Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 10:07

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: druidzi kontynentalni?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 14:58 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 15 sierpnia 2009, 21:44
Posty: 72
Lokalizacja: Łódź
znalazłem stronkę pewnej galijskiej organizacji druidzkiej:

http://groupedruidiquedesgaules.perso.worldonline.fr/

nie znam francuskiego , przetłumaczyłem sobie jak mogłem i co tam mogłem przy użyciu translatora. może ktoś zna ich lepiej i będzie wiedział coś bliżej?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: druidzi kontynentalni?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 16:06 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
O, ciekawe - właśnie szukałam jakiejś grupy odwołującej się do galijskich wierzeń. Z oględzin pierwszej strony zbyt wiele nie wynika, poza tym, że bardzo serio podchodzą do wolności wyznaniowej i cytują najróżniejsze deklaracje.

Wolność jako podstawowa wartość... w statucie jest zapis, że rozwijają druidyzm politeistyczny i rekonstrukcjonistyczny. Czyli w sumie to, co mnie najbardziej interesuje.

Wygląda na to, że podstawa obrzędowa to jemioła Pliniusza, neopogańskie Koło Roku (celtyckie plus równonoce i przesilenia), grudniowe święto ku czci Epony (znane dość dobrze dzięki źródłom - też je obchodzę), plus obrzędy domowe i rytuały przejścia, które już są współczesną interpretacją.

Mają całkiem sporo własnych publikacji (23 numery czasopisma są dostępne za darmo) - wystarczy się do nich zgłosić.

Fergus, jak dla mnie to może być coś, czego od dawna szukałam. Znam francuski w podstawowym stopniu, może zamówimy na próbę kilka numerów?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: druidzi kontynentalni?
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 19:39 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 15 sierpnia 2009, 21:44
Posty: 72
Lokalizacja: Łódź
co do czasopisma, nie ma gdzieś tam opisu jakie tam są publikowane artykuły, tematyka chociaż, żeby wiedzieć, który numer ewentualnie zamówić?

mogłabyś mi w paru słowach przybliżyć co to jest za grudniowe święto ku czci Epony? ewentualnie podać jakieś źródła? sam w grudniu obchodzę święto z tym że tu centralne postaci to Rigani i Cerunnos. posługuje się rekonstrukcją mitu dokonaną jakiś czas temu przez J.J. Hatta.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: druidzi kontynentalni?
PostNapisane: piątek, 14 stycznia 2011, 04:13 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Fergusie, kult Epony przyjęła kawaleria rzymska w czasach wojny galijskiej, widząc w niej swoją ważną wspomożycielkę. Kult stał się tak popularny, że ostatecznie oficjalnie przyjęto go do rzymskiego kultu państwowego. Nie znam się specjalnie na rzymskim kalendarzu liturgicznym, nie jestem do końca pewna z jakiej okazji inwokowano w imieniu imperatora bóstwa z kultu państwowego. Jednak znaleziony w Guidizzolo kalendarz (datowanie niepewne, między I a III w.n.e.) wskazuje na jej święto 17/18 grudnia. Kalendarz pochodzi z czasów jej najbardziej rozprzestrzenionego kultu.

wikipedia napisał(a):
Jej święto przypadało na 18 grudnia, zgodnie z danymi z wiejskiego kalendarza z Guidizzolo we Włoszech. [...] Kult Epony rozpowszechnił się w Cesarstwie Rzymskim głównie wśród pomocniczej kawalerii alae, a zwłaszcza wśród Cesarskiej Straży Konnej czy equites singulares augustii rekrutowanych w Galli, Dolnej Germanii i Panonii. Ich liczne modlitwy do Epony i innych bóstw celtyckich, rzymskich i germańskich znaleziono na Lateranie w Rzymie (1994).


epona.net napisał(a):
Guidizzolo inscription
A rustic calendar inscribed on stone at Guidizzolo (Mantova, Lombardia, Italy) mentions the feast of Epona. [Boucher 1999, ILS 4917, RA 1892] It is now in the church of St. Martini. Guidizzolo is south-west of Verona and north-west of Mantua, and thus falls in the area of northern Italy which was formerly the province of Gallia Cisalpina.
'XV Kalendas Ianuarius Eponae'. The fifteenth day before the kalend (first) of January is 18 December.


Polecam świetną stronę ze źródłami: http://www.epona.net/inscriptions.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: druidzi kontynentalni?
PostNapisane: piątek, 14 stycznia 2011, 14:33 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 15 sierpnia 2009, 21:44
Posty: 72
Lokalizacja: Łódź
teraz już rozumiem o co może chodzić, w czasach religii gallo-rzymskiej Epona została przejęta do oficjalnego panteonu z tym że jej funkcję zredukowano, była to bogini koni i jeźdźców. za czasów wolnej galii była boginią suwerenności, prawowitej władzy, arystokracji plemiennej (ci stanowili celtycką kawalerię, z nich rekrutowali się wodzowie genos i rix jeśli był wybierany). kojarzyło (i kojarzy) się ją z żywiołem nieba - podobnie jak Taranisa, którego jednym z symboli też jest koń. taką ją czci się i obecnie, przynajmniej z tego co do tej pory wiem.

a do tematu to dobrze by było dowiedzieć się więcej o tym jak oni interpretują współcześnie te obrzędy domowe i rytuały przejścia, może gdzieś opisali co, jak idlaczego robią. im więcej się zna różnych interpretacji tym łatwiej dojść do wiary.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: druidzi kontynentalni?
PostNapisane: piątek, 14 stycznia 2011, 18:55 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
fergus napisał(a):
teraz już rozumiem o co może chodzić, w czasach religii gallo-rzymskiej Epona została przejęta do oficjalnego panteonu z tym że jej funkcję zredukowano, była to bogini koni i jeźdźców. za czasów wolnej galii była boginią suwerenności, prawowitej władzy, arystokracji plemiennej (ci stanowili celtycką kawalerię, z nich rekrutowali się wodzowie genos i rix jeśli był wybierany). kojarzyło (i kojarzy) się ją z żywiołem nieba - podobnie jak Taranisa, którego jednym z symboli też jest koń. taką ją czci się i obecnie, przynajmniej z tego co do tej pory wiem.


To dosyć częsty motyw - wiadomo, że celtycka bogini suwerenności to raczej nieodpowiedni motyw do inwokowania w imieniu cesarza ;-) - więc ją zredukowano. To jednak w niczym nie umniejszyło jej popularności, a być może wręcz ją zwiększyło - stała się dzięki temu powszechną boginią dobrobytu i płodności (to w końcu wariacja na temat suwerenności/ziemi), być może i psychopompem pomagającym duszom w wędrówce, oraz koni/bogactwa.

Cytuj:
a do tematu to dobrze by było dowiedzieć się więcej o tym jak oni interpretują współcześnie te obrzędy domowe i rytuały przejścia, może gdzieś opisali co, jak idlaczego robią. im więcej się zna różnych interpretacji tym łatwiej dojść do wiary.


Poprzeglądam w niedzielę dokładniej, może spróbuję maila napisać. W każdym razie daty czasopism, jakie znalazłam, to 1995, 1996, a najpóźniejszy to 2005 - być może zaprzestali działalności.

Swoją drogą, Fergus, ciekawa jestem Twojego święta grudniowego (Rigani i Cernunnos) - możesz coś więcej o nim powiedzieć? Dlaczego te bóstwa, i dlaczego grudzień?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: druidzi kontynentalni?
PostNapisane: niedziela, 16 stycznia 2011, 00:12 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 15 sierpnia 2009, 21:44
Posty: 72
Lokalizacja: Łódź
"... stała się dzięki temu powszechną boginią dobrobytu i płodności (to w końcu wariacja na temat suwerenności/ziemi), być może i psychopompem pomagającym duszom w wędrówce, oraz koni/bogactwa."

co do płodności to na pewno ( matka jak wszystkie boginie ), w wędrówce dusz raczej tak, co do dobrobytu to mało pasuje; w cywilizacji celtyckiej symbolem bogactwa i dóbr materialnych jest bydło ( w Tain poszło o byka ). koń jest symbolem potęgi politycznej i militarnej. jako bogini dobrobytu bardziej pasuje Brighinda / Brigit.

do grudniowego święta: to raczej nie osobne święto a część obchodów przesilenia zimowego. wypada (wg mitu) w noc 24-25 XII czyli trzy noce od przesilenia (umownie). to taka "antenoux roku", dotyczy triady bóstw: Rigani, Esvs/Cerunnos, Taranis. bogini opuszcza niebo i Taranisa, zstępuje do podziemi, łączy się z Cerunnosem, razem pobudzają uśpione impulsy życia. kiedyś ofiarowywano w tym czasie byka i jelenia. nie trudno zgadnąć że w przesilenie letnie bogini wykonuje manewr odwrotny :wink: to tak najkrócej, oczywiście to rekonstrukcja a nie przekaz bezpośredni, na pewno nie jest wierna a mit jak to mit- tyle wersji, ilu go opowiada...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL