Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:54

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: O roli akcesoriów rytualnych słów kilka
PostNapisane: piątek, 26 listopada 2010, 00:51 
Offline
Koordynator PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 maja 2010, 15:06
Posty: 232
Lokalizacja: Warszawa
Oczywiscie, ze nie mozna.
Ale od kiedy to bycie Hetinem oznacza, ze sie chce byc wikingiem?
Ja nie rozumiem w ogole problemu jaki macie z rekonstrukcjonizmem. Sprobuje tak po kolei. (tak, oczywiscie, ze to tylko moje zdanie)
1). Religia rekonstrucyjna, jak kazda wiaze sie z pewna uniwersalna etyka. Ta etyka nie wymaga przyjmowania scisle okreslonego zawodu ani zycia w sposob podobny do ludzi, od ktorych ta etyka jest czerpana. Nie jest to tez jedynie kodeks postepowania. To jakis rdzen religii wokol ktorego nawija sie wszystko co przygodne i ktory to wszystko ustawia w odpowiednim porzadku. To sie czuje. Troche jak z kindersztuba - jak mawia moj Tato albo sie ja ma albo nie.
2). Poczucie, zrozumienie tego rdzenia, ducha, spojrzenia, pryzmatu czy jakkolwiek to nazwac to z jednej strony cos przyrodzonego - dlatego dany czlowiek wybiera ten rekonstrukcjonizm a nie inny, a z drugiej pewien proces. Nie wszystko jest jasne i oczywiste od poczatku. Dla niektorych dobra sciezka jest wlasnie obcowanie ze zrodlami albo rekonstrukcjonizmem. Ale nie chodzi tu o to by wymieniac zrodla na ksztalt kazdego naczynia liturgicznego, tylko zeby zrozumiec jak to dziala, zdobyc taki np. germanski kompas.
3). Te rdzenie sa rozne dla roznych rekonstrukcjonizmow. Prosze mi tu nie pisac ciagle, ze wszedzie jest tak i tak. Jestesmy Hetinami/Asatru, a nie kazdym poganinem. I jesli Asatru istnialoby nieprzerwanie i wytworzyloby kaste kaplanow to ja mam gdzies takie Asatru. Nie chce go, bo przeczy wyjatkowosci mojego podejscia, jego specyfice. Pierwsi chrzescijanie tez by pewnie nie byli szczesliwi widzac dzisiejszy watykan.
4). Jako ze rekonstrukcjonizmy sa na ogol politeistyczne, jeden rdzen nie jest odbierany przez wszystkich tak samo. W dawnych kulturach inne bylo spojrzenie czlowieka wolnego, inne jego zony, inne wladcy, rolnika, wojownika, wojowniczki, wladczyni etc. Kazda osoba jest tez blizej jednych bogow, a troche dalej innych. Ale to nas nie wpisuje w eklektyzm i uniwersalne wzory. Freya to nie inkarnacja bogini matki tylko Freya, Odyn to nie archetyp boga ojca, Thor to nie uniwersalne bostwo gromu. Fakt, ze ktos spoglada na rekonstrukcjonizm z tzw. szerokiej perspektywy, nie znaczy ze cokolwiek pojal z jego tresci. Przy calej roznorodnosci spojrzen hetinow na to co robia, ogolny porzadek swiata jest ten sam - inne jest w nim miejsce ktorego go obserwuja.
5). Wybranie tego a nie innego rekonstrukcjonizmu nie musi byc zrozumiale dla wszystkich. Gdyby bylo, to by znaczylo, ze wybralismy jakis wielki wor ze wszystkim. Tak nie jest - jest konkretna specyfika, nie musicie jej rozumiec i nie probujcie tego robic przez mowienie, ze to zupelnie tak jak w czyms innym co znacie. To samo tylko ze inne to nie to samo. Jak sie postaracie to sie wglebicie w celtic eye. Ale z tej perspektywy nie zobaczycie naszej Sieci, trzeba sie bedzie wglebic oddzielnie w nia.

_________________
Pani Utrzymująca Arbuz na Swych Ramionach


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: O roli akcesoriów rytualnych słów kilka
PostNapisane: piątek, 26 listopada 2010, 00:54 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 16:15
Posty: 184
Lokalizacja: Łódź
Amvaradel napisał(a):
Czy można być wikingiem nie biorąc udziału w wikingu? :wink:
Myślę, że to jest ten problem, od którego rekonstrukcjoniści nie mogą w jakiś sposób uciec: co zrobić z tą częścią tradycji, która jest obecnie nie do zaakceptowania?


teraz powinienem powiedzieć:
a nie mówiłem....

rekonsturkcjoniści nie mogą uciec od tego problemu, więc budują łodzie i urządzają pojedynki na miecze. Natomiast co to pytanie ma wspólnego z pogaństwem ścieżki germańskiej, nie wiem.

_________________
Wiedz że mając przyjaciela, często go odwiedzać należy: droga zielskiem i drzewem zarośnie , jeśli ustawnie chodzić nie będziesz.

Havamal


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: O roli akcesoriów rytualnych słów kilka
PostNapisane: piątek, 26 listopada 2010, 01:27 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Amvaradel napisał(a):
Czy można być wikingiem nie biorąc udziału w wikingu? :wink:
Myślę, że to jest ten problem, od którego rekonstrukcjoniści nie mogą w jakiś sposób uciec: co zrobić z tą częścią tradycji, która jest obecnie nie do zaakceptowania?


Ależ to bardzo proste... Asatru to nie tylko wikingowie - rekonstruowane wierzenia germańskie to powiedzmy II-XII wiek... czyli okres z którego można "wyciągnąć" teksty pisemne i informacje odnośnie dawnych wierzeń i kultur...

Z tego zjawisko wikingu... to okolice od VIII w.n.e. a zatem tylko wycinek tej kultury - w dodatku np. w powiązaniu z runami futharku starszego jeszcze mniejszy, bo w zasadzie w VIII datuje się również koniec jego stosowania a i same runy tracą swój religijno-magiczny charakter.

Wniosek: mogę być heitini/Asatru, ale nie implikuje to odtwarzania wikinga.

Przez delikatność jedynie wspomnę iż na wiking nie ruszali wszyscy, bo ktoś do wszystkich thursów obsiewał pola, robił broń i wykonywał masę prac, dzięki którym te społeczności żyły. To kolejny romantyczny mit... o tych "rogatych barbarzyńcach z północy".

@Luiza Jeśli o mnie chodzi, to przeszedłem w zasadzie całą Polskę - zarówno góry jak i pomorze, tak wschodnie resztki puszczy jak i zachodnie lasy drogi. Bywało iż szedłem sam a bywało iż w grupie i zdarzało się nie raz i nie dwa, że komuś nogi siadały i plecak się rozdzielało.

A tak... sklepy są fajne... nie zapomnę miny sprzedawczyni jak poprosiliśmy o pół sera... podeszła i położyła na wadze taki kawałeczek około pół kilo... a my pokręciliśmy głową i... poprosiliśmy o pół sera... pokazując tym razem wyraźnie na takie duże koło... widok... bezcenny.
Skąd miała wiedzieć bidula, że do sklepu weszły dwie osoby a w drodze jest 20... ;-)

Z samotnych wędrówek mam za to w pamięci parę spotkań z wolnymi mieszkańcami naszych lasów... jak się idzie "na dziko" i "cicho" to więcej można zobaczyć.

@Picus no cóż germanom braku cywilizacji nie możesz zarzucić... a jednak "kasta kapłańska" pojawiła się u nich w zasadzie dopiero wraz z chrześcijaństwem... być może to brzmi obrazoburczo ale mam wrażenie, że na tym po części mogła wzorować się Wicca i jej idea "każdy jest kapłanem" - tyle że u germańców... każdy miał prawo sprawować funkcje religijne... a przewodniczenie wiązało się z nadaną pozycją społeczną a nie ze "specjalizacją w kapłaństwie". To dużo zdrowszy układ.

Nie byłoby potrzeby palić heretyków - akurat ślady archeologiczne pokazują iż germanie byli dość tolerancyjni religijnie i w jednym domu mogły mieszkać osoby wyznające różne religie (gdzieś mi się w głowie szamoce, że i niewolnicy mogli swoją religię wyznawać). Kościoły i klasztory zaś były rabowane nie ze względów religijnych a z powodu... ich bogactwa... powody proste i uczciwe jak konstrukcja cepa.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: O roli akcesoriów rytualnych słów kilka
PostNapisane: piątek, 26 listopada 2010, 01:58 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 28 grudnia 2009, 13:28
Posty: 401
Lokalizacja: z spod Gdańska
Śmiem sądzić ze zapewne i bez niego by się wykształciła ;) ale to jest osobny temat i bardzo, bardzo hipotetyczny ;) więc może kiedyś przy piwku sobie możemy na ten temat pogadać ;)

_________________
Picus (łac. dzięcioł)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL