Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 10:08

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Neopogański czy pogański
PostNapisane: niedziela, 7 października 2012, 22:49 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Faktycznie większość z poruszanych tematów już była. Ale skoro temat żywy to i ja coś dołożę.

1. Tin. New Age to nie wyzwisko określające pomieszanie pogańskich pojęć i postaw z przymieszką ezoteryki lecz konkretny ruch pogański uznający zjawiska kosmiczne za decydujące dla rozwoju cywilizacji. Wyznawcy New Age uważali (uważają?), że pozostawanie Słońca w znaku Ryb to era chrześcijaństwa. Przejście w erę Wodnika wyznaczy nowy okres w dziejach ludzkości - nową erę - New Age. Okres w którym chrześcijaństwo nie będzie dominować a ważne staną się uczucia, odczucia, empatia. Okres, w którym nastąpią wielkie osiągnięcia - era szczęśliwa. Wierzący w nadejście nowej ery to New Age. Znam takich, prawdziwych.

2. Neo. W podobnej dyskusji podawałem tę opowieść; powtórzę ją. Znajomy architekt uświadamiał mnie, że jeśli zbuduję dom w stylu barokowym to będzie to dom w stylu barokowym. Nie innym. Nazywając go neobarokowym uściślamy czas jego powstania a nie sam styl. Zatem przedrostek neo- nie odnosi się do istoty stanowiąc jedynie informację pomocniczą dotyczącą czasu. Coś co zaistniało dzisiaj choć istniało w przeszłości, coś co zerwało kontakt, ciągłość, lub chociaż ten kontakt, ciągłość, nadwyrężyło.

Zatem nie nazwiemy neopoganinem Papuasa bo ten zachował ciągłość zachowań rytualnych itp. z przodkami swego wyznania.

Rodzimowiercy (wszyscy, również Germanie u siebie, Grecy i Rzymianie u siebie) co najmniej nadwyrężyli ciągłość przekazu wyznania. Zatem można technicznie ich opisać jako neopogan. Ale to informacja dotycząca czasu wystąpienia zjawiska a nie jego istoty, i to informacja przekazywana wśród obserwatorów zewnętrznych.
Bo wewnątrz jesteśmy poganami, tak jak budynek w stylu barokowym jest właśnie w takim stylu. Nasza istota, rdzeń tego w co, i jak wierzymy, jest pogański. Jesteśmy zatem poganami. I doskonale wiemy, że żyjemy teraz. Nam nie jest potrzebne uściślanie czasu naszego życia i praktyki wyznania.

W ankiecie Amvaradel na pytanie: czy moje wyznanie można określić jako:
- pogańskie - napisałem "tak", bo tak właśnie jest
- neopogańskie - napisałem "tak", bo inni opisując moje wyznanie uznają je za pogańskie istniejące już w przeszłości lecz żywe (np. w mojej osobie) i dzisiaj. I chcąc zaznaczyć tę dzisiejszą praktykę religijną dodadzą przedrostek neo-.
Ja nie muszę go dodawać, wiem kiedy żyję a czas nie odnosi się do istoty mego wyznania. Jest pomocniczą klasyfikacją osób z zewnątrz, pomagającą umiejscowić w czasie to z czym się stykają.

Dopisane później: wątek odnosi się do podziału bądź braku podziału poganin / neopoganin. Odpowiedzi na te pytania podałem. Spoza niniejszej dyskusji - oczywiście zaznaczyłem także rodzimowierca.


Ostatnio edytowano piątek, 12 października 2012, 11:56 przez Poświst, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Neopogański czy pogański
PostNapisane: poniedziałek, 8 października 2012, 10:52 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Skoro już watek został odświeżany...

Rork napisał(a):
Dla pełnego obrazu nadmienię, że po konsultacjach na PM z Amvi (notabene do czego zapraszałem także innych), moja weryfikacyjna ankieta jest już prawie gotowa.


Wspomniana ankieta została zamknięta już jakiś czas temu, a skrócone wyniki zostały przedstawione tutaj (tabela z nieprzetworzonymi wynikami tutaj).
Pełne wyniki zostaną przedstawione w artykule w planowanym na grudzień 2012 roku Gnieździe, wraz z szerszym omówieniem zagadnień dotyczących autoidentyfikacji pogan/neopogan/rodzimowierców, do którego (nie ukrywam) w sporej mierze zainspirował mnie niniejszy watek (stąd w arcie pozwoliłem sobie zamieścić jego wskazanie linkiem).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL