Warszawa, 5 maja 2010 r.
Rodzimy Kościół Polski
Pagan Federation International Polska
Do Dyrektora Departamentu Programowania i Koordynacji Badań GUS Pana Janusza Dygaszewicza
Rodzimy Kościół Polski, wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych MSWiA pod numerem 95 oraz Sekcja Polska Pagan Federation International, międzynarodowej pogańskiej organizacji społecznej z zarejestrowaną siedzibą w Hadze, zwracają się uprzejmie o udzielenie szczegółowej informacji w sprawie dopuszczalnych wariantów odpowiedzi na pytanie dotyczące wyznania zawarte w formularzu Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku.
Jako reprezentanci mniejszości wyznaniowej pogan, która w ostatnich latach w Polsce dynamicznie się rozwija, chcielibyśmy, aby polskie środowisko pogańskie miało zagwarantowane prawo do rzetelnego uwzględnienia w statystykach Narodowego Spisu Powszechnego, w którym zgodnie z ustawą z dn. 4 marca 2010 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 roku pojawi się pytanie o wyznanie.
Termin "pogaństwo" jest powszechnie przyjętym, międzynarodowym określeniem licznych religii politeistycznych, które dzielą ze sobą wspólnotę wartości oraz podobne potrzeby obywatelskie. Mimo różnorodności zależy nam, aby dla celów ogólno-statystycznych funkcjonować jako jednorodna grupa wyznaniowa „poganie”. W związku z tym zwracamy się z prośbą o umożliwienie udzielenia odpowiedzi dwuczłonowej: "Poganin (uściślenie wyznania)" tudzież "Poganin - uściślenie wyznania".
Podobny wniosek wystosowany przez organizację PEBBLE został już pozytywnie rozpatrzony przez Brytyjski Urząd Statystyczny w ramach przygotowań do analogicznego spisu zaplanowanego na rok 2011 w Wielkiej Brytanii.
Szczególnie interesuje nas kolejność interpretacji statystycznej poszczególnych elementów wskazanej wyżej modelowej odpowiedzi dwuczłonowej. Czy istnieją jakieś kryteria klasyfikacji takich odpowiedzi? Czy zostaną one zliczone do ogólnej grupy „pogaństwo”, zgodnie z naszym wnioskiem, czy też do grup poszczególnych doprecyzowanych wyznań?
Możliwość udzielenia odpowiedzi w proponowanej przez nas formie nie tylko rzetelnie przedstawi liczbę pogan w Polsce, ale również udostępni Głównemu Urzędowi Statystycznemu wgląd w szczegółowy rozkład religii określanych jako pogańskie bez ponoszenia dodatkowych kosztów, może także znacznie ułatwić późniejsze zliczanie udzielonych w tej formie głosów. W razie potrzeby służymy dalszymi informacjami na temat wyznań pogańskich, jak również doświadczeniami wyniesionymi z podobnych badań statystycznych prowadzonych w innych krajach Unii Europejskiej.
Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że w ramach prowadzonych przez GUS konsultacji społecznych żadne pismo nie zostało wysłane do pogańskich kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. W związku z tym bylibyśmy wdzięczni za pisemną odpowiedź na niniejszy wniosek i potraktowanie go jako formalnego stanowiska reprezentantów w/w związków i ruchów.
Z poważaniem,
Przedstawiciele Rodzimego Kościoła Polskiego oraz Pagan Federation International Polska
|