Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 14:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: wtorek, 6 kwietnia 2010, 13:32 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
I dlatego mówię o "ich wypadku" we wcześniejszym poście.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: wtorek, 6 kwietnia 2010, 15:04 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
Szerszen napisał(a):
plus tekst Vikinga... skoro on jak mniemam jest Jarlem i decyduje... to wątpię aby decydował wbrew swoim przekonaniom, które opisał na antychryście. W tym zakresie demokracja przy punkcie pierwszym (większość grupy również anty) jest rzeczą iluzoryczną...... I zapłoną im kościoły... zamiast żarówek

Będę się musiał lepiej wysypiać, bo znowu przestają nadążać... Mógłbyś mi wytłumaczyć na czym polega iluzoryczność demokracji w tym wypadku? Że jest jarl i ma jakieś poglądy? Że większość ma jakieś poglądy? To demokracja polegałaby na czym? By nie było żadnego jarla albo aby nie miał żadnych poglądów? Aby większość nie miała żadnego poglądu? To po cholerę demokracja?

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: wtorek, 6 kwietnia 2010, 15:42 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
To będziesz się musiał lepiej wysypiać... dobrze, że ma poglądy i dobrze, że wiadomo jakie. I co więcej dobrze że wiadomo od ręki jakiego rodzaju jest to grupa i że odpowiadają sami za siebie a nie za całe Asatru.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: wtorek, 6 kwietnia 2010, 18:07 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
hehe, widzę, że Ty też jakiś niewyspany :D
pytałem na czym polegać ma iluzoryczność demokracji...

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 16:40 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Dyskusję o tolerancji, nietolerancji, obcokrajowcach, islamie itd. przeniosłam do Magla http://forum.paganfederation.pl/viewtopic.php?f=36&t=1639

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 20:13 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Dziękuję bardzo Amvaradel za uporządkowanie tej dyskusji. Tak czy inaczej, uważam że ten wątek za bardzo zboczył na tematy związane z polityką, demokracją, tolerancją, stosunkiem do chrześcijaństwa, itp.
Pragnąć więc przywrócić go na poprzednie tory, sam mam parę pytań do Raiji. A więc:
* jakie święta zamierzacie obchodzić?
* czy chcecie rejestrować związek wyznaniowy
* jak zapatrujecie się na współprace z innymi grupami Asatru, w Polsce i za granicą?
* co myślicie i czy zamierzacie współpracować z grupami takich religii, jak Odynizm, Troth czy Forn Sed/Forn Sidr?
* czy dążycie do członkostwa w WCER (Światowym Kongresie Religii Etnicznych)
* co myślicie o współpracy z innymi wyznaniami rekonstrukcyjnymi - chodzi mi głównie o Rodzimowierstwo? jeśli jesteście za, to jak miałaby ona wyglądać (wspólne święta? wzajemne odwiedziny na świętach? wiele rzeczy mamy tu podobnych)? Jak w przypadku innych wyznań pogańskich , takich jak Paganachd (celtycki rekonstrukcjonizm), Hellenizm, Via Roma (wiara rzymska), kemetyzm (rekonstrukcja wiary Egiptu), rekonstrukcje wiar kananejskich, itp?
* jaki jest Wasz stosunek do wyznań pogańskich zupełnie innych kultur, np. afrykańskich (religia ludu Yoruba, Voudun, Candomble, itp), syberyjskich (szamanizm, tengryzm), indiańskich, aborygeńskich, chińskiej (chińska religia tradycyjna) czy japońskiej (szinto)? Czy zamierzacie w jakikolwiek sposób współpracować z wyznawcami tych religii i na jakich zasadach? Zaznaczam że mówiąc o współpracy nie mam na myśli mieszania panteonów i religii, a jedynie współpracę na zasadzie "równy z równym"; to samo dotyczy współpracy z rodzimowierstwem, hellenizmem, paganachd itp
* jaki jest Wasz stosunek do wyznań pogańskich, ale nie rekonstrukcyjnych - a więc wicca, neodruidyzm, neoszamanizm, itp?
* jak zapatrujecie się na współpracę z bractwami rekonstrukcji historycznej? Na czym miałaby ona polegać jeśli tak?
* jaki jest Wasz stosunek do ruchów społeczno-politycznych odwołujących się do pogaństwa, takich jak np. Niklot, NS Zadruga czy przedwojenna Zadruga?
* czy przynależność etniczna (pochodzenie etniczne) decyduje o możliwości przystąpienia do Waszej grupy i w jakim stopniu? jaki jest Wasz stosunek do współczesnego folkizmu (ruchu zakładającego jedność wiary i pochodzenia, ale przeciwnego rasizmowi, faszyzmowi itp) oraz do mocno innego, historycznego, imperialistycznego, niemieckiego volkizmu z XIX wieku?
* jaki jest Wasz stosunek do wykorzystywania religii przez ruchy polityczne o dowolnej orientacji (lewicę, liberałów, konserwatystów politycznych, prawicę, rasistów, antyrasistów, itp)?
* czy i jakie akcje społeczne zamierzacie podejmować (np. walka o religię pogańską w szkołach, sadzenie drzew, troska o miejsca Pamięci Narodowej, ochrona Przyrody, itp)
* jakie stosunki społeczne na skalę lokalną, w Waszej wspólnocie, widzicie za pożądane? Czy będziecie np. finansowo i rzeczowo wspierać potrzebujących członków swojego kindredu, w tym ich dzieci, jak robią niektóre rodziny Asatru czy Troth w Skandynawii i ogólnie "na Zachodzie"? Jak daleko idzie współpraca w ramach Waszej Rodziny?
* jak się zapatrujecie na obecność elementów szamańskich i animistycznych w religiach europejskich? w przypadku Asatru z tego co wiem jest to seidr (magia kobieca) oraz galdr (magia męska)??
* w jaki sposób rozumiecie wartości etyczne Asatru, takie jak Dziewięć Cnót Asatru? Jakie znaczenie ma dla Was Edda, w tym przede wszystkim księga Havamal?
Na razie to tyle, pozdrawiam!!

PS. podobne pytania chciałbym zadać przedstawicielom Asatru Polska w osobnym wątku... I z niecierpliwością czekam, aż ktoś z Asatru Polska założy taki wątek... Pomogłoby to bardzo w wyjaśnianiu nieporozumień między różnymi ruchami...

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: środa, 7 kwietnia 2010, 23:03 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 27 marca 2010, 21:48
Posty: 97
Lokalizacja: Katowice/Mysłowice
Oj wiele pytań ale wreszcie konkretne :)

- jakie święta zamierzacie obchodzić? Nasz kalendarz jest na stronie więc nie będę go tu przepisywać :)
- czy chcecie rejestrować związek wyznaniowy? Tak gdy będzie to możliwe, wiem że to marzenie Vikinga...
- jak zapatrujecie się na współprace z innymi grupami Asatru, w Polsce i za granicą? Oby była jak najlepsza, jak na razie to początki i czas rozsyłania posłów :wink:
- co myślicie i czy zamierzacie współpracować z grupami takich religii, jak Odynizm, Troth czy Forn Sed/Forn Sidr? Tak jak mówiłam czas rozsyłania posłów - wszystko po kolei :)
- czy dążycie do członkostwa w WCER (Światowym Kongresie Religii Etnicznych)? Kiedyś tak ale do tego jeszcze daleka droga...
-co myślicie o współpracy z innymi wyznaniami rekonstrukcyjnymi - chodzi mi głównie o Rodzimowierstwo? jeśli jesteście za, to jak miałaby ona wyglądać (wspólne święta? wzajemne odwiedziny na świętach? wiele rzeczy mamy tu podobnych)? Jak w przypadku innych wyznań pogańskich , takich jak Paganachd (celtycki rekonstrukcjonizm), Hellenizm, Via Roma (wiara rzymska), kemetyzm (rekonstrukcja wiary Egiptu), rekonstrukcje wiar kananejskich, itp? Myślimy o wysyłaniu posłów, również wspólnych świętach gdzie większy lub mniejszy element danej ścieżki zależy od tego kto jest gościem (czyli albo nasz rytuał i toast np. za Peruna albo odwrotnie).
-jaki jest Wasz stosunek do wyznań pogańskich zupełnie innych kultur, np. afrykańskich (religia ludu Yoruba, Voudun, Candomble, itp), syberyjskich (szamanizm, tengryzm), indiańskich, aborygeńskich, chińskiej (chińska religia tradycyjna) czy japońskiej (szinto)? Czy zamierzacie w jakikolwiek sposób współpracować z wyznawcami tych religii i na jakich zasadach? Zaznaczam że mówiąc o współpracy nie mam na myśli mieszania panteonów i religii, a jedynie współpracę na zasadzie "równy z równym"; to samo dotyczy współpracy z rodzimowierstwem, hellenizmem, paganachd itp?? Myśle że na temat każdego ruchu powinniśmy się wypowiadać osobno bo wiele z nich jest nam całkiem obcych kulturowo (jeśli nie trudno razem świętować nam i rodzimowiercą to jednak nie mam nawet pomysłu jak połączyć święto Asatru z Afryką południową) jeśli jednak będą pomysły i chęci to czemu nie??? Myślę że będzie tu ciekawy cytat z filmu "10000 BC" - Nie smakuje wam nasza strawa?-
-Dobra ale inna od naszej- tak samo jest z pogańskimi religiami, to że mamy swoje "jedzenie" nie znaczy że czasem nie możemy gościć u kogoś albo ktoś u nas :)
- jaki jest Wasz stosunek do wyznań pogańskich, ale nie rekonstrukcyjnych - a więc wicca, neodruidyzm, neoszamanizm, itp? Jak PW choć jednak osobiście nie chciałabym np. brać udziału w medytacji Wiccan ale jak ktoś z Wicca zechce wpaśc na Blot i świętować dajmy na to przesilenie to super :)
-jak zapatrujecie się na współpracę z bractwami rekonstrukcji historycznej? Na czym miałaby ona polegać jeśli tak? Np. wspólne święta z tamtejszymi poganami...
-jaki jest Wasz stosunek do ruchów społeczno-politycznych odwołujących się do pogaństwa, takich jak np. Niklot, NS Zadruga czy przedwojenna Zadruga? Jak na razie to prywatna sprawa każdego człona (nie ma oficjalnego stanowiska ustalonego na wiecu) ale nie sadzę aby ktoś miał przeciw.
-czy przynależność etniczna (pochodzenie etniczne) decyduje o możliwości przystąpienia do Waszej grupy i w jakim stopniu? jaki jest Wasz stosunek do współczesnego folkizmu (ruchu zakładającego jedność wiary i pochodzenia, ale przeciwnego rasizmowi, faszyzmowi itp) oraz do mocno innego, historycznego, imperialistycznego, niemieckiego volkizmu z XIX wieku? Nie - liczy się kultura i przekonania - więc nawet jeśli np. jakiś Afrykańczyk będzie się garnął do naszej kultury to chyba tylko o nas dobrze świadczy choć dlaczego miałby to robić skoro ma własną? :)
-czy i jakie akcje społeczne zamierzacie podejmować (np. walka o religię pogańską w szkołach, sadzenie drzew, troska o miejsca Pamięci Narodowej, ochrona Przyrody, itp)? Na pewno tak, myślę że na początek sadzenie drzew :wink:
-jakie stosunki społeczne na skalę lokalną, w Waszej wspólnocie, widzicie za pożądane? Czy będziecie np. finansowo i rzeczowo wspierać potrzebujących członków swojego kindredu, w tym ich dzieci, jak robią niektóre rodziny Asatru czy Troth w Skandynawii i ogólnie "na Zachodzie"? Jak daleko idzie współpraca w ramach Waszej Rodziny? Na razie jest braterska, wręcz rodzinna bo jest nas mało, ale nigdy nie wyobrażam sobie aby ktoś z nas np, nie miał na leki albo czegoś do jedzenia.
-jak się zapatrujecie na obecność elementów szamańskich i animistycznych w religiach europejskich? w przypadku Asatru z tego co wiem jest to seidr (magia kobieca) oraz galdr (magia męska)?? W tej chwili nie ma u nas nikogo kto by się tym zajmował ale to część Asatru
- w jaki sposób rozumiecie wartości etyczne Asatru, takie jak Dziewięć Cnót Asatru? Jakie znaczenie ma dla Was Edda, w tym przede wszystkim księga Havamal?
Opisy wartości są na stronie co zaś do Havamal myślę że to ponadczasowy "poradnik postępowania" i doskonały drogowskaz...

Wybaczcie błędy ortograficzne jeśli jakieś są - pisze nie na swoim komputerze i nie mam tu sprawdzania w oknie forum a nie mam już siły kopiować każdego mojego zdania do worda :(

OOO zapomniałam

jaki jest Wasz stosunek do wykorzystywania religii przez ruchy polityczne o dowolnej orientacji (lewicę, liberałów, konserwatystów politycznych, prawicę, rasistów, antyrasistów, itp)? To jest nie na miejscu i choć nie jesteśmy za żadną polityką to jednak przeciw takim systemom które sprowadzają jednostkę do roli niewolnika/trybika w machinie systemu...

Oczywiście każde z tych pytań mogę rozwinąć, ale jest ich tyle że ograniczyłam się do tak krótkich odpowiedzi

_________________
"Jestem Księżniczką...zabije jeśli trzeba... ułaskawię jeśli przekonasz że warto..."
Jesienne Ognie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: czwartek, 8 kwietnia 2010, 00:49 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Raija Asatru Śląsk napisał(a):
Oczywiście każde z tych pytań mogę rozwinąć, ale jest ich tyle że ograniczyłam się do tak krótkich odpowiedzi

bardzo Ci dziękuję za Twoją odpowiedź Raijo, pomyślę na temat rozwinięcia. A przeciwnikom Twoim powinno być głupio, bo z Twoich odpowiedzi wcale nie wynika, jakbyście byli nazistami czy rasistami, a wręcz przeciwnie, skoro nawet Czarni mogą do Was należeć.
Pozdrawiam!!
w.

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: czwartek, 8 kwietnia 2010, 01:26 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
wlasnowierca napisał(a):
Raija Asatru Śląsk napisał(a):
Oczywiście każde z tych pytań mogę rozwinąć, ale jest ich tyle że ograniczyłam się do tak krótkich odpowiedzi

bardzo Ci dziękuję za Twoją odpowiedź Raijo, pomyślę na temat rozwinięcia. A przeciwnikom Twoim powinno być głupio, bo z Twoich odpowiedzi wcale nie wynika, jakbyście byli nazistami czy rasistami, a wręcz przeciwnie, skoro nawet Czarni mogą do Was należeć.
Pozdrawiam!!
w.


Nie ma co być głupio. Dostałeś odpowiedzi na swoje pytania. My dostaliśmy na swoje. Poglądy, o które pytałeś są zgodne z założeniami Asatru. Poglądy, których my się czepialiśmy - nie są. Czemu tak jest a nie inaczej - już argumentowałem (inni też).

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: czwartek, 8 kwietnia 2010, 02:27 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Bardzo Mnie cieszą następujące sprawy Raijo:
* kalendarz świąt i podstawowe informacje - jak na razie wyczerpujące; chętnie zobaczyłbym u Was dział z artykułami taki jak na Odinic Rite; mają to naprawdę dobrze opracowane; dla Mnie to pewien wzór, także dla rodzimowierców
* otwartość AŚ na współprace także z innymi wyznaniami pogańskimi, także z nami (rodzimowiercami) i z wyznaniami innymi niż rekonstrukcyjne
* niepoddawanie się politycznej poprawności i ultratolerancji, posiadanie własnego zdania, nawet jeśli dla niektórych wydaje się ono hmmm niepopularne
* to, ze nie ma ograniczeń etnicznych na przynależność; co do Czarnych Afrykanów, to słyszałem że i wśród nich rośnie zainteresowanie Asatru; znam też ludzi zupełnie innego pochodzenia, wyznających tę religię i nie tylko, że są akceptowani, ale w dodatku ważni w rodzinach, do których należą; jeden z nich jest na Facebooku, pamiętam jak ktoś doczepił się do niego z powodu pochodzenia - było mi naprawdę przykro z tego powodu, bo to fajny człowiek. Takiej debilnej ksenofobii nie lubię.
* to, że chcecie prowadzić akcje społeczne. Sadzenie drzew - zupełnie na serio i w realu - warto by się umówić. I to ponadwyznaniowo, zaprosić rodzimowierców, asatryjczyków, wiccan, druidów itp. pod dumnym hasłem "Poganie sadzą drzewa".
* to, że popieracie solidarność w ramach Waszego kindredu (rodziny). U nas jest to samo, gdy jakiś rodzimowierca ma problem, inni mu pomagają. Nie zawsze jest to dawanie czy pożyczanie mu pieniędzy, czasem jest to np. kupowanie jego produktów (ostatnio była duża akcja koszulkowa, może nadal jest - mogę dać znać, gość tworzył koszulki z Bogami słowiańskimi, możliwe, że także z nordyckimi; bylibyście zainteresowani? Jeśli tak, to mogę zapytać)
* to, że dążycie do rejestracji ZW; nie jest to prosta sprawa, ale jak najbardziej możliwa. Ostatnio w gronie rodzimowierców oficjalnie zarejestrowało się SW (ZZW Słowiańska Wiara). Od większej liczby lat oficjalnie zarejestrowany jest Rodzimy Kościół Polski i Zrzeszenie Wiary Rodzimej (Rodzima Wiara, popularnie RW). Osobiście radziłbym Wam zaczynać rejestrację, gdy będziecie mieli już kilka rodzin, bo wtedy ministerstwo będzie miało większy powód do uznania Waszego wniosku za istotny.
Pozdrawiam!!

I jeszcze
Szerszen napisał(a):
Nie ma co być głupio. Dostałeś odpowiedzi na swoje pytania. My dostaliśmy na swoje. Poglądy, o które pytałeś są zgodne z założeniami Asatru. Poglądy, których my się czepialiśmy - nie są. Czemu tak jest a nie inaczej - już argumentowałem (inni też).

No i super, każdy wyraził swoje zdanie, nie widzę powodu, aby do tego wracać. Skupmy się lepiej na pytaniach do Raiji, miałbyś jeszcze jakieś? Bo mi się chwilowo pomysły wyczerpały :) Ciebie też pozdrawiam!!, w.

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: czwartek, 8 kwietnia 2010, 04:31 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Mogę być w sumie jedynie ciekaw czy rozszerzają "poradnik postępowania" o pozostałe wersy Eddy Poetyckiej - w tym Pieśń Loddfafnira ale to oczywiście ciekawość.

Jeśli chodzi o rejestrację Asatru... jako związku wyznaniowego to mała uwaga: trzeba by zebrać w Polsce z tego co pamiętam 100 osób... gotowych podpisać się pod wnioskiem (i oczywiście zdolnych do samodzielnych czynności prawnych), to wbrew pozorom sporo aczkolwiek, oczywiście życzę powodzenia.

Nie wiem - i jest to kwestia raczej do Ciebie własnowierco, czy ew. rejestracja w WCER jest możliwa dla jednostki typu stowarzyszenie a nie związek religijny - jeśli tak, to wystarczyć powinno 15 osób (chyba że wystarczy zwykłe - wtedy starczyć powinny chyba 3 osoby).


Co robią w swojej rodzinie to jest generalnie ich sprawa, dopóki nie stoi to w sprzeczności z głównymi ideami Asatru. Jak szeroki jest zakres tych "spraw własnych" widać choćby po różnorodności panteonów w wypadku różnych grup Asatryjskich. To co stało w sprzeczności - już wyjaśniłem wcześniej, nie widzę sensu wracania.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: czwartek, 8 kwietnia 2010, 11:29 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 27 marca 2010, 21:48
Posty: 97
Lokalizacja: Katowice/Mysłowice
"Mogę być w sumie jedynie ciekaw czy rozszerzają "poradnik postępowania" o pozostałe wersy Eddy Poetyckiej - w tym Pieśń Loddfafnira ale to oczywiście ciekawość."

Tak - "poradnik postępowania" - to własciwie cała nasza mitologia dająca wiedzę o świecie i bogach...

_________________
"Jestem Księżniczką...zabije jeśli trzeba... ułaskawię jeśli przekonasz że warto..."
Jesienne Ognie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: czwartek, 8 kwietnia 2010, 13:26 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Szerszen napisał(a):
Jeśli chodzi o rejestrację ... trzeba by zebrać w Polsce z tego co pamiętam 100 osób... gotowych podpisać się pod wnioskiem (i oczywiście zdolnych do samodzielnych czynności prawnych)
Jest znacznie trudniej. Trzeba podać zasady wiary, obowiązującą symbolikę, kapłanów bądź inna osobę funkcyjną (do kontaktów ale i do dokonywania ewentualnych uzgodnień, czyli jakiegoś decydenta), adres świątyni lub biura. Myślę, że Rork zna dokładnie temat - jest w zarejestrowanym związku wyznaniowym.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: czwartek, 8 kwietnia 2010, 19:38 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 27 marca 2010, 21:48
Posty: 97
Lokalizacja: Katowice/Mysłowice
Tak jak pisałam - do tego daleka droga... na razie nawet o tym nie myślimy (w sensie nie działamy w tym kierunku) bo jest wiele innych rzeczy do zrobienia na ten moment realnych :wink:

_________________
"Jestem Księżniczką...zabije jeśli trzeba... ułaskawię jeśli przekonasz że warto..."
Jesienne Ognie


Ostatnio edytowano piątek, 9 kwietnia 2010, 23:25 przez Raija Asatru Śląsk, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: czwartek, 8 kwietnia 2010, 19:48 
o Bogowie...


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: czwartek, 8 kwietnia 2010, 20:57 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 27 marca 2010, 21:48
Posty: 97
Lokalizacja: Katowice/Mysłowice
Ulf napisał(a):
o Bogowie...
Ulf napisał(a):
o Bogowie...


No tak Bogowie, Bogowie...

_________________
"Jestem Księżniczką...zabije jeśli trzeba... ułaskawię jeśli przekonasz że warto..."
Jesienne Ognie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: czwartek, 8 kwietnia 2010, 22:26 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 5 października 2009, 01:27
Posty: 139
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Poświst napisał(a):
Szerszen napisał(a):
Jeśli chodzi o rejestrację ... trzeba by zebrać w Polsce z tego co pamiętam 100 osób... gotowych podpisać się pod wnioskiem (i oczywiście zdolnych do samodzielnych czynności prawnych)
Jest znacznie trudniej. Trzeba podać zasady wiary, obowiązującą symbolikę, kapłanów bądź inna osobę funkcyjną (do kontaktów ale i do dokonywania ewentualnych uzgodnień, czyli jakiegoś decydenta), adres świątyni lub biura. Myślę, że Rork zna dokładnie temat - jest w zarejestrowanym związku wyznaniowym.


nom nie jest łatwo, teraz jest jeszcze trudniej niż wtedy, gdy rejestrował się Rodzimy Kościół Polski. Z Rorkiem można jak najbardziej pogadać, powinien tu być, jak nie to znajdziecie go na stronie RKP - www.rkp.w.activ.pl.
Ze swojej strony chętnie pomogę Raiji w taki czy inny sposób, na ile będę potrafił :)

_________________
"Czcimy Swaroga, Świętowita,
Czcimy zasadę czynną Świata,
Co w mózgu mędrca, w ziarnku żyta,
W jądrze atomu, w pyłku kwiata" (A. Wacyk)

gg: 571717


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2010, 00:44 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Jeśli komuś się uda zebrać 100 osób... to znajdzie się wśród nich jedna "na decydenta". No i nie uwierzę, że spośród tych 100 żadna nie będzie miała lokalu mogącego służyć za główny kontakt.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2010, 18:43 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Najgorzej to chyba z zasadami wiary, symbolika itd. Chociaz religie rekonstrukcyjne maja na pewno prosciej niz np. misteryjne :)

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2010, 23:27 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 27 marca 2010, 21:48
Posty: 97
Lokalizacja: Katowice/Mysłowice
Z symbolami w Asatru nie jest tak źle, ale np na Hellenizm brak mi pomysłów...

_________________
"Jestem Księżniczką...zabije jeśli trzeba... ułaskawię jeśli przekonasz że warto..."
Jesienne Ognie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: sobota, 10 kwietnia 2010, 08:53 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
To zostań przy Asatru... ;-)

Hajdamako, z zasadami wiary nie ma najmniejszego problemu - toż to nic innego jak rozwijanie 9 cnót Asatru... plus wiara w Asów... pewnie trzeba będzie scharakteryzować każdego z Bogów ale to też nie problem. Symbolika również jest dość ładnie sprecyzowana.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: sobota, 10 kwietnia 2010, 22:08 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 27 marca 2010, 21:48
Posty: 97
Lokalizacja: Katowice/Mysłowice
Szerszen napisał(a):
To zostań przy Asatru... ;-)


I po co ten sarkazm,po co ta złośliwość - żadnej kobiety tak nie zdobędziesz :wink: ja wiem że szerszenie gryzą ale...

_________________
"Jestem Księżniczką...zabije jeśli trzeba... ułaskawię jeśli przekonasz że warto..."
Jesienne Ognie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: niedziela, 11 kwietnia 2010, 17:11 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
No widzisz... i się pomyliłaś... bo ani sarkazm ani złośliwość a jedynie dobra, bezpośrednia rada.
To, że krytykuję Twoje poglądy nie oznacza negatywnego stosunku do Ciebie.

Aha... i jakoś mi się udało zdobyć kobietę i nawet dochować się z Nią dzieci, więc jednak jakoś się daje ze mną wytrzymać. Widać każda potwora znajdzie amatora :P

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Asatru Śląsk - status
PostNapisane: środa, 14 kwietnia 2010, 22:51 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 27 marca 2010, 21:48
Posty: 97
Lokalizacja: Katowice/Mysłowice
Dałam to tu bo jest chyba ważne a tam zaginęło gdzieś i mało kto widzi :wink:

1. Jakie święta zamierzacie obchodzić?
-Nasz kalendarz jest na stronie więc nie będę go tu przepisywać
2. Czy chcecie rejestrować związek wyznaniowy?
-Tak gdy będzie to możliwe, wiem że to marzenie Vikinga...
3. Jak zapatrujecie się na współprace z innymi grupami Asatru, w Polsce i za granicą?
- Oby była jak najlepsza, jak na razie to początki i czas rozsyłania posłów
4. Co myślicie i czy zamierzacie współpracować z grupami takich religii, jak Odynizm, Troth czy Forn Sed/Forn Sidr?
-Tak jak mówiłam czas rozsyłania posłów - wszystko po kolei
5. Czy dążycie do członkostwa w WCER (Światowym Kongresie Religii Etnicznych)?
-Kiedyś tak ale do tego jeszcze daleka droga...
6.Co myślicie o współpracy z innymi wyznaniami rekonstrukcyjnymi - chodzi mi głównie o Rodzimowierstwo? jeśli jesteście za, to jak miałaby ona wyglądać (wspólne święta? wzajemne odwiedziny na świętach? wiele rzeczy mamy tu podobnych)? Jak w przypadku innych wyznań pogańskich , takich jak Paganachd (celtycki rekonstrukcjonizm), Hellenizm, Via Roma (wiara rzymska), kemetyzm (rekonstrukcja wiary Egiptu), rekonstrukcje wiar kananejskich, itp?
- Myślimy o wysyłaniu posłów, również wspólnych świętach gdzie większy lub mniejszy element danej ścieżki zależy od tego kto jest gościem (czyli albo nasz rytuał i toast np. za Peruna albo odwrotnie).
7.Jaki jest Wasz stosunek do wyznań pogańskich zupełnie innych kultur, np. afrykańskich (religia ludu Yoruba, Voudun, Candomble, itp), syberyjskich (szamanizm, tengryzm), indiańskich, aborygeńskich, chińskiej (chińska religia tradycyjna) czy japońskiej (szinto)? Czy zamierzacie w jakikolwiek sposób współpracować z wyznawcami tych religii i na jakich zasadach? Zaznaczam że mówiąc o współpracy nie mam na myśli mieszania panteonów i religii, a jedynie współpracę na zasadzie "równy z równym"; to samo dotyczy współpracy z rodzimowierstwem, hellenizmem, paganachd itp??
- Myśle że na temat każdego ruchu powinniśmy się wypowiadać osobno bo wiele z nich jest nam całkiem obcych kulturowo (jeśli nie trudno razem świętować nam i rodzimowiercą to jednak nie mam nawet pomysłu jak połączyć święto Asatru z Afryką południową) jeśli jednak będą pomysły i chęci to czemu nie??? Myślę że będzie tu ciekawy cytat z filmu "10000 BC" - Nie smakuje wam nasza strawa?-
-Dobra ale inna od naszej- tak samo jest z pogańskimi religiami, to że mamy swoje "jedzenie" nie znaczy że czasem nie możemy gościć u kogoś albo ktoś u nas
8. Jaki jest Wasz stosunek do wyznań pogańskich, ale nie rekonstrukcyjnych - a więc wicca, neodruidyzm, neoszamanizm, itp?
-Jak PW choć jednak osobiście nie chciałabym np. brać udziału w medytacji Wiccan ale jak ktoś z Wicca zechce wpaść na Blot i świętować dajmy na to przesilenie to super
9.Jak zapatrujecie się na współpracę z bractwami rekonstrukcji historycznej? Na czym miałaby ona polegać jeśli tak?
-Np. wspólne święta z tamtejszymi poganami...
10.Jaki jest Wasz stosunek do ruchów społeczno-politycznych odwołujących się do pogaństwa, takich jak np. Niklot, NS Zadruga czy przedwojenna Zadruga?
- Jak na razie to prywatna sprawa każdego członka (nie ma oficjalnego stanowiska ustalonego na wiecu) ale nie sadzę aby ktoś miał przeciw.
11.Czy przynależność etniczna (pochodzenie etniczne) decyduje o możliwości przystąpienia do Waszej grupy i w jakim stopniu? jaki jest Wasz stosunek do współczesnego folkizmu (ruchu zakładającego jedność wiary i pochodzenia, ale przeciwnego rasizmowi, faszyzmowi itp) oraz do mocno innego, historycznego, imperialistycznego, niemieckiego volkizmu z XIX wieku?
- Nie - liczy się kultura i przekonania - więc nawet jeśli np. jakiś Afrykańczyk będzie się garnął do naszej kultury to chyba tylko o nas dobrze świadczy choć dlaczego miałby to robić skoro ma własną?
12.Czy i jakie akcje społeczne zamierzacie podejmować (np. walka o religię pogańską w szkołach, sadzenie drzew, troska o miejsca Pamięci Narodowej, ochrona Przyrody, itp)?
- Na pewno tak, myślę że na początek sadzenie drzew

13.Jakie stosunki społeczne na skalę lokalną, w Waszej wspólnocie, widzicie za pożądane? Czy będziecie np. finansowo i rzeczowo wspierać potrzebujących członków swojego kindredu, w tym ich dzieci, jak robią niektóre rodziny Asatru czy Troth w Skandynawii i ogólnie "na Zachodzie"? Jak daleko idzie współpraca w ramach Waszej Rodziny?
- Na razie jest braterska, wręcz rodzinna bo jest nas mało, ale nigdy nie wyobrażam sobie aby ktoś z nas np, nie miał na leki albo czegoś do jedzenia.
14.Jak się zapatrujecie na obecność elementów szamańskich i animistycznych w religiach europejskich? w przypadku Asatru z tego co wiem jest to seidr (magia kobieca) oraz galdr (magia męska)??
- W tej chwili nie ma u nas nikogo kto by się tym zajmował ale to część Asatru
15. W jaki sposób rozumiecie wartości etyczne Asatru, takie jak Dziewięć Cnót Asatru? Jakie znaczenie ma dla Was Edda, w tym przede wszystkim księga Havamal?
-Opisy wartości są na stronie co zaś do Havamal myślę że to ponadczasowy "poradnik postępowania" i doskonały drogowskaz...

16.Jaki jest Wasz stosunek do wykorzystywania religii przez ruchy polityczne o dowolnej orientacji (lewicę, liberałów, konserwatystów politycznych, prawicę, rasistów, antyrasistów, itp)?
- To jest nie na miejscu i choć nie jesteśmy za żadną polityką to jednak przeciw takim systemom które sprowadzają jednostkę do roli niewolnika/trybika w machinie systemu...

Asatru Śląsk Nie jest -
- organizacją nazistowską, rasistowską, komunistyczną, anarchistyczną, socjalistyczną
- organizacją samą w sobie anty - chrześcijańską lecz obecnie takie są poglądy większości jej członków (nie są one jednak warunkiem przyjęcia do grupy)
- organizacją zarezerwowaną dla żadnej subkultury ani dla osób wyłącznie ze Śląska
- kołem zainteresowań, grupą towarzyską czy związkiem hobbystów
- zależna od żadnej innej rodziny Asatru a jedynie złączona więzami braterstwa i przyjaźni z częścią jej członków
- grupą łączącą różne wierzenia pogańskie w jedno i czerpiącą z dorobku różnych ścieżek
- grupą promującą przemoc lub łamanie prawa w jakiejkolwiek postaci

Za to Jest -
-samodzielną rodziną Asatru z własnymi prawami, zwyczajami i założeniami
-rodziną otwartą na nowe osoby z całej Polski niezależnie od ich zainteresowań poza - religijnych (mogą słuchać nawet rapu jeśli ktoś taki się trafi) i poglądów politycznych
- wciąż rozwijającą się grupą i cały czas poszukującą wiedzy
- grupą opartą na zasadach demokratycznych decydującą o kwestiach uznanych za ważne za pomocą thingu natomiast o tych mniej ważnych decyduje Jarl ( obecnie Viking)
- nie posiadającą obecnie Godhiego a jedynie osobę prowadzącą święta i thingi- mamy jednak nadzieje że to się niedługo zmieni

_________________
"Jestem Księżniczką...zabije jeśli trzeba... ułaskawię jeśli przekonasz że warto..."
Jesienne Ognie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Asatru Śląsk - status
PostNapisane: środa, 14 kwietnia 2010, 23:15 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Połączyłam wątki. Ranijo unikaj jednak powielania tych samych info w kolejnych postach

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Asatru Śląsk - status
PostNapisane: środa, 14 kwietnia 2010, 23:56 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 27 marca 2010, 21:48
Posty: 97
Lokalizacja: Katowice/Mysłowice
Ja wiem tylko że tam nie widać tych rzeczy bo giną w dyskusji a są w sumie najistotniejsze...

_________________
"Jestem Księżniczką...zabije jeśli trzeba... ułaskawię jeśli przekonasz że warto..."
Jesienne Ognie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Asatru Śląsk - status
PostNapisane: czwartek, 15 kwietnia 2010, 00:23 
Jezeli bedzie taka potrzeba zawsze mozna to powtorzyc w temacie poswieconym odpowiedziom na temat Asatru Slask. Forum PFI sluzy promowaniu roznych form poganstwa, ale nie moze zamienic sie w platforme informacji o jednej konkretnej grupie pogan.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: środa, 12 maja 2010, 01:31 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 16:15
Posty: 184
Lokalizacja: Łódź
Dlaczego nie ?

Bardzo interesujący wątek. Cieszę się iż powstają nowe rodziny,takie jak Śląska, oby tak dalej. Zwracam się tu do Was, Śląskiej Rodziny : nie zapominajcie o tym co najważniejsze, o wierze, o poczuciu wspólnoty z bogami, o zrozumieniu i szczęściu, jakie płyną z naszej wiary. Konstytuowanie związków, akcje promocyjne, sadzenie drzewek i tworzenie podbudowy ideologicznej zarzucił bym, będąc na waszym miejscu, już na wstępie, gdyż wprowadza to nieład i przydaje całemu przedsięwzięciu charakteru odpustowej szopki.

" W podróży najlepszym przyjacielem i najprzyjemniejszym zapasem jest roztropność
w miejscu nieznanym roztropność więcej waży niż bogactwa, to ona żywi ubogich"

Z wyrazami szacunku i w gestami przyjaźni
Fenrir

_________________
Wiedz że mając przyjaciela, często go odwiedzać należy: droga zielskiem i drzewem zarośnie , jeśli ustawnie chodzić nie będziesz.

Havamal


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: czwartek, 20 maja 2010, 00:18 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 18 maja 2010, 22:29
Posty: 304
Dzięki za dobre słowo :)

_________________
A Moment in Valhalla...

"Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pytania do Asatru Śląsk
PostNapisane: czwartek, 20 maja 2010, 21:27 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 18 maja 2010, 22:29
Posty: 304
Ruszyła nasza nowa strona - http://asatru.nsx.pl/

Artykuły na niej będą pojawiać się na zasadzie bloga ale i to dobre a może i lepsze bo sam dam sobie z tym rade ;-)

Stara nadal działa ale to tylko kwestia dni - niestety sam nie jestem w stanie usunąć jej z sieci...

_________________
A Moment in Valhalla...

"Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 184 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL