Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 05:03

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Athene's Theory of Everything
PostNapisane: czwartek, 3 lutego 2011, 02:56 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Tytuł na początku wywołał u mnie grymas sceptycyzmu, ale po przesłuchaniu kilku minut wciągnęłam się na dobre.
Film przedstawia w ciekawy, kompleksowy sposób najnowsze stanowiska nauk kognitywistycznych (neurosciences) w kontekście pytań filozoficznych. Ciekawe dla nas może być to, że twórcy "atenizmu" postulują istnienie pewnej naukowo-metafizycznej formę połączeń wszystkiego ze wszystkim (interconnectedness), czyli - po pogańsku - Sieci Życia. Najciekawsze są chyba fragmenty o mirror neurons i mechanizmach biologicznej empatii, dzięki której uczymy się nie tylko od siebie wzajemnie, ale i od innych gatunków. Filozofia od strony nauki w wersji hard. Polecam zwłaszcza Lucky'emu i Neri. :D

Athene's Theory of Everything.

plus strona FB: Athenism,

i jeszcze krótki, bardzo ciekawy i pomysłowy filmik o mirror neurons: RSA Animate - the Emphatic Civilisation.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Athene's Theory of Everything
PostNapisane: czwartek, 3 lutego 2011, 05:26 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Tin napisał(a):
Ciekawe dla nas może być to, że twórcy "atenizmu" postulują istnienie pewnej naukowo-metafizycznej formę połączeń wszystkiego ze wszystkim (interconnectedness), czyli - po pogańsku - Sieci Życia.

Po mojemu to "nadswiadomosc" a dostep jest warunkowany pewnymi odmiennosciami w budowie ukladu nerwowego.

Znane i lubiane zagadnienia :mrgreen:

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Athene's Theory of Everything
PostNapisane: czwartek, 3 lutego 2011, 13:05 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Neri napisał(a):
Po mojemu to "nadswiadomosc" a dostep jest warunkowany pewnymi odmiennosciami w budowie ukladu nerwowego.


Znane i lubiane, zgadzam się, chociaż nieustannie zaskakujące. Nie nazwałabym przedmiotu tych połączeń nadświadomością - wydaje mi się, że obejmuje znacznie więcej niż tradycyjny psychologiczny podział na dziedziny podświadomości - świadomości - nadświadomości. W ogóle łączy więcej niż kategorie świadomości, bo i nieświadomość musi tu znaleźć swoje miejsce. :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Athene's Theory of Everything
PostNapisane: czwartek, 3 lutego 2011, 14:33 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Mysle ze i tak i tak ten "nadajnik telepatyczny" jest spiety z tzw glebokimi obszarami sieci neuronowej zwanej mozgiem a wiec z tym co psychologowie nazywaja podswiadomoscia. To tylko pewna forma nazewnictwa, umowna pomiedzy osobami ktore o tym rozmawiaja.

Ogolnie sprawa jest ciekawa bo z tego zjawiska, z istnienia czegos w rodzaju planetarnej sieci PSI, sieci Matki Natury mozna ciekawie rozwinac sprawe istnienia poganskich bostw czy duchow i w koncu sprobowac dowiedziec sie jak to dziala, po co dziala i czemu dziala...

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Athene's Theory of Everything
PostNapisane: czwartek, 3 lutego 2011, 14:54 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Neri napisał(a):
Ogolnie sprawa jest ciekawa bo z tego zjawiska, z istnienia czegos w rodzaju planetarnej sieci PSI, sieci Matki Natury mozna ciekawie rozwinac sprawe istnienia poganskich bostw czy duchow i w koncu sprobowac dowiedziec sie jak to dziala, po co dziala i czemu dziala...


Tak, to jest właśnie praktyka. Gorąco do niej zachęcam! :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Athene's Theory of Everything
PostNapisane: czwartek, 10 lutego 2011, 19:55 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 13 czerwca 2010, 01:34
Posty: 193
Lokalizacja: Kraków
Ech... Obejrzałem ten filmik o atenizmie... Mogę zgłosić veto do poprzednich opinii?
Już w trakcie miałem wrażenie, że to zbitek stwierdzeń, które nie bardzo są z sobą powiązane jakimiś wnioskowaniami. Na zakończenie pozwoliłem sobie odwiedzić link prowadzący do reddit, mający obrazować "pierwszą reakcję społeczności naukowej". I jest podobna, niezależnie co z nauką mają ci ludzie wspólnego.

Przede wszystkim śmierdzi, że autor "badań" nie chce się ujawnić. Więc albo nie ma dorobku, albo nie ma pewności, albo po prostu jest kolejnym geniuszem z internetu, a "research" oznacza to, co w teoriach spiskowych: poczytaj w internecie, co inni geniusze o tym napisali.
Druga kwestia, to to że w zasadzie nic nowego tam nie pada. Wszystkie fakty są znane. Neurony lustrzane przestały być nowością kilka lat temu. Eksperyment Libeta, sugerujący że najpierw powstaje decyzja w korze motorycznej, a potem jej uświadomienie/uzasadnienie w czołowej - jest stary jak węgiel. Doświadczenia kwantowe z podwójną szczeliną znam nawet ja, który z hard science miałem przez ostatnich 8-9 lat do czynienia tylko w wydaniu popularnonaukowym, nie licząc przedmiotów neuropsychologicznych.

Co więcej, wszystkie te eksperymenty są nie tyle uproszczone, co po prostu na każdy poświęcone jest jedno, może dwa zdania. Gdybym nie miał ich do wymiotu, to po filmie nie wiedziałbym o co chodzi. Wnioski natomiast są trywialne albo z kapelusza. Np. samo zdanie sobie sprawy, że jesteśmy przywiązani do swoich poglądów, reagujemy emocjonalnie i to utrudnia nam odczepienie się od nich - nic nie zmienia. Kto chce dowodów, niech poczyta to forum, dowolne forum o ezoteryce albo komentarze pod postami newsowego serwisu Okultury, kiedy jeszcze można było komentować. Połowa ludzi to relatywiści, gadający o "paradygmatach", "tunelach rzeczywistości", rzucający resztą tej nowomowy, wielcy mistycy magii, psychodelii i alternatywnej duchowości - a spróbujcie powiedzieć coś, co im się nie podoba, to jeżą się jak małe dzieci :lol: Zresztą sam jestem dobrym przykładem, ale przynajmniej staram się nie "paradygmatować" wszystkich naokoło :P

W filmie na szczęście nie znalazłem też, albo nie została mi w głowie, sugestii, że neurony lustrzane tworzą taki bezprzewodowy internet, do którego nasz CSN może się podłączyć. Byłoby to, zaprawdę, lata świetlne od współczesnej neuronauki.
Na marginesie, Neri, mogłabyś wyjaśnić, o jakich to odmiennościach w budowie układu nerwowego pisałaś, a które mają umożliwiać dostęp do tej sieci? Z danymi to potwierdzającymi, proszę.

Dla porządku - podział na nad-, pod- i świadomość nie jest "tradycyjny" w psychologii albo już umarł, jak to tradycje powinny zrobić w ogólności. Co więcej, nieświadomość czy podświadomość współczesna naukowa psychologia rozumie inaczej niż to jest w wielkiej pomyłce dra Frauda... przepraszam, Freuda :wink: .

Generalnie, zamiast ezo bajek w rodzaju "What the bleep do we know?!?" (choć akurat na poziomie popularnym przedstawia eksperyment podwójnej szczeliny tak samo jak fizycy) czy ogólników w rodzaju atenizmu, polecam po prostu książki popularnonaukowe albo wstępne podręczniki do neuronauk.

Na chomiku znajduje się ponad 600mb skan podręcznika "Biologiczne podstawy psychologii" J.W. Kalata. Książka jest prosta w odbiorze, służy jako podstawowy podręcznik zagadnień neuropsychologicznych na psychologii. Dużo obrazków, zdjęć, tabelek z wyjaśnieniami.
Jeśli chodzi o kognitywizm, to interesujący jest "Umysł" D. Casacuberty. Niestety czytałem dawno, tylko z biblioteki, i teraz nie do końca pamiętam spis treści.
Pasjonująca tematyka, tylko liźnięta w filmiku o atenizmie, to kwestia przecięcia spoideł między półkulami mózgu - i skutków dla zachowania i spostrzegania. Ponoć książka "Lewy mózg, prawy mózg", jest godna polecenia. Żeby zaostrzyć apetyty - eksperymenty z udziałem pacjentów po takiej operacji wskazują na bardzo różne tryby spostrzegania. Pomijam już, że przynajmniej na początku prawa półkula (odp. za lewą połowę ciała) nie ma najczęściej możliwości wypowiedzi słownej (ośrodki mowy są z reguły w lewej półkuli). A pewne zjawiska sprawiają, że... opisy nieświadomości z różnych teorii a'la Freud, Jung et consortes, zaczynają nabierać jakiegoś sensu. Ale wszystko powoli, małymi kroczkami i w oparciu o empirię, a nie, że hop! ;)

Popularnonaukowe książki z fizyki to zwł. seria Prószyńskiego "Na ścieżkach nauki".
Takie lektury i pewne sceptyczne nastawienie naprawdę zmniejszą ilość bulszitu w ezosferze :P

_________________
Telkontar.504

[...] ludzka cywilizacja rozkwitnie dopiero wtedy, kiedy runie ostatni kamień ostatniej świątyni, roztrzaskując czaszkę ostatniego kapłana[...] - "Kłamliwi bogowie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Athene's Theory of Everything
PostNapisane: czwartek, 10 lutego 2011, 21:51 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Czyzbys mial deja moo?
Ogolnie racja - kiedys w ten sam sposob "zderatyzowalam" tekst o anunnaki i reptilianach jednak cos zawsze pozostaje nawet po deratyzacji - kazde klamstwo, szczegolnie poczytne zawiera ziarnko prawdy...

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Athene's Theory of Everything
PostNapisane: czwartek, 10 lutego 2011, 23:15 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 13 czerwca 2010, 01:34
Posty: 193
Lokalizacja: Kraków
obawiam się, że potrzebuję przekładu Twojej ostatniej wypowiedzi :)
Neri napisał(a):
kazde klamstwo, szczegolnie poczytne zawiera ziarnko prawdy...

Z całym szacunkiem... trywialne stwierdzenie, które nic nie wnosi. Tym ziarnkiem prawdy w całym filmie może być to, że mamy układ nerwowy.

_________________
Telkontar.504

[...] ludzka cywilizacja rozkwitnie dopiero wtedy, kiedy runie ostatni kamień ostatniej świątyni, roztrzaskując czaszkę ostatniego kapłana[...] - "Kłamliwi bogowie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Athene's Theory of Everything
PostNapisane: piątek, 11 lutego 2011, 01:31 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Telkontar napisał(a):
Np. samo zdanie sobie sprawy, że jesteśmy przywiązani do swoich poglądów, reagujemy emocjonalnie i to utrudnia nam odczepienie się od nich - nic nie zmienia. Kto chce dowodów, niech poczyta to forum, dowolne forum o ezoteryce albo komentarze pod postami newsowego serwisu Okultury, kiedy jeszcze można było komentować. Połowa ludzi to relatywiści, gadający o "paradygmatach", "tunelach rzeczywistości", rzucający resztą tej nowomowy, wielcy mistycy magii, psychodelii i alternatywnej duchowości - a spróbujcie powiedzieć coś, co im się nie podoba, to jeżą się jak małe dzieci :lol: Zresztą sam jestem dobrym przykładem, ale przynajmniej staram się nie "paradygmatować" wszystkich naokoło :P


Cholera, zdemaskowałeś moje intencje. ;-) Ja uważam, że każde, nawet trywialne przejrzenie się w lustrze, może przyczynić się do choć chwili refleksji. Choćby nad tym, co się właśnie w obecnej chwili pisze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Athene's Theory of Everything
PostNapisane: piątek, 11 lutego 2011, 01:36 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Deja Moo - The feeling you heard this bullshit before

Widze ze mamy podobnie co nie zmienia faktu ze kazde z nas czegos co jest wzmiankowane tam [taak mamy uklad nerwowy i moj wbrew pozorom jeszcze jest z wegla a nie z krzemu] doswiadczamy. A reszta - ezo-mezo wynikle z proby spisania snow czy szalenstwa w formie opowiadan... Moje przynajmniej sa logiczne i daly sie czytac...

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Athene's Theory of Everything
PostNapisane: piątek, 11 lutego 2011, 01:43 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Neri napisał(a):
Widze ze mamy podobnie co nie zmienia faktu ze kazde z nas czegos co jest wzmiankowane tam [taak mamy uklad nerwowy i moj wbrew pozorom jeszcze jest z wegla a nie z krzemu] doswiadczamy. A reszta - ezo-mezo wynikle z proby spisania snow czy szalenstwa w formie opowiadan... Moje przynajmniej sa logiczne i daly sie czytac...


Ciekawe, że właśnie w tej chwili o tym napisałaś, bo już miałam zaczynać nowy wątek skierowany głównie do Ciebie i Twojego nowego podpisu w stopce. Nie jestem ekspertem informatycznym, ale kognitywistyką interesuję się od dawna (heh, nawet wybierałam się na UAM do Piłata), ale - mówiąc trywialnie - opowiadania to inne formy programów. Chyba faktycznie założę osobny wątek.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL