Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 17:06

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Król Radewald, Sutton Hoo i religia Saksonów (Sasów)
PostNapisane: piątek, 7 maja 2010, 18:18 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Myślę że to odpowiedni dział na ten wątek.

Swego czasu fascynwałem się mocno okresem heptarhii (siedmiu królestw) na Wyspach Brytyjskich, a w szczególności losem ostatniego pogańskiego królestwa Anglosasów, East Anglii, a w szczeglności okresem panowania ostatniego pogańskiego króla, Raedwalda.Miałem nawet w planach zająć sie odtórstwem historycznym tego okresu. Co prawda nie wyszło, ale sentyment pozostał. Napewno większość z was zna słynny pochówek w Sutton Hoo w którym został złożony, a napewno bardzo chaakterystyczny chełm nalezacy do tego władcy:

Obrazek

Raedwald był ostatnim władcą który kultywował otwarcie religię pogańskich przodków. Co prawda pod namową króla Ethelberta z Wessexu dał się ochrzcić, lecz potraktował to jako przyjęcie po prostu kolejnego boga do świątyni, i w swej królewskiej świątyni postawił Jezusowi ołtarz obok ołtarzy bogów swoich ojców. Zginął w bitwie około roku 617go (niektore źródła podają rok 619 lub 621) i na tym zakończyła się historia państwowego pogaństwa na Wyspach.

Właśnie - bardzo mało jest źródeł dotyczących religii tego okresu, a w szczególności religii anglosasów. Z pewnością była to odmiana wierzeń nordyckich, raczej z większymi podobieństwami do "lądowych" Germanów niż do Skandynawów. Być może ktoś z naszych forumowych Asatryjczyków ma więcej informacji na temat wierzeń Anglosasów?

(Poza tym moze będzie to miłe ocieplenie, bo w kółko kręcimy się wokół mroźnych fiordów :wink: )

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Król Radewald, Sutton Hoo i religia Saksonów (Sasów)
PostNapisane: wtorek, 18 maja 2010, 14:21 
Offline
Nadszefowa

Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:44
Posty: 31
Hi Asus,

has anyone here mentioned the recent find in England: "The Staffordshire Hoard"
See; http://www.staffordshirehoard.org.uk/

I saw it recently when it was briefly on display at the British Museum.
It is indeed a fine collection.

BTW contrary to belief, "Wicca" in England is not Celtic but has it's main roots in Anglo Saxon heritage/ history.
The word wicce is of course "Old English" and not Celtic. English is derived from "Neder-Deutsch" as is Dutch and Low German as the name suggests. It doesn't mean "wise" either. But has a closer link with the Dutch word "wikken" to bend.

Sussex, Wessex, Essex (English Counties) are Anglo Saxon words for South, West and East.
Doreen Valiente was from Sussex.
Gerald Gardner was from Lancashire which also has a lot of Viking/germanic history.

See http://witchcraft.englatheod.org/witchcraft.html for more about the germanic links.

(Modern witchcraft has even more roots in masonry and ceremonial, high magic)

B*B
Morgana


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Król Radewald, Sutton Hoo i religia Saksonów (Sasów)
PostNapisane: wtorek, 18 maja 2010, 14:37 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Thnx Morgana!

I, had no idea about this great treasure, it's trully wonderful, thnx for the links.

do You have any information about anglo-Saxon religion of the king Raedwald period? There are very few informations I could find. I had plans for reenact this period, but Raedwald's helmet would cost me my half Year salary ;)

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Król Radewald, Sutton Hoo i religia Saksonów (Sasów)
PostNapisane: wtorek, 18 maja 2010, 15:51 
Asus napisał(a):
I, had no idea about this great treasure, it's trully wonderful, thnx for the links.

Cos pamiec ci szwnakuje Asusie. :( Pisalam o tym w tym topiku viewtopic.php?f=36&t=1187&p=16160&hilit=skarb#p16160 i nawet odpowiedziales wtedy.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Król Radewald, Sutton Hoo i religia Saksonów (Sasów)
PostNapisane: wtorek, 18 maja 2010, 15:56 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Przyznaję rację, widać było to tak dawno że nie skojarzyłem jednego z drugim, my bad.

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Król Radewald, Sutton Hoo i religia Saksonów (Sasów)
PostNapisane: wtorek, 18 maja 2010, 19:40 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): niedziela, 25 kwietnia 2010, 23:04
Posty: 23
Lokalizacja: Katowice/Caerdydd
Asus napisał(a):
Właśnie - bardzo mało jest źródeł dotyczących religii tego okresu, a w szczególności religii anglosasów. Z pewnością była to odmiana wierzeń nordyckich, raczej z większymi podobieństwami do "lądowych" Germanów niż do Skandynawów. Być może ktoś z naszych forumowych Asatryjczyków ma więcej informacji na temat wierzeń Anglosasów?

Nie jestem Asatryjczykiem, ani ekspertem na temat wierzeń Anglosasów, ale postaram się trochę pomóc. Jedyną książką, jaką na ten temat czytałem, jest Heathen Gods in Old English Literature Richarda Northa. Nie jest to najtańsza pozycja, ale IMHO warta przeczytania. Z ksiązki tej wynika, że faktycznie zbyt wiele na temat wierzeń tych plemion nie przetrwało. Według autora głównym bogiem był Ing (odpowiednik Freya). Ważną role odgrywał też Woden. Oprócz tego informacje o takich bogach jak Tiu/Tig, Thunor, Eostre i Rheda. Na podstawie różnych danych językowych można wnioskować o wierze w innych bogów znanych ze źródeł skandynawskich, takich jak Gefjun (Old English geofon = 'sea'), Aurvandill (eorendel = 'dawn', 'radiance'), Ullr (wuldor = 'brilliance'), Fjorgyn (w złożeniach firgen- = 'mountain'), Idunn (geunnan), Frigg (frige = 'love'), Njord (geneordh = 'happy', 'eager', 'strained'). (Większość tych słów wystepuje w różnych wariacjach różniących się pisownią.) Mamy też wzmianki o 'eorthan modor', "matce Ziemi". Na podstawie nazw miejscowych można wnioskować, że nie wszystkie plmiona czciły danych bogów (np. nazwy związne z Thunorem występują na terenach saskich, a brak ich na angielskich).
Ze źródeł średniowiecznych co nieco znajdziesz w pismach Bedy Czcigodnego. Poza tym istnieje masa rózne wzmianek rozsianych po różnych anglosaskich dziełach. Wydaje mi się, że z opracowań może być przydatny Anglo-Saxon Paganism Davida Wilsona.
To by było chyba na tyle :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL