Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:55

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 20:56 
Milo przeczytac post napisany przez osobe znajaca temat, i do tego post pod ktorym mozna sie podpisac oboma recami ;)
Jedyna rzecz ktora mnie nieco zastanawia to kategorycznosc Twojego twierdzenia o wylacznosci znalezisk Mjöllnira jedynie w grobach kobiecych.
Zeby nie udawac najmadrzejszego polykacza wszystkich rozumow pozwole sobie zacytowac moja znajoma, rowniez "siedzaca w temacie"
Cytuj:
Margot Oxa
Jeszcze o młotach Thora… Z tego, co czytałam, wynika, że powiedzenie, iż Mjöllnir był amuletem zarezerwowanym dla kobiet jest swoistym skrótem myślowym. Choćby Władysław Duczko w „Rusi Wikingów” pisze o tym troszeczkę inaczej. Po pierwsze, wspomina o zawieszkach z kilkoma miniaturowymi młotami Thora znalezionych w miejscu kultu, najprawdopodobniej mających charakter wotywny. Po drugie – już odnośnie pochówków : pisze, że zawieszki-młoty ze srebra, znajdowane na całym terytorium Skandynawii, zazwyczaj były odkrywane w skarbach, bardzo rzadko w grobach,
g ł ó w n i e (ale nie wyłącznie) w pochówkach kobiet. Wspomina także o amuletach żelaznych, wykorzystujących jako główny motyw kilka miniaturowych Mjöllnirów. Były to naszyjniki. 60% tych naszyjników odkryto w pochówkach kobiecych, ale aż 40% - w pochówkach męskich. Nie jeste zresztą jasne, czy te naszyjniki wykorzystywano jako ozdoby do noszenia "za zywota". W grobach ciałopalnych z urną taki naszyjnik często leżał na wierzchu. Za to w pochówkach tak zwanych szkieletowych te naszyjniki zazwyczaj nie były znajdowane w pobliżu głowy zmarłej osoby.


A tak ogolnie to... witaj Luizo :)

Hal wes þu :)
Ulf

[EDIT] P.S
aaa... co do wojowniczosci Freyra mialbym moze cos do dodania jeszcze, ale to chyba dopiero po powrocie z DWP, bo jestem juz jedna noga za progiem ;)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 21:28 
Offline
Koordynator PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 maja 2010, 15:06
Posty: 232
Lokalizacja: Warszawa
Witam również - spotkamy się jutro bądź pojutrze na DWP. Cieszę się, że się zgadzamy.

Informacje, które podałam pochodzą od archeologów, których wielu bawi się w rekonstrukcję. Sama nie jestem archeologiem. Sprawdzę to dokładniej - z tego co wiem, do niedawna sprawdzenie płci we wszystkich pochówkach było trudne, i dopiero od niedawna znana jest ta informacja.

Na Colloquia Baltica III Prof. dr hab. Władysław Duczko na pytanie o młotki Thora odpowiedział, że to typowa ozdoba kobieca.

Jeśli chodzi o znaleziska w miejscach kultu to nie dowodzą niczego w kwestii noszenia przez mężczyzn czy przez kobiety. Zgadzam się z Tobą, że fakt znajdywania czegoś w grobach nie oznacza, że były to ozdoby noszone za życia.

"Ruś Wikingów" to świetna książka, powołanie się na nią skłania mnie do przemyślenia, jednak Margot Oxa to chyba nie naukowiec.

_________________
Pani Utrzymująca Arbuz na Swych Ramionach


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: wtorek, 6 lipca 2010, 00:38 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 18 maja 2010, 22:29
Posty: 304
"Ich związek z wiedzą jest też pochodną faktu, że kobiety żyły dłużej, nie ginęły raczej w bitwach więc to one przekazywały wiedzę następnym pokoleniom."

Hm w jednym z opracowań trafiłem na informacje że kobiety w tamtych czasach żyły o wiele krócej ( np z powodu niebezpiecznych porodów) a średnia życia mężczyzn w Skandynawii wynosiła aż 60 lat... Nie czepiam się chrońcie bogowie - poprostu jestem ciekaw jak było naprawde :)

_________________
A Moment in Valhalla...

"Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: wtorek, 6 lipca 2010, 05:26 
Offline
Koordynator PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 maja 2010, 15:06
Posty: 232
Lokalizacja: Warszawa
Sprawdzę to oczywiście, ale tak na szybko to, co przychodzi mi do głowy wygląda tak.

Kobiety wysoko urodzone przy porodach umierały rzadziej - lepsza opieka, możliwość długiego odpoczynku odgrywały tu swą rolę, a mężczyźni z wysokich rodów częściej umierali w bitwach. W ten sposób pomimo innej średniej życia całości społeczeństwa, warstwy najbardziej odpowiedzialne za przenoszenie dalej wartości kulturowych miały inną strukturę.

Zdrowe czepianie się to stymulacja rozwoju.

Pozdrawiam,



Luiza / Gudrun Thrud

_________________
Pani Utrzymująca Arbuz na Swych Ramionach


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: czwartek, 15 lipca 2010, 00:18 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 lipca 2010, 02:06
Posty: 198
Lokalizacja: W-wa
Luiza napisał(a):
Wszak była bardziej powiązana z bitwą niż jej, niewątpliwie męski brat Frey.


Oj, wydaje mi się, że mocno krzywdzisz Freyra. Owszem, na tle innych, zwłaszcza Asów, jest całkiem pokojowym bogiem, ale gdyby nie był wcale "powiązany z bitwą", czy Norny przeznaczyłyby mu walkę z samym Surtrem, władcą Múspellu podczas Ostatniej Bitwy? Chyba nie jest aż tak źle z jego wojennymi umiejętnościami, skoro zabije jötunna Beliego i to przy pomocy rogu.

_________________
Deyr fé,
deyja frændr,
deyr sjálfr et sama;
ek veit einn,
at aldri deyr:
dómr of dauðan hvern.

Hávamál


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: piątek, 16 lipca 2010, 23:45 
Offline
Koordynator PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 maja 2010, 15:06
Posty: 232
Lokalizacja: Warszawa
Chodziło mi nie o to, że nie potrafi walczyć, tylko o to, że raczej nie był istotny jako bóg bitwy. Tzn. Freya była bardziej, bo można była u niej wylądować po chwalebnej śmierci. Wara mi od oceny umiejętności bóstw :)

Jeśli jesteś związany z Freyrem to podziel się proszę swoją wiedzą, załóż wątek albo co. Zostałam poproszona o odprawienie obrzędu ku jego czci, nie wiem czy się zgodzić, gdyż nie mam z nim bliskiego kontaktu. Choć ofiarę pewnie przyjąłby jako dobry początek znajomości.

_________________
Pani Utrzymująca Arbuz na Swych Ramionach


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: sobota, 17 lipca 2010, 12:22 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
KozioU! napisał(a):
Chyba nie jest aż tak źle z jego wojennymi umiejętnościami, skoro zabije jötunna Beliego i to przy pomocy rogu.


Wojenne umiejętności nie ograniczają się do umiejętności bitewnych. Może "przy pomocy rogu" ma właśnie wskazywać na spryt, strategię?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: sobota, 17 lipca 2010, 12:45 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
W tym wypadku to raczej uleganie żądzom, bo miecz oddał za kobietę. :lol:

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: sobota, 17 lipca 2010, 14:27 
Offline
Koordynator PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 maja 2010, 15:06
Posty: 232
Lokalizacja: Warszawa
Strategia zdobywania kobiet też wymaga sprytu. :)
Choć ja go widzę jako romantyka, który potrafi się pochorować z miłości (wiem wiem, wielki penis etc. Dla mnie to nadal romantyzm)

_________________
Pani Utrzymująca Arbuz na Swych Ramionach


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: sobota, 17 lipca 2010, 16:13 
A moze historia Freyra powinna nam uzmyslowic ze nie kazda wiedza jest przeznaczona dla kazdego, ze nie kazdy potrafi odpowiednio ustawic swoje priorytety oraz udzwignac te odpowiedzialnosc,jakie daje spojrzenie z Hildskjalfu ?
No bo pomyslcie - gdyby Freyr stamtad nie rozejrzal sie po swiecie ( ciekawe wogole dlaczego i w jaki sposob uzyskal te mozliwosc :>) - nie zobaczylby olbrzymki przecudnej urody. Gdyby nie oddal swego miecza ktory czynil go NIEZWYCIEZONYM, nie musialby machac porozem, Czarny nie mialby zadnych szans - i byc moze caly Ragnarök mialby wtedy zupelnie inny przebieg.

Czyli krotko mowiac, jak zwykle wszystko przez kobitki ;) :D

P.S
Luiza napisał(a):
(wiem wiem, wielki penis etc. Dla mnie to nadal romantyzm)
Luizo, jestem pod wielkim wrazeniem Twej wizji swiata ;)
:D


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: sobota, 17 lipca 2010, 17:44 
Offline
Koordynator PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 maja 2010, 15:06
Posty: 232
Lokalizacja: Warszawa
Widocznie usiadł na Hildskjalfie właśnie po to by przeznaczenie mogło się wypełnić.
A kobiet proszę się przestać czepiać. Nasze piękno to dar, którego oglądanie winno być dla was zaszczytem ;) . A że na rozumie zbywa to już inna historia. :)

_________________
Pani Utrzymująca Arbuz na Swych Ramionach


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: niedziela, 18 lipca 2010, 15:42 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 lipca 2010, 02:06
Posty: 198
Lokalizacja: W-wa
Luizo, wbrew temu co piszesz, owszem, Freyr jest bardzo istotny jako bóg bitwy, choć nie jest to jedna z jego domen opisywanych tak wprost, jak płodność, pomyślność i dobrobyt. Trzeba szukać głębiej i między wierszami.

Jest "pierwszym wśród Wanów", więc jako król jednego z boskich rodów niewątpliwie ma cechy wodza-wojownika. W "Skírnismál" pojawia się jego przydomek folkvaldi goda - obrońca bogów, w "Lokasenna" z kolei Tyr określa go jako bestr alla ballrida (najlepszy z konnych wojowników). Wiele mówią też kenningi określające Freyra (bodfrodr - czerpiący radość z walki, bani Belja - zabójca Beliego), albo samą wojnę (Freys leikr - zabawa Freyra, Yngva thing - wiec Yngvego [Ing, Yngve to wczesne imiona Freyra]). Wiele mówi też Völuspá, zestawiając pojedynki Freyr - Surtr i Odyn - Fenrir w jednej strofie. Odyn walczy "tylko" z Wilkiem, a Freyr "aż" z Surtrem, który jest przeciwnikiem daleko groźniejszym i ważniejszym (to Surtr pozostaje zwycięski na polu bitwy i podpala świat, doprowadza do jego ostatecznej zagłady).

Czy jest postacią romantyczną? Dla mnie raczej tragiczną - dokonał trudnego wyboru i teraz musi ponieść jego konsekwencje (z których zdawał sobie sprawę, bo Wanowie dzięki seidr znają przyszłość). A konsekwencje są niekiepskie, bo swoim wyborem pośrednio spowodował zagładę świata.

Owszem, Freyr zawsze był mi bliski. Co do odprawiania Freyrowi blotu - pamiętaj że to król Wanów, a nie jakiś tam "bożek płodności" jak czasem przedstawia go literatura. Jego pozycja jest niemal równa pozycji Odyna (a dla Vanatru nawet wyższa). Jeśli tak Go potraktujesz, nie widzę problemu z ofiarą, zawsze kiedyś musi być pierwszy raz!

_________________
Deyr fé,
deyja frændr,
deyr sjálfr et sama;
ek veit einn,
at aldri deyr:
dómr of dauðan hvern.

Hávamál


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kobiety w Asatru artykuł
PostNapisane: niedziela, 18 lipca 2010, 16:25 
Offline
Koordynator PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 maja 2010, 15:06
Posty: 232
Lokalizacja: Warszawa
Dziękuję za wiadomości. Bardzo się przydadzą, i wiem że będę musiała się douczyć jeśli zdecyduję się odprawić ten blot.
Chętnie poznam Freyra z bardziej wojowniczej strony.

_________________
Pani Utrzymująca Arbuz na Swych Ramionach


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL