polski.

Na prawdę miło Cię widzieć na PFI - oby Twoja wypowiedź była początkiem nowych i twórczych konwersacji, z których wielu wyniesie wiele wiedzy i - być może - utrwali swój stosunek do tej religii.

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: wtorek, 7 września 2010, 23:20 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Lucky napisał(a):
Nie bywam w miejscach, w których nie jestem mile widziany.

Nie dogadujesz sie z jedna osoba z naszego forum. To duzo lepiej niz ja tutaj :P . Ja cie tam zobacze z wielka przyjemnoscia. Nie wystarczy ci :(

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: środa, 8 września 2010, 00:09 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Agni napisał(a):
[...] kiedy oprocz wicca chce zglebiac takze inne sciezki - to ostatnie nie jest dozwolone w czasie pierwszego stopnia a zacheca sie do tego w czasie drugiego stopnia. Niektorym nie chce sie czekac do drugiego stopnia, chca od razu robic wszystko i uwazaja ze wicca zaczyna ich ograniczac.


Agni, interesuje mnie ten temat - pamiętam, gdy pierwszy raz się o tym zakazie zgłębiania innych ścieżek w pierwszym stopniu dowiedziałam, i bardzo mnie zszokował. Zapytałam kilku innych angielskich nauczycieli Wicca czy u nich w kowenach również praktykuje się taką zasadę i zaprzeczyli. Czy jest to zatem sposób nauczania w Twoim kowenie, czy też linii? Bo z wypowiedzi innych Wiccan wydaje mi się, że to kwestia indywidualnie ustalana z uczniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: środa, 8 września 2010, 00:48 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Tin napisał(a):
Agni, interesuje mnie ten temat - pamiętam, gdy pierwszy raz się o tym zakazie zgłębiania innych ścieżek w pierwszym stopniu dowiedziałam, i bardzo mnie zszokował. Zapytałam kilku innych angielskich nauczycieli Wicca czy u nich w kowenach również praktykuje się taką zasadę i zaprzeczyli. Czy jest to zatem sposób nauczania w Twoim kowenie, czy też linii? Bo z wypowiedzi innych Wiccan wydaje mi się, że to kwestia indywidualnie ustalana z uczniem.

Prawde mowiac nie znam nikogo kto by na to pozwolil. Mam znajomych w roznych liniach i wiem ze wola stracic ucznia niz pozwolic mu na wspolprace z inna grupa lub zglebianie innej magicznej sciezki podczas pierwszego stopnia. Bylabym bardzo zainteresowana kontaktem z kims kto na to pozwala. W Polsce mamy cztery rozne linie w ktorych wystepuja dosyc duze roznice w podejsciu do roznych rzeczy ale akurat do tej reguly kazda ma takie samo podejscie.

Zaznacze tylko ze tu chodzi o kogos kto dopiero zaczyna zglebiac wicca i chce zaczac zglebiac inna sciezke. Jesli ktos juz jest na drugim stopniu wicca to moze a nawet powinien odkrywac inne sciezki. Tak samo jesli juz od dluzszego czasu taka osoba zglebia tajniki jakiejs innej sciezke i zainteresuje sie wicca to nie ma przeciwskazan zeby laczyc i moze smialo praktykowac obie sciezki na pierwszym stopniu. Jak wiesz, znam sporo driudow- wiccan, asatryjczykow - wiccan, szamanow - wiccan czy oto - wiccan.

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: środa, 8 września 2010, 05:11 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Agni napisał(a):
Zaznacze tylko ze tu chodzi o kogos kto dopiero zaczyna zglebiac wicca i chce zaczac zglebiac inna sciezke. Jesli ktos juz jest na drugim stopniu wicca to moze a nawet powinien odkrywac inne sciezki. Tak samo jesli juz od dluzszego czasu taka osoba zglebia tajniki jakiejs innej sciezke i zainteresuje sie wicca to nie ma przeciwskazan zeby laczyc i moze smialo praktykowac obie sciezki na pierwszym stopniu. Jak wiesz, znam sporo driudow- wiccan, asatryjczykow - wiccan, szamanow - wiccan czy oto - wiccan.


Hm, czyli zakaz dotyczy rozpoczynania nauki wiccańskiej równolegle z rozpoczęciem nauki w innej ścieżce magicznej, tak?
To chyba dosyć istotna informacja, bo do tej pory miałam wrażenie, że chodzi o nakazanie uczniowi porzucenia wszelkich innych ścieżek rozwoju, które definiowały go do tej pory. Zszokowała mnie taka wizja odrzucania wcześniejszej tożsamości.

Ale jeśli chodzi o zasadę nie zaczynania wszystkiego po trochu, to w pełni się zgadzam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: środa, 8 września 2010, 09:38 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Tin napisał(a):
Ale jeśli chodzi o zasadę nie zaczynania wszystkiego po trochu, to w pełni się zgadzam.

Tak chodzi wlasnie o to.

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: środa, 8 września 2010, 22:54 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 23 grudnia 2009, 00:47
Posty: 41
Agni napisał(a):

Jak wiesz, znam sporo driudow- wiccan, asatryjczykow - wiccan, szamanow - wiccan czy oto - wiccan.


A znasz może joginów-wiccan? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: środa, 8 września 2010, 23:00 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
nelwe napisał(a):
A znasz może joginów-wiccan? :)

Znam wiccan ktorzy praktykuja Yoge ale nie sadze zeby na tyle ja zglebili zeby chciec nazwac sie joginami. :wink:

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: poniedziałek, 20 września 2010, 12:22 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2010, 22:57
Posty: 20
Lokalizacja: Kraków
Nie jestem inicjowanym wicca
nie ukrywam ze najbliżej mi dio tej scieżki
w moim odczuciu wicca nie są tu lubiani i prowadziocie na nas nagonke,na zasadzie"dajcie człowiueka to paragraf sie znajdzie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: poniedziałek, 20 września 2010, 12:40 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 29 lutego 2008, 02:33
Posty: 219
[ironic mode] Masz racje, pytanie o wiccan-joginów to nagonka i paragraf. Czuję się urażony. :roll: [/ironic mode]

A coś konkretnego i związanego z tematem informacji o Wicca?:)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: poniedziałek, 20 września 2010, 12:45 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Może to było takie ogólne stwierdzenie tylko bez zakładania oddzielnego tematu?

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: poniedziałek, 20 września 2010, 13:20 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 29 lutego 2008, 02:33
Posty: 219
Znaczy się nie ma takiego tematu w którym jest prowadzona nagonka i trzebaby zakładać nowy albo pisać w dowolnym istniejącym? ;]

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano poniedziałek, 20 września 2010, 13:23 przez Mohegan, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: poniedziałek, 20 września 2010, 13:22 
Wypraszam sobie. Ja np. prowadzę nagonkę tylko na wiccan, którzy stanowią godnego przeciwnika, tj. potrafią pisać w naszym rodzimym języku bez zrobienia trzynastu błędów w trzech zdaniach... :twisted:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: poniedziałek, 20 września 2010, 14:13 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Bo inni sami wpadają w zastawione sidła życia ;-)

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: poniedziałek, 20 września 2010, 14:50 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Proponuję przerwać offtopowanie :)

@Adonnaya
Własny post można poprawiać klikając na "Edytuj" w prawym dolnym rogu swojego posta.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: piątek, 26 listopada 2010, 14:30 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,

Nie ukrywam, że tak sobie czytam wypowiedzi na forum i między innymi natrafiłem na tę interesującą dyskusję. Jakimś cudem umknęła ona wcześniej mojej uwadze.

Tin napisał(a):
Hm, czyli zakaz dotyczy rozpoczynania nauki wiccańskiej równolegle z rozpoczęciem nauki w innej ścieżce magicznej, tak?


To zakaz dość powszechnie stosowany przez znanych mi Wiccan. Szczerze mówiąc nie znam covenu, który miałby inne podejście do tej sprawy. Jeśli interesuje Cię Wicca Tradycyjne to warto, żebyś przez jakiś czas skupił się wyłącznie na nim. A jeśli bardzo pociąga Ciebie jednocześnie Thelema, Druidyzm, Wicca i kilka innych ścieżek, to moim zdaniem warto się najpierw na którąś z nich zdecydować. Jednoczesne rozpoczynanie nauki w kilku tradycjach duchowych zazwyczaj kończy się totalnym pomieszaniem z poplątaniem. W takim przypadku lepiej chyba skupić się na robieniu czegoś całkowicie na własną rękę, niż zaangażować w swój rozwój duchowy nauczycieli z różnych ścieżek, którzy i tak, przy takim podejściu raczej nie będą w stanie Ciebie niczego sensownego nauczyć.

Tin napisał(a):
To chyba dosyć istotna informacja, bo do tej pory miałam wrażenie, że chodzi o nakazanie uczniowi porzucenia wszelkich innych ścieżek rozwoju, które definiowały go do tej pory.


Pytanie, po co takowy uczeń zaczyna się interesować Wicca Tradycyjnym, jeśli jest przywiązany chociażby do buddyzmu, chrześcijaństwa czy jakiejkolwiek innej religii.

Tin napisał(a):
Zszokowała mnie taka wizja odrzucania wcześniejszej tożsamości.


A czemu? Jeśli ktoś jest nadmiernie przywiązany do swojej wcześniejszej tożsamości nie powinien szukać inicjacji do Wiccańskich Misteriów, która jest, nie tylko symboliczną, śmiercią i odrodzeniem. ;)

Tin napisał(a):
Ale jeśli chodzi o zasadę nie zaczynania wszystkiego po trochu, to w pełni się zgadzam.

Wicca Tradycyjne dobrze się łączy z wieloma ścieżkami. Dobrze jest jednak najpierw zakorzenić się dobrze na jednej ścieżce, by potem zacząć podążać drugą. ;)

Pozdrawiam,
Jelonek.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: piątek, 26 listopada 2010, 15:56 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Jelonek napisał(a):

Tin napisał(a):
To chyba dosyć istotna informacja, bo do tej pory miałam wrażenie, że chodzi o nakazanie uczniowi porzucenia wszelkich innych ścieżek rozwoju, które definiowały go do tej pory.


Pytanie, po co takowy uczeń zaczyna się interesować Wicca Tradycyjnym, jeśli jest przywiązany chociażby do buddyzmu, chrześcijaństwa czy jakiejkolwiek innej religii.

Tin napisał(a):
Zszokowała mnie taka wizja odrzucania wcześniejszej tożsamości.


A czemu? Jeśli ktoś jest nadmiernie przywiązany do swojej wcześniejszej tożsamości nie powinien szukać inicjacji do Wiccańskich Misteriów, która jest, nie tylko symboliczną, śmiercią i odrodzeniem. ;)


Na powyższe pytania, sam sobie odpowiedziałeś w ostatnim akapicie:

Jelonek napisał(a):
Tin napisał(a):
Ale jeśli chodzi o zasadę nie zaczynania wszystkiego po trochu, to w pełni się zgadzam.

Wicca Tradycyjne dobrze się łączy z wieloma ścieżkami. Dobrze jest jednak najpierw zakorzenić się dobrze na jednej ścieżce, by potem zacząć podążać drugą. ;)


Może trudno jest Ci to sobie wyobrazić, bo do tej pory miałeś pewnie do czynienia z osobami, dla których Wicca albo jest jedyną, albo pierwszą ścieżką, i dopiero szukają swojej duchowej tożsamości, ale ja nie widzę powodu, dla którego Wicca nie miałaby być również kontynuacją, prostą konsekwencją wcześniejszej, wieloletniej praktyki. Gdy czujesz, że już dobrze ukorzeniony w jednej tradycji, znajdziesz w innej coś, czego poprzednia nie może Cię już nauczyć. Nie ma w tym nic hańbiącego, jeśli motywuje Cię rozwój i poszukiwanie wiedzy. Znam osoby, które się na coś takiego zdecydowały - bardzo je za to szanuję, i podziwiam odwagę poznawczą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: piątek, 26 listopada 2010, 16:50 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,
Tin napisał(a):
Dobrze, że to napisałeś, Jelonku, bo już miałam podnosić larum, że takim poglądem deprecjonujecie wagę - w końcu wyjątkową - inicjacji. Inicjacja, jeśli jest naprawdę inicjacją, a nie odbębnieniem formułek i stanz, MUSI dokonać w inicjowanym pełnej transformacji. Jaki byłby jej sens, gdyby ktoś, kto przez nią przeszedł, nie miałby być wiccaninem? To przeczyłoby w ogóle sensowi duchowych praktyk inicjacyjnych. Wydaje mi się, że inicjacja jest procesem - zaczyna się inicjacją rytualną, a jeśli ta była odpowiednio przeżyta/dokonała się zmiana duchowa, to inicjowany nie zaprzestanie dalszej praktyki.


Jest dokładnie tak jak mówisz. Sam rytuał Inicjacji to dopiero początek pewnego procesu, który trwa latami. W Polsce natomiast wydawał się on jeszcze niedawno ukoronowaniem zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań. Żeby być inicjowanym Wiccaninem trzeba było wykazać się ogromną determinacją i samozaparciem. Inicjowani Wiccanie to były postacie z książek, czy filmów, a nie z naszej polskiej rzeczywistości. Pierwsi polscy Wiccanie Tradycyjni dopiero uczyli się, że sam rytuał Inicjacji był zaledwie początkiem niezwykle trudnego procesu, a nie jego chwalebnym końcem.

Moja Arcykapłanka mawia, że każda Inicjacja, nawet jeśli ktoś później odchodzi od Wicca ma swój głęboki sens. Osobiście nie jestem do takiej koncepcji przekonany. Chociaż nie wykluczam, że kiedyś się z nią zgodzę. Za jakieś kilkanaście lat…

Jego Jelonkowatość

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: piątek, 26 listopada 2010, 22:56 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2010, 22:36
Posty: 141
Widze ze dyskusja sie tutaj przenosi wiec przekopiowalam swojego posta i jeszcze go troche uzupelnie.

Tin napisał(a):
Jelonek napisał(a):
Dobrze, że to napisałeś, Jelonku, bo już miałam podnosić larum, że takim poglądem deprecjonujecie wagę - w końcu wyjątkową - inicjacji. Inicjacja, jeśli jest naprawdę inicjacją, a nie odbębnieniem formułek i stanz, MUSI dokonać w inicjowanym pełnej transformacji. Jaki byłby jej sens, gdyby ktoś, kto przez nią przeszedł, nie miałby być wiccaninem? To przeczyłoby w ogóle sensowi duchowych praktyk inicjacyjnych. Wydaje mi się, że inicjacja jest procesem - zaczyna się inicjacją rytualną, a jeśli ta była odpowiednio przeżyta/dokonała się zmiana duchowa, to inicjowany nie zaprzestanie dalszej praktyki.


To nie tak Tin. Inicjacja moze byc najwspanialsza na swiecie, moze byc przeprowadzona fantastycznie, moze byc bardzo mocnym i glebokim rytem a osoba inicjiowana i tak moze odejsc. Z drugiej strony inicjacja moze byc mniej udana a osoba moze zostac. Bylam swiadkiem wielu roznych inicjacji i moge z czystym sumieniem powiedziec ze nie ma na to reguly bo sam ryt jest czescia wiekszego procesu, czasami daje poczatek temu procesowi, czesciej jest gdzies w srodku a czasmi jest zakonczeniem procesu. I to z ta reszta procesu ludzie maja zazwyczaj problem. Wewnetrzne i zewnetrzen zmiany przez jakie sie przechodzi zaleza od tego w jakim miejscu w zyciu sie znjadujemy. Jesli jest nam blizej do tego kim mamy byc jako wiccanie to zmiany beda mniej bolesne. Jelsi jest nam dalej to cale zycie moze sie wywrocic do gory nogami, mozemy nagle stanac w obliczu testow jakie przed nami stawiaja bogowie i czasami ktos moze sobie z nimi nie poradzic. Szczegolnie jesli nie chce sluchac nauczycieli. Bunt przeciwko nauczycielom czesto staje sie przyczyna odejscia a wyniaka on zazwyczaj z tego ze uczen nie umie sobie poradzic z wewnetrzymi przemianami ale nie che sie do tego przyznac. Im lepiej przeprowadzona inicjacja tym tych zmian jest wiecej i szybciej nastepuja. Inicjacja przyspiesza proces przez ktory i tak kiedys w swoim czasie bysmy przeszli. Byc moze wiec czasami bylo by lepiej dla kogos oslabic troche caly proces, przystopowac.

Jednym slowem przemiana ktora dokonuje sie podczas inicjacji to nie przemiana jednorazowa i natychmiastowa, towarzyszy jej dluzszy lancuch przemian. Im lepsza inicjacja tym glebsze beda te przemiany. I nie kazdy moze byc na nie przygotowany, nawet jesli przed sama inicjacja gleboko wierzy ze jest i wszystkim sie wydaje ze jest. Jednym slowem przemiane ktora dokonuje sie podczas inicjacji mozna zmarnowac jesli nie zakonczy sie procesu lub jesli sie go na jakis czas przerwie. Z drugiej storny moze taka wlasnie przerwa lub zaniechanie jest tym co dana osoba potrzebuje. Moze miala niepodolac aby sie czegos nauczyc. Kazdy z nas ma swoje wlasne doswidczenia do przezycia, porazki tez moga obrucic sie na dobre. Wczesniej powiedzialam ze cos zawsze pozostaje, nawet jesli przestanie sie praktykowac i zerwie relacje z kowenem i nauczycielami. I to prawda, powiazania moga sie nie zachowac ale ziarno rzucone w czasie inicjacji kiedys moze zakielkowac. To ze tym razem sie zmarnowalo przemiane nie znaczy ze jest ona zmarnowana na zawsze.

Co do deprecjacji samej inicjacji to mysle ze Jelonek juz swietnie uscislil to co ja chcialam powiedziec wiec nie musze juz wiecej pisac.

_________________
Obrazek

Prawdziwym szacunkiem nie jest to jak zachowujemy sie przy danej osobie, ale to jak mowimy o niej kiedy nie ma jej w naszym towarzystwie.
Nie jest miarą zdrowia, być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa. Krishnamurti


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kilka podstawowych informacji o Wicca Tradycyjnym
PostNapisane: sobota, 27 listopada 2010, 13:10 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Zdublowały nam się wątki, trochę nie wiem co z tym zrobić.

Odpisałam w dziale Czarostwo: tutaj.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL