Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:13

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kowalstwo
PostNapisane: czwartek, 28 maja 2009, 22:13 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Wydzielone z wątku Samotna ścieżka
Bardzo lubię oglądać rękodzieło. Chętnie zobaczę co tworzysz, zwłaszcza te kowalskie dzieła. Wrzuć zdjęcia do działu ze sztuką :)

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano sobota, 30 maja 2009, 08:18 przez Amvaradel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 28 maja 2009, 22:47 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 26 maja 2009, 20:28
Posty: 114
Lokalizacja: szczecin
Ok poczekam tylko na aparat jak wróci do mnie i zamieszcze zdjecia wtedy
przy okazji zobacze co juz w tym dziale jest :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 29 maja 2009, 13:25 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Witam Cię Giedyminie!
Mnie także interesują twe kowalskie dzieła, czekam na wizerunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 29 maja 2009, 14:32 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 26 maja 2009, 20:28
Posty: 114
Lokalizacja: szczecin
Po prawdzie to kowalstwem param sie od niedawna i tylko jedno moje dzielo jest ukonczone reszta nie nadaje sie do pokazania:)) lub jest w trakcie tworzenia, ale tak jak pisalem bedzie aparat to i zdjecie zamieszcze, teraz mam zamiar jakis rytualny nóż zrobic albo od razu dwa, wiec moze jak ktos mialby jakis link do wzorów wiccanskich nozy rytualnych na ktorych mógłbym sie wzorowac to bylbym wdzieczny bardzo.
Ostatnio na forum "Wicca magia natury" ktos zamiescil takiego linka na której to stronce oferował wlasne wyroby ale z tego co tam widzialem to raczej nie polecilbym nikomu bo wygladaja jak zrobione ze szpachelki albo z podobnego urzadzenia murarskiego:) ale jak kto lubi. a i tanie byly bardzo, wiec jak ktos nie ma mozliwosci zeby zrobic samemu albo kupic cos drogiego to zamiesze linka

http://www.capricornus.sklepna5.pl/poka ... ?idprod=14

mi sie marzą noże z rekojeścią z poroża jelania (a mam sporo bo co roku zrzuty zbieram) wiec kupuje koks i bede kuł

pozdrtawiam i dzieki za goscinne przywitanie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 29 maja 2009, 21:34 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 listopada 2007, 20:03
Posty: 83
Lokalizacja: Kraków | Warszawa
O rany, to już się nie mogę doczekać tych zdjęć Twoich.
Zawsze marzyłam o porządnym nożu z poroża (w sensie rękojeść z poroża). No i kupiłam jeden, ładny, obosieczny tak jak chciałam, ale obluzowała mu się ta rękojeść i ostrze "lata" :cry: nie mam pomysłu jak to naprawić oprócz wlania tam do środka silikonu ;)

Czy gdyby podesłać Ci projekt wymarzonego noża mógłbyś ocenić czy jesteś w stanie taki zrobić, wycenić itp.? I czy mógłby być z innego metalu niż stal? :twisted:

(ale offtop)

_________________
"You seek renewal? Into the pot with you, then!" - Cerridwen.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 29 maja 2009, 22:28 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 26 maja 2009, 20:28
Posty: 114
Lokalizacja: szczecin
Hej jasne ze możesz mi przesłac :)) bardzo bym sie nawet z tego usieszył,
mysle ze z miedzi można by zrobić taki nóż ( to musiałoby super wyglądać) utwardzanej na zimno bo miedzi sie nie hartuje raczej :) ale za to nie rdzewieje tez tylko trzeba dbac i tak bo nalot sie robi też ..... wiec przeslij mi na meila aegir_23@o2.pl, bede czekał ..

(faktycznie offtop ale może własne projekty noży rytualnych też maja coś wspólengo z samotną ścieżką
pozdrawiam

PS mozna by pomyslec tez o jakis ładnie wytrawionych wzorach czy runach na ostrzu, nie robilem tego nigdy ale wiem jak i kiedys trzeba spróbawać :)

jesli chodzi o stal to ma to związek z Tuatha de Danann ? faerie ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 30 maja 2009, 00:51 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 listopada 2007, 20:03
Posty: 83
Lokalizacja: Kraków | Warszawa
Szczerze mówiąc to myślałam o jakimś mosiądzu - bo nóż jest dla mnie narzędziem męskim i tak to sobie ustawiam, że pentakl i kielich mam srebrne, zaś nóż i różdżkę w złotych barwach - takie przywiązanie do symboliki tych kolorów :)

Wiem o sprawie faerie vs. żelazo ale tym się osobiście nie kieruję...

Miedź też jest dla mnie żeńska ;) ale faktycznie taki nóż musiałby być przepiękny... a z zielonym nalotem to już w ogóle!
I wytrawianie wzorów w ogóle brzmi rewelacyjnie.

To ja zrobię te projekty, tylko teraz walczę z sesją, to sobie jeszcze z tydzień - dwa dam na wstrzymanie :)

(a moderatorzy na zlocie, to nie pilnują ;) )

_________________
"You seek renewal? Into the pot with you, then!" - Cerridwen.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 30 maja 2009, 06:17 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 26 maja 2009, 20:28
Posty: 114
Lokalizacja: szczecin
może być i mosiądz :) bede czekał na projekty w takim razie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 30 maja 2009, 11:59 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Keira napisał(a):
Szczerze mówiąc to myślałam o jakimś mosiądzu
Istnieje coś co nazywa się chyba brąz fosforowy, czy mosiądz fosforowy. To jedna z odmian, żółta jak inne ale piekielnie :twisted: twarda. Używałem narzędzi z tego wykonanych (mosiądz nie iskrzy więc można go używać w miejscach zagrożonych wybuchem gazów lub oparów). Teraz żałuję, że nie pozostawiłem sobie paru kluczy do śrub jako materiału. Pręty z tego mosiądzu można było kiedyś kupić w Centrostalu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 30 maja 2009, 12:44 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 26 maja 2009, 20:28
Posty: 114
Lokalizacja: szczecin
kurde zainteresowalas mnie :twisted: rozejrze sie .. ale napewno kosztuje tez duzo taki stop skoro takie ma własności:)
A wracając do tematu 'samotna ścieżka' to jak to u was wygląda na jakiej tradycji (czy tez scieżce ) opieracie swoje rytuały ? czy zmieniacie, dopasowujecie swoje modlitwy inwokacje zaklęcia a może zupelnie wlasne tworzycie ??? i morze nei na temat ale jak wyglada sprawa pochówku u wiccan bo nie zetknąlem sie z tym narazie a dzis rano przyslo mi do glowy takie pytanie ?
:))


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kowalstwo
PostNapisane: wtorek, 5 lipca 2011, 23:25 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
No i jak Giedymin, trawiłeś już coś? Pytam, bo kumpel chce wytrawić stemple do wyciskania wzorów na skórze.
Wiem, że wzory się pisze rzadszym Bitexem stalówką lub pokrywa nim powierzchnię i wydrapuje wzór rylcem. Wiem, że do trawienia używa się mieszaniny kwasów. Chyba solny i azotowy (siarkowy dodaje się gdy wytrawiona powierzchnia ma zostać poczerniona).
Nie wiem natomiast jakie się stosuje proporcje?
Który kwas się wlewa do którego? (zła kolejność powoduje pryskanie)
Czy pomysł trawienia stempli w ogóle jest dobry?

Poza tym mam dwa pytanka do "metalowców":
1. Czy ktoś odlewał z mosiądzu? (chciałbym się pokonsultować - materiał na formy, jakieś porady)
2. Czy ktoś ma piec do odlewów, najlepiej gazowy? (także chodzi o spostrzeżenie i konsultacje)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kowalstwo
PostNapisane: środa, 6 lipca 2011, 08:29 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 26 maja 2009, 20:28
Posty: 114
Lokalizacja: szczecin
Jeśli chodzi o trawienie dużo sie dowiedziałem z forum knives.pl.
Tam używają najczęsciej werniksu do zabezpieczenia ostrza. Wydrapują wzorek jaki chcą uzyskać i zanużają w roztworze chlorku żelaza. Proporcje z wodą to 1:1.
Można więc spróbować. JAk z kwasami nie wiem dokładnie podobno najlepiej trawi azotowy. Myśle że więcej można sie dowiedzieć zapoznając się z techniką akwaforty.
Te metody działają raczej tylko na stal węglową nierdzewki nie ruszą.
Mają też to do siebie że brzegi najczęściej sie troche nieregularnie nadtrawiają więc do robienia stempli może nie dokonca sie nadają.
Kolega może też spróbować grawerowania, w netto czasami dremelki chodzą za 60 pln ze wszystkimi końcówkami.
Pozdrawiam
PS
Jesli chodzi o wlewanie kwasu do kwasu to chyba nie ma problemu.
NAomiast wiem że trzeba uważać z mieszniem kwasu z wodą.
"chemiku młody wlewaj zawsze kwas do wody"
Wiec mieszajac dwa kwasy o roznych stezeniach moze lepiej byloby wlewac ten o mniejszym stezeniu do tego o wiekszym.
Ale to juz tylko domysly

_________________
"Ty myślisz, że są ludźmi tylko ludzie
Których ludźmi nazywać chce twój świat
Lecz jeśli pójdziesz tropem moich braci
Dowiesz się największych prawd, najświętszych prawd "


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kowalstwo
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2011, 16:31 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Zapisałem sobie informację o chlorku żelaza. Przeglądam knives.pl ale jakoś to przeoczyłem. Dzięki.
Informacje o trawieniu kwasami i zabezpieczaniu rzadkim Bitexem (jest również i inny, gęsty i ciągliwy) mam od p. Marka Sobuckiego kującego szable i zbliżony sprzęt. Trawienia wykonywała mu dziewczyna, artystka, z nią również rozmawiałem. Mam szable od Sobuckiego więc przyjrzałem się dokładności trawień. Te drapane faktycznie mają drobniutkie nierówności ale tak znikome, że nie powinny stanowić problemu. Natomiast zabezpieczenie przed trawieniem przez nakładanie Bitexu stalówką daje efekt idealny. Mam wrażenie, że widoczne gdzieniegdzie niedokładności to raczej brak szczególnego certolenia się z robotą, nie wpływający na efekt. Właściwie i tak są niewidoczne.
Zastanawiam się czy różnica w jakości (sygnalizowane przez Ciebie nierówności) zależy od techniki zabezpieczania: nakładanie stalówką versus usuwanie przez zdrapywanie czy też od rodzaju materiału zabezpieczającego. Efekty otrzymane z użyciem Bitex-u zadowalają mnie. Problemem było uzyskanie właściwej głębokości trawienia. Te na szablach są dość płytkie. Nie wiem czy z założenia czy zależnie od medium trawiącego. Stemple powinny być trawione głębiej, również punce. Masz jakieś doświadczenia, czy opinie o głębokości trawienia i zależnościach w tej kwestii?

I drugie pytanko, czy odlewałeś coś z mosiądzu? Masz jakieś doświadczenia dotyczące warunków, pieców, jakieś 'tajne kruczki' :lol: ?


Ostatnio edytowano czwartek, 7 lipca 2011, 23:47 przez Poświst, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kowalstwo
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2011, 17:04 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
W elektronice do trawienia miedzi w chlorku zelaza czy innych wytrawiaczach czesto sie uzywa mazaka olejnego, mozna tez przenosic wzor polaczen z komputera na laminat poprzez wydrukowanie wzoru na papierze kredowym na drukarce laserowej [koniecznie] i przeprasowaniu tzn przeniesieniu tonera na laminat pod wplywem ciepla.
Jezeli potrzebowalibyscie szczegolow sluze wiedza.

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kowalstwo
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2011, 21:17 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 26 maja 2009, 20:28
Posty: 114
Lokalizacja: szczecin
Niestety troche tylko trawiłem i na dodatke bardzo płytko.
Jesli chodzi o punce i stemple gdzie rzeczywiście musi być dosć duża głębokość to trawienie nie jest chyba najlepszym wyjściem.
Im głębiej chcesz żeby było trawione tym dłużej musisz trzymać w roztworze a im dłużej i im głębiej jest trawione tym bardziej zwiekszy sie efekt trawienia na boki.
Nie unikniesz tego chyba żeby trawić etapowo.
Wydaje mi się że ani punce ani stemple do skóry nie są robione tą metodą.
W rzeczywistości prędzej robione są przez odlew lub grawerke.
Co do odlewu to mam tylko doświadczenie z ołowiem. Tu sprawa prosta bo ołów ma niską temp. topnienia i wystarczyła kuchenka gazowa i stalowy kubek.
Co do miedzi ,mosiądzu to temp topnienia jest dużo wyższa ale mozna sprobować na palniku. Kto wie. Spalany propan butan ma chyba 1700 stopni ale z tego co mi sie wydaje wiekszość ciepla za szybko ucieka.
Wiec najlepiej zrobić piecyk gazowy,
Tez gdzies na knives pl, czy na knifemakers pl jest opis jak taki piecyk zrobic. W duzym skrócie bierzesz rure o duzej srednicy iwkaladasz do srodka pet butelke i zalewasz zaprawa szamotową.Najlepiej jeszcze kilka pretow na zbrojenie.
Zostawiasz dziure jakas na doprowadznie palnika gazowego.
Okragly przekroj piecyka pozwala na lepszy rozklad temp a izolacja w postaci szamotu zapobiega nadmiernej ucieczce ciepla.
W takim piecyku myśle da rade w tygielku stopic jakies kolorowe metale.
Pozdrawiam

_________________
"Ty myślisz, że są ludźmi tylko ludzie
Których ludźmi nazywać chce twój świat
Lecz jeśli pójdziesz tropem moich braci
Dowiesz się największych prawd, najświętszych prawd "


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kowalstwo
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2011, 19:52 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Czym się wyciąga tygielek z pieca? Bo kształty mają dość obłe, jakieś dobrze zaciskające się szczypce czy co? musi to być na tyle wygodne by można było łatwo przelewać do form.
Czytałem o różnych piecach. Nie wiesz jak wygląda porównanie kosztów opalanego olejem, gazem z butli i np elektrycznego indukcyjnego (u mnie jest możliwość pociągnięcia z trzech faz zamiast 230V. Do takich pieców stosuje się chyba dwie fazy.
Teoretycznie indukcyjny jest bardzo wydajny bo prądy wirują w topionym materiale.


Ostatnio edytowano piątek, 8 lipca 2011, 20:37 przez Poświst, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kowalstwo
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2011, 20:00 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Z tego co wiem piec indukcyjny moze nie nadawac sie do wszystkich stopow ale musisz to sprawdzic u zrodla - producenta lub majsterkowicza elektronika ktory taki piecyk ci zrobi. Zasilanie - z jednej fazy pociagniesz okolo 3,2 kilowata, na wiecej trzeba albo babrac sie w instalacji albo podlaczyc sie do 3 faz.

Co do tygli to kowale maja specjalnie wygiete na ksztalt tygla szczypce z grubego preta stalowego.

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kowalstwo
PostNapisane: sobota, 9 lipca 2011, 17:11 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Dzięki. Jeszcze jedno, czy orientujecie się ile może kosztować (w internecie znalazłem jedynie stare ceny) piec indukcyjny o wsadzie max 0,5l. na 400V (3 fazy), raczej samoróbka ze względu na ceny. No i to porównanie - co jest droższe w użytkowaniu (jeśli ktoś wie).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kowalstwo
PostNapisane: sobota, 9 lipca 2011, 17:36 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
O samorobki dowiaduj sie na portalu elektroda.pl - paru osobnikow sie chwalilo ze zrobili cos takiego.

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kowalstwo
PostNapisane: sobota, 9 lipca 2011, 22:28 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Dzięki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kowalstwo
PostNapisane: środa, 13 lipca 2011, 12:58 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
A ktos z was ma jakies pomysly, doswiadczenie z odlewami z aluminium i jego stopami?
Mam od diabla i troche surowca [stare radiatorki z urzadzen elektronicznych] i sie zastanawiam jak z tym zrobic cos sensownego, nieelektronicznego...

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL