Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:02

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ACTA, SOPA
PostNapisane: środa, 25 stycznia 2012, 11:23 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
W ostatnich kilku dniach wciaż jest to temat na topie, więc zaczęłam szukać info o co w tym chodzi, żeby wyrobić sobie zdanie. Jednak, jako że to nie jest moja działka, nie jestem pewna kilku rzeczy. Polacy protestują przeciw ACTA, Amerykanie przeciw SOPA - jak te akty prawne mają się do siebie?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ACTA, SOPA
PostNapisane: środa, 25 stycznia 2012, 22:29 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Mówiąc najprościej:

ACTA - umowa międzynarodowa o randze konwencji;
SOPA - akt prawny wewnętrznego ustawodawstwa Stanów Zjednoczonych.

Wielu ludziom się to zlewa, bo:
- protesty przeciw SOPA i PIPA w Stanach odbywają w tym samym czasie, co protesty przeciw ACTA w Europie;
- oba akty prawne dotyczą bardzo podobnej, dla wielu osób niejasnej, materii;
- struktura ACTA jest widocznie wzorowana na strukturze SOPA; czyli mamy sytuację, w której umowa międzynarodowa jest napisana w sposób typowy dla ustawodawstwa konkretnego państwa, a nie dla traktatów międzynarodowych, które powinny być standardem dla takich porozumień.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ACTA, SOPA
PostNapisane: czwartek, 26 stycznia 2012, 13:12 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2011, 09:27
Posty: 212
Tin napisał(a):
- protesty przeciw SOPA i PIPA w Stanach odbywają w tym samym czasie, co protesty przeciw ACTA w Europie;

Gdzie jeszcze w Europie odbywają się protesty? Serwis BBC donosi o protestach w Polsce.

Tin napisał(a):
- struktura ACTA jest widocznie wzorowana na strukturze SOPA; czyli mamy sytuację, w której umowa międzynarodowa jest napisana w sposób typowy dla ustawodawstwa konkretnego państwa, a nie dla traktatów międzynarodowych, które powinny być standardem dla takich porozumień.

Co masz konkretnie na myśli?

_________________
Wicca i wiccanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ACTA, SOPA
PostNapisane: piątek, 27 stycznia 2012, 00:00 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Wydaje się, że teraz rozpoczynają się tak naprawdę "negocjacje społeczne" nad ACTA.
Nie chodzi tylko o Internet, choć na tym skupiają się protesty.
Zastanowiło mnie czy Chiny podpisały ACTA lub coś podobnego. I znalazłam artykuł Ukryte dno ACTA (wybaczcie mi źródło, "Nasz Dziennik", obiecuję nie cytowac go więcej w dającym się przewidzieć czasie :wink: :mrgreen: )
Skoro Chiny i tak nie ratyfikują tego prawa, to po co gnębić nim Europejczyków?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ACTA, SOPA
PostNapisane: piątek, 27 stycznia 2012, 21:07 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Amvaradel napisał(a):
Skoro Chiny i tak nie ratyfikują tego prawa, to po co gnębić nim Europejczyków?

Skoro już mówimy o katolickich wydawnictwach, to jest jeszcze takie katolickie powiedzenie, które to wyjaśnia:
"Polacy muszą być świętsi od papieża".

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ACTA, SOPA
PostNapisane: sobota, 28 stycznia 2012, 12:19 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
rawimir napisał(a):
Gdzie jeszcze w Europie odbywają się protesty? Serwis BBC donosi o protestach w Polsce.


BBC staje się z roku na rok serwisem coraz skrupulatniej segregującym informacje, w moim przekonaniu. Protesty przeciw ACTA nie zaczęły się wśród Polaków, chociaż w polskim Internecie zostały szybko i sprawnie rozpropagowane i miały przełożenie na wyjście na ulice. W innych krajach młodzież jest na ulicach już od roku, ACTA nie musiała ich do tego mobilizować. Ja o sprzeciwie wobec ACTA dowiedziałam się od protestujących Czechów i Słowaków (w Internecie).

rawimir napisał(a):
Tin napisał(a):
- struktura ACTA jest widocznie wzorowana na strukturze SOPA; czyli mamy sytuację, w której umowa międzynarodowa jest napisana w sposób typowy dla ustawodawstwa konkretnego państwa, a nie dla traktatów międzynarodowych, które powinny być standardem dla takich porozumień.

Co masz konkretnie na myśli?


Konkretnie sekcja 5 na tle Konwencji wiedeńskiej o Prawie Traktatów, Wiedeń, 1969.

Chciałabym zaznaczyć, że dystansuję się wobec ideologicznego wymiaru protestów. Sama, jeśli miałabym przeciw czemuś protestować, to przeciw właśnie łamaniu europejskich standardów stosowania prawa traktatowego. Ale to pewnie moje zboczenie zawodowe. Odpowiedziałam Amvaradel jedynie na pytanie, jak się ma akt międzynarodowy ACTA do aktu federalnego USA SOPA.

W skrócie, nie jestem w stanie zgodzić się na to, aby w sytuacji, w której różne państwa UE mają inną praktykę relacji prawa międzynarodowego do prawa krajowego (jedne stawiają traktaty wyżej od ustaw, inne niżej - i wówczas są zabezpieczone), jakakolwiek umowa międzynarodowa dawała tak szerokie i niedookreślone kompetencje niedemokratycznemu organowi kontrolno-wykonawczemu jakim ma być Komitet ACTA.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ACTA, SOPA
PostNapisane: sobota, 28 stycznia 2012, 15:44 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Podpisujemy formularz w sprawie referendum --->

http://jestemprzeciwacta.pl/

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ACTA, SOPA
PostNapisane: wtorek, 31 stycznia 2012, 00:13 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2011, 09:27
Posty: 212
Tin napisał(a):
Protesty przeciw ACTA nie zaczęły się wśród Polaków, chociaż w polskim Internecie zostały szybko i sprawnie rozpropagowane i miały przełożenie na wyjście na ulice. W innych krajach młodzież jest na ulicach już od roku, ACTA nie musiała ich do tego mobilizować. Ja o sprzeciwie wobec ACTA dowiedziałam się od protestujących Czechów i Słowaków (w Internecie).

Ja o ACTA dowiedziałem się już ze 2 lata temu. Natomiast, co do protestów, chodzi mi o to, że pośród znajomych zagranicznych, a mam ich z kilku krajów, nie odnotowałem takiego pospolitego ruszenia. Zdziwiony przejrzałem serwisy agencyjnie (między innymi BBC) i tam tez nie było żadnej informacji.


Tin napisał(a):
Konkretnie sekcja 5 na tle Konwencji wiedeńskiej o Prawie Traktatów, Wiedeń, 1969.

Wiesz, na rozkodowywanie, to jestem za leniwy :D.

Tin napisał(a):
Chciałabym zaznaczyć, że dystansuję się wobec ideologicznego wymiaru protestów. Sama, jeśli miałabym przeciw czemuś protestować, to przeciw właśnie łamaniu europejskich standardów stosowania prawa traktatowego. Ale to pewnie moje zboczenie zawodowe. Odpowiedziałam Amvaradel jedynie na pytanie, jak się ma akt międzynarodowy ACTA do aktu federalnego USA SOPA.

Nie czytałem SOPA, bo nas to nie dotyczy. Czytałem ACTA i nie znajduje w nim tych zagrożeń, o których się mówi. Szczególnie, że wszelkie przepisy tej umowy trzeba czytać w kontekście art. 3 i 4 (o ile dobrze pamiętam). Ale ostatecznego zdania nie mam. Natomiast bardzo nie podoba mi się ton wielu przeciwników, sprowadzający się do zawołania, jak nie jesteś z nami, to jesteś przeciw nam. Ktoś z dalszych znajomych, na moje pytanie, o konkretne wątpliwości dotyczące tej umowy odpowiedział mi, że jestem po niewłaściwej stronie. Oczywiście spuściłem go na drzewo, bo w demokracji nie ma właściwej, czy niewłaściwej strony w debacie.

Tin napisał(a):
W skrócie, nie jestem w stanie zgodzić się na to, aby w sytuacji, w której różne państwa UE mają inną praktykę relacji prawa międzynarodowego do prawa krajowego (jedne stawiają traktaty wyżej od ustaw, inne niżej - i wówczas są zabezpieczone), jakakolwiek umowa międzynarodowa dawała tak szerokie i niedookreślone kompetencje niedemokratycznemu organowi kontrolno-wykonawczemu jakim ma być Komitet ACTA.

No właśnie, ja cały czas nie wiem o jakie kompetencje chodzi i czym to nam zagraża. Zresztą, umowy międzynarodowe są nadrzędne w stosunku do zwykłych ustaw, ale nie w stosunku do Konstytucji RP a prawa obywateli zapisane są Konstytucji.

_________________
Wicca i wiccanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: ACTA, SOPA
PostNapisane: środa, 1 lutego 2012, 16:56 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Tak jeszcze odnośnie Twojego pytania o protesty, znalazłam dziś taką mapę: http://wolnemedia.net/wiadomosci-ze-swiata/europa-protestuje-przeciw-acta/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ACTA, SOPA
PostNapisane: czwartek, 2 lutego 2012, 00:43 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Tin napisał(a):
Tak jeszcze odnośnie Twojego pytania o protesty, znalazłam dziś taką mapę: http://wolnemedia.net/wiadomosci-ze-swiata/europa-protestuje-przeciw-acta/


Na uwagę zasługuje fakt, że sprzeciw wobec ACTA to chyba jedyna sprawa, o którą lewica i prawica walczą wspólnie.

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL