Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 10:10

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kto jest druidem a kto nie, do jasnej...? ;)
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2010, 03:14 
Tak sobie w pracy z nudów przeglądałem temat spotkań druidów i zastanowił mnie post Tin sprzed wieków - że tyle osób niby w tym siedzi, ale tak naprawdę druidem explicite się nie nazwie.

Z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć, dlaczego - jeśli przyznajecie że siedzicie w celtyckim kontekście, zajmujecie się tym a nie innym - nie chcecie nazywać się druidami? Czy jest za tym jakaś spójna myśl czy może strach przed szufladką?

Kieruje mną, jak wspomniałem ciekawość, bo jestem na takim etapie i wokół mnie są ludzie, którzy nazywają się per "szaman", "druid" czy "kultysta Nyarly'ego" tylko i wyłącznie na potrzeby, że tak powiem, ułatwienia kontaktu z ludźmi postronnymi.

Od razu - żeby nieco perfidnie zepsuć eksperyment - mogę powiedzieć, że (teraz jestem naprawdę daleko) jeśli piszę "nie określam się jako druid" nie wynika to ze strachu o szufladkę, przesadnej skromności czy innych rzeczy. Ja i, o ile nic się we wszechświecie nie zmieniło, Drakonaria korzystamy/liśmy dość gęsto z koncepcji druidyzmu Graeme Talboysa, wg którego istnienie jako druid jest średnio możliwe, gdyż druidyzm jest drogą (a nawet Drogą), gdzie mimo określenia celu, podczas ciągłej aktualizacji świata, nawet w momencie osiągnięcia celu nie jesteśmy tymi kim byliśmy na początku, a i cel już nie jest tym samym, bo docieramy do niego jako inny człowiek. Stąd - druidem się nie jest, druidem ciągle się staje. No, ale to w, powiedzmy, naszym przypadku. Jakby się tu Draki pojawiła, to można jeszcze wspomnieć o labiryncie, w którym wejście jest jednocześnie wyjściem, etc.

A wy?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kto jest druidem a kto nie, do jasnej...? ;)
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2010, 11:49 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Ja tam podbijam odcisk racicy pod Talboysem.

Cytuj:
Z czystej ciekawości chciałbym wiedzieć, dlaczego - jeśli przyznajecie że siedzicie w celtyckim kontekście, zajmujecie się tym a nie innym - nie chcecie nazywać się druidami? Czy jest za tym jakaś spójna myśl czy może strach przed szufladką?

Przecież nie każdy celtycki poganin był, jest i chce być druidem.

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kto jest druidem a kto nie, do jasnej...? ;)
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2010, 16:58 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Chimaira napisał(a):
Od razu - żeby nieco perfidnie zepsuć eksperyment - mogę powiedzieć, że (teraz jestem naprawdę daleko) jeśli piszę "nie określam się jako druid" nie wynika to ze strachu o szufladkę, przesadnej skromności czy innych rzeczy. Ja i, o ile nic się we wszechświecie nie zmieniło, Drakonaria korzystamy/liśmy dość gęsto z koncepcji druidyzmu Graeme Talboysa, wg którego istnienie jako druid jest średnio możliwe, gdyż druidyzm jest drogą (a nawet Drogą), gdzie mimo określenia celu, podczas ciągłej aktualizacji świata, nawet w momencie osiągnięcia celu nie jesteśmy tymi kim byliśmy na początku, a i cel już nie jest tym samym, bo docieramy do niego jako inny człowiek. Stąd - druidem się nie jest, druidem ciągle się staje. No, ale to w, powiedzmy, naszym przypadku. Jakby się tu Draki pojawiła, to można jeszcze wspomnieć o labiryncie, w którym wejście jest jednocześnie wyjściem, etc.


Ja też postrzegam swoją praktykę jako proces. Dla mnie ta droga, stawanie się, jest czymś stale się zmieniającym, przybierającym nowe barwy i kształty - a druid to tylko lub aż imię, które na czas tej wędrówki (druidyzmu) przybrałam. Niczego więcej nie będę uzurpować, bo ani nie jestem mityczną wybranką Bogów, ani nie wywodzę się z żadnej bardzkiej rodziny (nawet, jeśli jakieś ślady tego są, to i tak mi nikt nauk wprost nie przekazał).

Poszukiwaczu - Chimek chyba pyta o druidów/uprawiających druidyzm (którzy muszą siedzieć w kontekście celtyckim), a nie CR.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kto jest druidem a kto nie, do jasnej...? ;)
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2010, 17:01 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Tin napisał(a):
Poszukiwaczu - Chimek chyba pyta o druidów/uprawiających druidyzm (którzy muszą siedzieć w kontekście celtyckim), a nie CR.


A to przepraszam, myślałem, że chodziło mu o wszystkich tych, którzy gdzieś tam tykają tego druidyzmu ale nie na tyle by podążać tą ścieżką i nie przyznają się do niej w 100% (o ile można się przyznawać do czegoś w skali procentowej)

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kto jest druidem a kto nie, do jasnej...? ;)
PostNapisane: czwartek, 18 listopada 2010, 17:02 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Poszukiwacz napisał(a):
A to przepraszam, myślałem, że chodziło mu o wszystkich tych, którzy gdzieś tam tykają tego druidyzmu ale nie na tyle by podążać tą ścieżką i nie przyznają się do niej w 100% (o ile można się przyznawać do czegoś w skali procentowej)


Bardzo mnie to zdziwiło, ale okazuje się, że można :P


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL