Data: 9 - 10 marca 2013
Miejsce: woj. małopolskie, Kraków
Typ: ogólnopolska, studencka, otwarta, bezpłatna
Organizatorzy: Koło Naukowe Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ
Opis konferencji:
Hybrydy, chimery i wszelkiego gatunku monstra zapełniają mity, baśnie i legendy całego świata. Centaury, gryfy, smoki, gobliny, bazyliszki, wije, harpie, syreny, skrzaty, krakeny... Utrwalane w sztuce i literaturze, wędrują do popkultury, powielając pierwotną symbolikę i schematy bądź podważając je i łamiąc. O ile jednak w kulturze istoty o nienaturalnym wyglądzie zajmowały zawsze poczesne miejsce, o tyle w nauce wciąż jednak traktowane są jako temat drugorzędny. Tymczasem bogactwo możliwych interpretacji w naukach zarówno humanistycznych, jak i przyrodniczych, stawia przed młodym naukowcem szereg możliwości badawczych.
Jako studenci kulturoznawstwa i religioznawstwa stawiamy sobie za cel analizę tychże istot oraz kontekstu ich występowania. Do udziału zapraszamy studentów i doktorantów zarówno nauk humanistycznych, jak i przyrodniczych: kulturoznawców, religioznawców, filozofów, literaturoznawców, etnologów, historyków i historyków sztuki, a także psychologów, biologów, zoologów i wszystkich, których badania mogą mieć istotny związek z naszym projektem.
W centrum dyskusji znajdą się więc zarówno przedziwne stwory rodem z mitologii, jak i te, których nie brakuje w legendach czy też literaturze fantasy. Nie zapomnimy również o potworach wszechobecnych w starożytnych wierzeniach religijnych ani o tych, które zakorzeniły się na stałe w wielkim oceanie popkultury. Naszym celem jest próba przyjrzenia się także licznym istotom o, potwierdzonym przez historię i biologię, nienaturalnym lub zniekształconym wyglądzie - a w konsekwencji także przybliżenie ich szerszemu gronu odbiorców. Zastanowimy się kiedy i dlaczego potwór kojarzony jest negatywnie, kiedy natomiast łączy się z pozytywnymi wartościami. Czy nienaturalność i mutacja wiąże się ze strachem i wykluczeniem, czy może ze szczególnym zainteresowaniem? Czy i kiedy hybryda jest piękna? Czy może stać się efektem dążeń lub pragnień? Co definiuje monstrum i gdzie znajduje się granica między tym, co osobliwe, a tym, co przerażające?
(...)
Udział w konferencji jest bezpłatny, planujemy także publikację najlepszych referatów w ramach magazynu antropologiczno-społeczno-kulturowego "Maska" (
http://www.facebook.com/MASKAredakcja).