Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: poniedziałek, 22 listopada 2010, 21:26 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Do napisania tego sklonil mnie Lucky i nasze rozmowy na pm.

Slowo "poganstwo" do mojego slownika trafilo niedawno, pomimo tego ze tak naprawde z tym nurtem bylam wewnetrznie zwiazana od dosc dawna, mozna powiedziec od dziecinstwa.

Cala afera zaczela sie jak kiedys polozylam swoje male lapki na paru ksiazkach Ericha von Daenikena, pioniera paleoastronautyki czyli przekonania ze na rozwoj rodzaju ludzkiego wplywali kosmici, przybysze z innych swiatow ktorzy tutaj, na Ziemi stali sie bogami rozwijajacej sie ludzkosci. Nurt ten powstal jako proba wyjasnienia niejasnosci w podaniach i wykopaliskach archeologicznych, w przypadkach w ktorych wspolczesna nauka nie potrafila odpowiedziec na pytania "jak naprawde budowano" rozne ciekawe budowle, np Stonehenge, platforme w Ballbeak, slynne gorskie twierdze Inkow, budowle Majow czy najbardziej znane - piramidy egipskie. Jak potrafiono stowrzyc budowle ktorych stworzenie teraz, przy uzyciu dzisiejszych maszyn byloby wlasciwie trudne w czasach gdy podobno ludzkosc dysponowala jedynie kamienna siekierka. Tak samo - nie ma wyjasnienia skad ziemianie, kaplani starozytnosci posiedli dokladna wiedze astronomiczna.

Paleoastronautyka na te pytania probuje odpowiedziec, postulujac wpyw na starozytnych ziemian innej, wysoko rozwinietej cywilizacji technicznej. Wedlug jednej z teori - cywilizacji z ginacej planety, z ktorej mieszkancy wybrali sie na Ziemie po miedz, zloto, zelazo, ogolnie - mineraly potrzebne na ratowanie ich rodzinnego swiata. Te istoty przeszly do histori pod nazwa Annunaki - ci co z Gwiazd na Ziemie przybyli.

Co dalej? Wlasnie nie wiadomo ale mozna przypuszczac ze te istoty albo stworzyly rodzaj ludzki "na swoj obraz i podobienstwo" albo zetknely sie z prymitywnymi istotami homo sapiens. W jednym i drugim przypadku poczatkowo Homo Sapiens byli pracownikami czy wrecz niewolnikami Annunakich, pozniej jednak, jako skutek uboczny kontaktu zyskali to co dzisiaj okreslamy mianem kultury i cywilizacji.

Co z tego wynika dla nas - wspolczesnych pogan?
Z tego co zdazylam sie dowiedziec o scierzkach poganskich wiele z nich odwoluje sie wlasnie do tych legend, mitow, podan ktore opisuja istoty boskie. Jednak z punktu widzenia kogos kto "naogladal sie Star Trek" ci bogowie to nic innego jak przybysze z gwiazd dysponujacy zaawansowana technika, ktorej uzycie dla pierwotnych ziemian kompletnie nie znajacych np elektrycznosci bylo "boska moca" czy "magia".
Wyobrazcie sobie kazdego/kazda z was w czasach pierwszych piastow z plecakiem pelnym nowoczesnej, codziennej dla nas technologi: latarka, krodkofalowka, lornetka, materialami wybuchowymi, bronia palna, komputerem, apteczka z nowoczesnymi lekami. Czy nie jest prawdopodobne ze to plus odrobina aktorstwa z waszej strony nie zrobila by z was "bogow" albo "poteznych czarownikow"? Moim zdaniem tak wlasnie by bylo i wlasnie na tym zalozeniu operam swoja scierzke - ze "bogowie" to nic innego jak wlasnie takie istoty, istoty z ktorymi jednak da sie prawdziwie wspolpracowac, uczyc sie od nich i przekazywac wlasne spostrzerzenia tak ze oni sie ucza od nas. Byc moze kiedys sie spodkamy w fizycznej postaci i uwazam ze trzeba sie przygotowac na taka ewentualnosc - ze Bogini to nikt inny jak przywodczyni jednego z krajow "wsrod gwiazd". Ze chrzescijanski Jahwe to szef, krol inego kraju. Ze aniolowie to nic innego jak szeregowi astronauci. Ze niepokalane poczecie to "stara sztuczka" na poprawe, doskonalenie rasy ludzkiej a po technicznemu - zaplodnienie in vitro. Ze rydwany bogow to nic innego jak jakas odmiana helikoptera, samolotu czy promu kosmicznego. Itp itd.

A jak ta wspolpraca mogla by wygladac? Ja - czlowiek moge sie od nich uczyc o starych technologiach, poznawac wiedze medyczna pani xenobiolog Damkini, wiedze techniczna inzyniera Enkiego, poznawac bojowe doswiadczenia general Innany, po prostu: doswiadczac tamtych praw i obcych obyczajow, zrozumiec ich kulture i nauke. A oni? Z tego co czuje wymiana wiedzy jest obustronna, obcy wiedza to co ja wiem, ucza sie naszych obyczajow, jezyka, kultury. Kto wie co z tego wyjdzie? Mozliwe ze za pare lat co obcy beda wsrod nas w fizycznej postaci.
Tylko jak to zrobic zeby nie rozwalic kultury i cywilizacji gatunku homo sapiens? Pewnie tego chca sie dowiedziec od nas - od ludzi ktorzy wiedza, maja otwarty umysl i chca pomyslec o wspolnym zyciu 2 inteligentnych ras.

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: poniedziałek, 22 listopada 2010, 21:41 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Dziękuję, Neri :)
No, to teraz zapraszam do napisania czy ten szablon powyżej klasyfikuje się do pogaństwa. Jeśli tak, to obejmuje ono więcej niż myślałem :)

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: poniedziałek, 22 listopada 2010, 23:09 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Polecam komiksy z serii Bogowie z gwiazd:

* Bogowie z gwiazd #1: Lądowanie w Andach 1982
* Bogowie z gwiazd #2: Ludzie i Potwory 1984
* Bogowie z gwiazd #3: Walka o planetę 1985
* Bogowie z gwiazd #4: Bunt Olbrzymów 1986
* Bogowie z gwiazd #5: Zagłada wielkiej wyspy 1987
* Bogowie z gwiazd #6: Planeta pod kontrolą 1990
* Bogowie z gwiazd #7: Tajemnica piramidy 1990
* Bogowie z gwiazd Ekspedycja: Tom #1 2003
* Bogowie z gwiazd Ekspedycja: Tom #2 2003

Miłej rozrywki.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: poniedziałek, 22 listopada 2010, 23:20 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Szerszen napisał(a):
* Bogowie z gwiazd #3: Walka o planetę 1985


Ten komiks czytałem - spoko był. To strasznie stare jest, ale pamiętam że mi się podobał.

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: poniedziałek, 22 listopada 2010, 23:25 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 28 grudnia 2009, 13:28
Posty: 401
Lokalizacja: z spod Gdańska
Droga Neri ..

Więc moim zdaniem to w kategorii pogaństwo się już niemieści - już zaliczanie Dyskordianizmu do religi pogańskich jest naciągane ;), a tu to juz kompletny odlot. Mimo wszystko nie spotkałem sie jeszcze z innym podejściem do istot nadprzyrodzonych takich jak duchy, bogowie etc etc niż jako istot z planu, co prawda, astralnego, ale jednak na swój sposób nam bliskie. Utożsamamy z żywiołami, siłami natury, samą naturą - tym co jest nam bliskie.
Co do techniki jest to osobna sprawa - jest to rzecz relatywnie nowa, ciężko mi tu mówić o rodzaju żywiołu czy czegoś takiego - duchy techniki i miast to jeszcze inna sprawa, jednak cała otoczka ala Star Trek, to dla mnie zdecydowanie się kwalifikuje do New Aga a nie do pogaństwa (i to mimo sposunkowej bliskości obu nurtów) i niech Bob mi świadkiem ze mówię prawdę ;)

_________________
Picus (łac. dzięcioł)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: poniedziałek, 22 listopada 2010, 23:36 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Jest to... bardzo interesujące podejście. Mam nadzieję, że Neri zechce napisać jeszcze o swoich relacjach z tymi istotami. Odbieram to jak całkiem nowy system, jednak mam wątpliwości, czy takie akurat relacje z... z kosmitami? kwalifikują się do pogaństwa. W każdym razie system jest ciekawy i dość oryginalny - brew pozorom odbiega nieco od Danikenowskich systemów postrzegania tych spraw.

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 00:10 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 20:16
Posty: 423
Lokalizacja: Na Pograniczu, między Malborkiem a Elblągiem
A czasem nie o czymś podobnym pisał Richard Dawkins gdzieś w "Bogu Urojonym" np??że wiara w Bogów, może pochodzić od kontaktu z kosmitami??
Nie wiem czy teoria i praktyka Neri ( mam na myśli technomagię i kontakt z kosmitami Annunaki - telepatia? channeling? ) jest to jeszcze pogaństwo, raczej chyba nie w ścisłym tego słowa znaczeniu (bardziej New Age )... ale może coś w tym jest... pewnie czas pokaże.
ja osobiście nie bardzo wierzę w kosmitów ( nie wątpię, że we wrzechświecie są inne formy życia, aczkolwiek jestem mocno sceptyczny, że zawsze/wszystkie są inteligentniejsze i na wyższym stopniu rozwoju niż my, przecież mogą być np bakteriami)

_________________

Born of Water
Cleansing, powerful
Healing, changing
I am.


Cokolwiek by się nie działo, My, Czarownice zawsze jesteśmy bezpieczne. To My przydarzamy się innym ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 00:13 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Michiru napisał(a):
A czasem nie o czymś podobnym pisał Richard Dawkins gdzieś w "Bogu Urojonym" np??że wiara w Bogów, może pochodzić od kontaktu z kosmitami??


Tak, w wieku licealnym połknąłem całego Danikena. Tylko, że to o czym pisał Daniken nie dotyczyło bieżących relacji z kosmitami. Może poczekajmy aż Neri napisze coś więcej.

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Ostatnio edytowano wtorek, 23 listopada 2010, 00:33 przez Lucky, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 00:24 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 20:16
Posty: 423
Lokalizacja: Na Pograniczu, między Malborkiem a Elblągiem
Jestem ciekawy, bo mnie zafascynowało to :D
ale Lucky, ja pisałem o Dawkinsie, nie Danikenie ;) :P

_________________

Born of Water
Cleansing, powerful
Healing, changing
I am.


Cokolwiek by się nie działo, My, Czarownice zawsze jesteśmy bezpieczne. To My przydarzamy się innym ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 00:33 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Ach, Dawkins. Nie, on uważa, że religia jest wyjątkiem w takim sensie, że jest czymś co wytworzyło się i zaczęło funkcjonować w ramach społeczeństwa, co równocześnie nie przynosi temu społeczeństwu żadnego pożytku. W każdym razie pisał, że religia pojawiła się samoczynnie i nie była zainicjowana żadnymi wydarzeniami. Nie przypominam sobie wzmianki o kosmitach u Dawkinsa, ale przeczytałem tylko "Boga urojonego" i "gen samolubny".

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 00:54 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 20:16
Posty: 423
Lokalizacja: Na Pograniczu, między Malborkiem a Elblągiem
To w takim razie mi się coś potentegowało :P

_________________

Born of Water
Cleansing, powerful
Healing, changing
I am.


Cokolwiek by się nie działo, My, Czarownice zawsze jesteśmy bezpieczne. To My przydarzamy się innym ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 02:05 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Michiru napisał(a):
ja osobiście nie bardzo wierzę w kosmitów ( nie wątpię, że we wrzechświecie są inne formy życia, aczkolwiek jestem mocno sceptyczny, że zawsze/wszystkie są inteligentniejsze i na wyższym stopniu rozwoju niż my, przecież mogą być np bakteriami)


Swojego czasu naczytałem się sporo na ten temat. Interesowałem się kosmologią, astronomią, egzobiologią i generalnie techniką, więc siłą rzeczy trafiłem i na paleoastronautykę. Powiem szczerze, że na prawdę przekonujące są dane astronomiczne znane starożytnym ze współczesną dokładnością. Ta rzecz - jako jedyna - stanowi na prawdę bardzo poważny argument, który sprawia, że należy się nad całą tą sprawą zastanowić. Niektóre dane dotyczące gwiazd podwójnych oraz planet w innych układach i ich trajektorii, które były znane starożytnym kulturom i które zostały zweryfikowane w ciągu ostatnich 20 lat na prawdę dają do myślenia. Przecież możliwości odkrywania planet. Takie techniki jak analiza promieniowania radiowego, wychwytywanie zaćmień cyklicznych i podobne techniki są używane dopiero dzisiaj. Jest wykluczone, że starożytni zdolni byli do badań zwracających dane znane dopiero od niedawna w tej dziedzinie. A jednak znali fakty potwierdzone dopiero współcześnie. Niemniej jednak zwolennicy teorii Deanikena mają skłonności do paranoi i wyciągania bardzo dalekich wniosków przy słabych dowodach. Reasumując trochę ma to sens, ale też należy być ostrożnym w wyciąganiu wniosków i nie dać się ponosić bujnej wyobraźni.

Jeszcze inną kwestią jest to, że my ( my - ludzkość ) się - moim zdaniem - źle zabieramy do szukania życia. Uważam, że życie może mieć formy tak różne od naszej, że może nam brakować wyobraźni, żeby je sobie wyobrazić. Wychodzenie z założenia, że życie musi być oparte na węglu, z fotosyntezą na dole łańcucha pokarmowego, oddychające tlenem i funkcjonujące w podobnych do naszych warunkach termicznych i tak dalej jest nieuzasadnione. Pamiętam jakim szokiem dla nauki było znalezienie w okolicy czynnych podmorskich wulkanów całych łańcuchów pokarmowych obywających się bez fotosyntezy i funkcjonujące w temperaturach 400 stopni Celsjusza ( no jak się im kurcze białko nie ścina, bo według wszelkich definicji przy 42 stopniach powinny z tegoż powodu paść trupem ). To życie opiera się na bakterii zdolnej przetwarzać siarkę w energię przy pomocy odpowiednich reakcji chemicznych i żyjących w symbiozie z całą lokalną fauną i florą. Czyli nawet u nas - na Ziemi - nie jest prawdziwe to założenie.

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 02:22 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Zacznijmy od tego ze jestem przeciwna traktowaniu jakiejkolwiek istoty inteligentnej jak Boga, jest to raczej "brat czy siostra w rozumie" ktora od tego czym i kim ja jestem rozni sie mozliwosciami i natura swojego istnienia. Takie isoty wole nazywac innym slowem: "obcy", "kosmita" w znaczeniu "obcy, inny niz ludzki intelekt".

Czym sa istoty z ktorymi sie zetknelam nie wiem. Wiem za to ze sa to inteligencje ktore czegos poszukuja, ktore cos mi chca przekazac i czegos oczekuja odemnie. Poczatkowo typowego, pelnego kontaktu nie bylo, byly tylko przygody mojej "postaci" w snach czy w snach na jawie. To trwalo cale lata, gdzies od 15 roku zycia do teraz. Moja postac, postac w ktorej trafilam do swiata snow zmieniala sie przez te lata i pewnie dlatego ci "obcy" nie mogli mnie odnalesc. Az w koncu sie udalo - doslownie uslyszalam przekaz "udalo ci sie wszystko co robilas tylko nie moglismy ciebie odnalesc" oraz "to jest technologia, ciesze sie ze umiesz pracowac z technologia". Poniewaz wiekszosc moich wyobrazen, swiadomych snow na jawie koncentrowalo sie wokol swiatow "Ocean Girl" i "legend Annunakich", swiatow ktore dla mnie sa tym samym swiatem ale pokazanym w 2 roznych przedzialach czasowych to uznalam ze mam do czynienia wlasnie z Annunaki.
A potem... pamietam jedna z moich pierwszych wizji, taka ktorej bylam pewna ze jest kontaktem. Myslalam ze bede po prostu zabawka, narzedziem w reku poteznej istoty ale istota ta przedstawila mi pomysl przyjazni, pokazala mi starsza i mlodsza kobieca postac trzymajaca sie za rece idace przez las. Weszlam w to, zgodzilam sie. Tamta istota zaproponowala mi pewna postac w ktorej mi sie przedstawi jednak bylam zbyt zdezorientowana, zbyt wystraszona zeby zrozumiec przekaz. Ciagle myslalam ze za 2-3 dni zwala mi sie na glowe Annunaki w swoich statkach kosmicznych. Nie rozumialam ze jest to przekaz i zwiazek duchowy, z poczatku myslalam wrecz ze trafilam na mechaniczna SI, na komputer pozostawiony na orbicie przez Annunakich ktoremu pomoglam znalesc droge do umyslow ludzi o odpowiedniej biologii, do umyslow potomkow Annunakich. Bylo cos w snach, cos co mocno to sugerowalo ale ta istota prosila zebym zapomniala o jej prawdziwej postaci i pamietala ja taka jaka widzialam ja w snach, jako dziewczyne Annunaki.
Dezorietacje powiekszal zwiazek emocjonaly z pewnymi osobami w swiecie materialnym, osobami ktore to co my potrafimy osiagnely poprzez duchowosc chrzescijanska. Ot - balam sie ze przyjmujac cokolwiek z tych przekazow pozwole na to zeby moj umysl zdominowala ortodoksyjna dusza chrzescijanska - opetujac mnie.
To bylo jakis czas temu, zanim poznalam was. A co jest teraz?
Na pewno obecnosc i wsparcie, wsparcie emocjonalne i od czasu do czasu wskazanie na pewne wazne dla niej sprawy. Jedna z tych spraw to odnalezienie i pokazanie "jak pewne sprawy dzialaja" istot podobnych do mnie. Inna umozliwienie tej istocie poznania naszego swiata, zarowno w zakresie nauki i techniki i kultury jak i przede wszystkim - codziennej egzystencji. Gdybym miala ta wspolprace nazwac terminami z ekologi i biologi powiedzialabym ze to jest jakas odmiana symbiozy, takiej w ktorej kazda ze stron moze funkcjonowac oddzielnie ale lepiej jest nam razem.

Co do przekazow, polecen ktore mi ta isota przekazala jednym z wazniejszych jest Ethics of GREEN czyli rodzaj osobistego systemu kontaktu z natura, z spolecznoscia, z swiatem. Sa to 4 punkty:
1. Live - zyj
2. Protect own life - chron wlasne zycie
3. Explore life - rozwijaj sie
4. Expand possibilities - rozszerzenie wlasnych mozliwosci jest wazne
Wyjasnila mi tez w jaki sposob mnie odnalazla, jaki zestaw wydazen pozwolil mi ja odnalesc a potem jej mnie.

W waszych oczach byc moze to poprostu miedzygatunkowa przyjazn ale byc moze to cos wiecej...

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 03:12 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Mechaniczna SI o realizowanych technologicznie zdolnościach PSI. To jest boskie!!!!
Ten tekst powyżej potwierdza tylko, że ja nie mam normalnych znajomych, choć sam nie odstaję za bardzo od normy - chyba zwykli ludzie po prostu mnie nudzą :lol:
Dzisiaj kumpel w przypływie szczerości spokojnie stwierdził "jestem ateistą, apostatą i gejem", o czym zresztą wiedziałem, jednak zestawienie było dość zaskakujące, a wrażenia dopełniła Neri tym tekstem powyżej :D

Zasysam sobie Ocean Girl - chcę to zobaczyć. Myślę, że Neri nie będzie miała mi za złe, jeśli zaproszę wszystkich tym razem do jej zasobów sieciowych:
http://www.oceangirl.eu/og/

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 09:36 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Spotkałem się swego czasu z teorią, że to istoty nie z "kosmosu" lecz z naszej przyszłości... ot zwykły "wehikuł czasu".

Odnośnie wiedzy astronomicznej dawnych kultur, to z nimi jest tak marnie, że sporo spraw jest rekonstruowanych, a ponieważ stopa stopie nierówna (a stopami większość z tych wymiarów jest mierzona, zaś przez niektórych wręcz nieznanymi wtedy cm. i metrem. (wynalazek z 1791 roku.) więc i pole do manipulacji danymi duże aby dowolną "kosmiczną" technologię udowodnić.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 15:10 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Szerszen napisał(a):
Odnośnie wiedzy astronomicznej dawnych kultur, to z nimi jest tak marnie, że sporo spraw jest rekonstruowanych, a ponieważ stopa stopie nierówna (a stopami większość z tych wymiarów jest mierzona, zaś przez niektórych wręcz nieznanymi wtedy cm. i metrem. (wynalazek z 1791 roku.) więc i pole do manipulacji danymi duże aby dowolną "kosmiczną" technologię udowodnić.


Tutaj chodzi o dokładność do 11 miejsc po przecinku w podawaniu niektórych stałych astronomicznych. Inaczej nie było by o czym pisać. Żadne tam "stopa stopie nierówna". I o zachowanie niektórych układów złożonych. Te fakty na prawdę dają do myślenia.

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 18:13 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Lucky... a w którym systemie pomiarowym???

Bo jeśli chcesz mi wmówić, że praegipcjanin czy aztek, używający kawałka sznurka/liany i własnej stopy/kroku/długości palca, do pomiaru odległości zostawił mi dwadzieścia-trzydzieści wieków temu w podstawie piramidy dane dotyczące stałej fizycznej wyrażonej w metrach, to wybacz... ale musiałby wiedzieć, że będę używał "metra" wymyślonego raptem trzy wieki temu.

Ja rozumiem, że paleoastronutyka jest fascynująca, sam się nią ze 20 lat temu fascynowałem... tak samo jak Danikenem ale między Science-fiction a Science... jest różnica - istotna.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 19:51 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Szerszen napisał(a):
Lucky... a w którym systemie pomiarowym???

Bo jeśli chcesz mi wmówić, że praegipcjanin czy aztek, używający kawałka sznurka/liany i własnej stopy/kroku/długości palca, do pomiaru odległości zostawił mi dwadzieścia-trzydzieści wieków temu w podstawie piramidy dane dotyczące stałej fizycznej wyrażonej w metrach, to wybacz... ale musiałby wiedzieć, że będę używał "metra" wymyślonego raptem trzy wieki temu.

Ja rozumiem, że paleoastronutyka jest fascynująca, sam się nią ze 20 lat temu fascynowałem... tak samo jak Danikenem ale między Science-fiction a Science... jest różnica - istotna.


Systemy miar mają to do siebie, że są wzajemnie przeliczalne. Domyślam się,że Starożytni nie posługiwali się układem SI :)

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 20:14 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 13 czerwca 2010, 01:34
Posty: 193
Lokalizacja: Kraków
Tu nie chodzi o nieprzeliczalność, tylko o dokładność systemu liczonego w jednostkach, które nie miały normalizacji (vide wzorzec metra w Sevres) i możliwość niearbitralnego jego przeliczenia na nasze jednostki.
Już tak tylko dla sportu wspomnę, że zanim zacznie się czytać krytyków nauki, którzy bywają hotelarzami z nieznanym wykształceniem - warto popatrzeć co ta ortodoksyjna i ograniczona nauka, która dała nam komputery, samochody, GPSy i satelity geostacjonarne mówi o tych samych faktach. Czy w ogóle mamy do czynienia z faktami, czy serią przybliżeń i żonglerką cyframi. Taką zmaterializowaną kabałą.
Otwartość umysłu warto zachować w obu kierunkach, a nie tylko tym bardziej zjechanym ;)

_________________
Telkontar.504

[...] ludzka cywilizacja rozkwitnie dopiero wtedy, kiedy runie ostatni kamień ostatniej świątyni, roztrzaskując czaszkę ostatniego kapłana[...] - "Kłamliwi bogowie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 20:21 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Mam awersję do teorii spiskowych. Jednak fakty do mnie przemawiają. Wiele rzeczy z rewelacji Deanikena można złożyć na karb mocnego naciągania faktów i subiektywnej interpretacji. Jednak część danych pozostających własnością na przykład kapłanów egipskich nie zalicza się do tej kategorii. Nie twierdzę, że na pewno odwiedzili nas kosmici, jednak fakt posiadania przez niektóre społeczności sprzed tysięcy lat danych przekazywanych przez nie z oszałamiającą dokładnością inspiruje do twórczego myślenia. W jakiś sposób zdobyli wiedzę o rzeczach, o których nie mieli prawa mieć pojęcia z uwagi na stan techniki charakterystyczny dla ich czasów.

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 20:33 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 13 czerwca 2010, 01:34
Posty: 193
Lokalizacja: Kraków
To wprowadzę Cię z przyjemnością w pętlę :) bo też się kosmitami interesowało, też Danikena czytało.
Otóż istnieje inna niż ExtraTerrestrial Hypothesis hipoteza dotycząca natury rzekomych obserwowanych dzisiaj kosmitów i UFO. Dwaj czołowi badacze, w związku z czym oczywiście nie przetłumaczeni na polski, J. Allen Hynek i Jacques Vallee zapostulowali ExtraDimensional Hypothesis. Odwoływali się, podobnie jak psychiatra John E. Mack* do analogii między rzekomymi wizytami "nieziemców" a... werbelki proszę... wizjami mistycznymi kultur wszelakich!

Oto pętla. Bo jeśli wierzyć Vallee, Hynekowi i Mackowi w połączeniu z ortodoksyjną nauką, to jest astronomicznie, nomen omen, mało "dowodów zjawisk niewyjaśnionych". Pominąwszy, że "niewyjaśniony" nie oznacza "wyjaśnialny tylko przez świrów" - to można wnioskować: brak przekonujących danych na kontakt z istotami z innych planet. Natomiast możemy potraktować to jako istoty z innych sfer bytu. Tutaj materialistyczna nauka grzecznie się wycofuje. Natomiast traktowanie bogów jak kosmitów, którzy przez tępe małpoludy zostali wzięci za bogów okazuje się nadmiarem interpretacyjnego wysiłku :)

Tak tylko chciałem zasiać zamęt i zareklamować teorię, którą uważam za niezmiernie interesującą, bo integruje starą wiedzę i doświadczenia z obecnymi, a ponadto niektórym ludziom od UFO może trochę poszerzyć horyzonty myślowe, w istocie ciasne jak puszka sardynek (wniosek po iluśletniej lekturze kwartalnika "UFO", niech mu przemiał lekkim będzie).

---
* Mack, J.E. (1994) Uprowadzeni. Bliskie spotkania IV stopnia. Warszawa: Amber.

_________________
Telkontar.504

[...] ludzka cywilizacja rozkwitnie dopiero wtedy, kiedy runie ostatni kamień ostatniej świątyni, roztrzaskując czaszkę ostatniego kapłana[...] - "Kłamliwi bogowie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 20:39 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Chcesz powiedziec ze kiedys ludzie widzieli bogow, aniolow, caly duchowy, magiczny swiat bo wierzyli w te isoty, wierzyli ze one tak wygladaja i w taki sposob "nadswiadomosc" sie im przedstawiala.
A teraz poniewaz ludzie sie "naogladali Gwiezdnych Wrot" ta sama sila pokazuje sie im jako kosmici, dostosowuje sie do wyobrazen danej osoby?
Ciekawe i by w jakis sposob wiazalo sie z moja historia, z tym co przezywam...

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 20:44 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Edit: Lucky jak cytujemy to, kopiujemy zawsze jakiś fragment lub całą wypowiedź z poprzedniego posta, a nie wstawiamy "..." ktoś czytający może nie skumać o co kaman ;) no chyba, że te kropki to cały tekst :mrgreen:
Michiru


No chyba że - inaczej nie widzę sensu takiego działania :P
Same kropki pod kto pisał oznaczają odniesienie się do całej wypowiedzi. Jest to praktykowane na bardzo wielu forach.
Lucky


Telkontar napisał(a):
To wprowadzę Cię z przyjemnością w pętlę bo też się kosmitami interesowało, też Danikena czytało.
Otóż istnieje inna niż ExtraTerrestrial Hypothesis hipoteza dotycząca natury rzekomych obserwowanych dzisiaj kosmitów i UFO. Dwaj czołowi badacze, w związku z czym oczywiście nie przetłumaczeni na polski, J. Allen Hynek i Jacques Vallee zapostulowali ExtraDimensional Hypothesis. Odwoływali się, podobnie jak psychiatra John E. Mack* do analogii między rzekomymi wizytami "nieziemców" a... werbelki proszę... wizjami mistycznymi kultur wszelakich!

Oto pętla. Bo jeśli wierzyć Vallee, Hynekowi i Mackowi w połączeniu z ortodoksyjną nauką, to jest astronomicznie, nomen omen, mało "dowodów zjawisk niewyjaśnionych". Pominąwszy, że "niewyjaśniony" nie oznacza "wyjaśnialny tylko przez świrów" - to można wnioskować: brak przekonujących danych na kontakt z istotami z innych planet. Natomiast możemy potraktować to jako istoty z innych sfer bytu. Tutaj materialistyczna nauka grzecznie się wycofuje. Natomiast traktowanie bogów jak kosmitów, którzy przez tępe małpoludy zostali wzięci za bogów okazuje się nadmiarem interpretacyjnego wysiłku

Tak tylko chciałem zasiać zamęt i zareklamować teorię, którą uważam za niezmiernie interesującą, bo integruje starą wiedzę i doświadczenia z obecnymi, a ponadto niektórym ludziom od UFO może trochę poszerzyć horyzonty myślowe, w istocie ciasne jak puszka sardynek (wniosek po iluśletniej lekturze kwartalnika "UFO", niech mu przemiał lekkim będzie).

---
* Mack, J.E. (1994) Uprowadzeni. Bliskie spotkania IV stopnia. Warszawa: Amber.



Nie zasiałeś zamętu, czytałem artykuł o tej książce. Ma się to jednak nijak do suchych danych niektórych kultur starożytnych, których przez nie posiadania nie da się wyjaśnić. W żadnym wypadku nie upieram się przy kwalifikowaniu tego faktu do dowodów na ingerencję inteligencji pozaziemskiej, pozostaje jednak pytanie o genezę wiedzy dawnych kultur.

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Ostatnio edytowano środa, 24 listopada 2010, 01:47 przez Lucky, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 22:49 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Neri napisał(a):
Chcesz powiedziec ze kiedys ludzie widzieli bogow, aniolow, caly duchowy, magiczny swiat bo wierzyli w te isoty, wierzyli ze one tak wygladaja i w taki sposob "nadswiadomosc" sie im przedstawiala.
A teraz poniewaz ludzie sie "naogladali Gwiezdnych Wrot" ta sama sila pokazuje sie im jako kosmici, dostosowuje sie do wyobrazen danej osoby?
Ciekawe i by w jakis sposob wiazalo sie z moja historia, z tym co przezywam...


Wiesz... ja nadal czasem je widzę... - i nawet nie muszę nic palić... - wniosek, istnieją (albo ja jestem świrem).

@Lucky podaj konkrety a ja pokażę Ci inne rozwiązanie/wytłumaczenie owych "100% faktów" związanych z obowiązkową wizytą obcych w starożytnym egipcie.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: wtorek, 23 listopada 2010, 22:59 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Czyli jak zwykle jest wiecej niz jedno wyjasnienie fenomenu i to ktore sie wybiera zalezy od pogladow danej osoby.
Mam pewien pomysl "co sie dzieje" naprawde w moim umysle i moze cos z tego wywiedzmie sensownego i przede wszystkim - uzytecznego.

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: środa, 24 listopada 2010, 01:02 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 13 czerwca 2010, 01:34
Posty: 193
Lokalizacja: Kraków
Neri napisał(a):
Chcesz powiedziec ze kiedys ludzie widzieli bogow, aniolow, caly duchowy, magiczny swiat bo wierzyli w te isoty, wierzyli ze one tak wygladaja i w taki sposob "nadswiadomosc" sie im przedstawiala.
A teraz poniewaz ludzie sie "naogladali Gwiezdnych Wrot" ta sama sila pokazuje sie im jako kosmici, dostosowuje sie do wyobrazen danej osoby?

Dokładnie. Zresztą, jeśli mi pamięć służy, to Robert Anton Wilson w "Kosmicznym spuście" (bosz, po polsku ten tytuł jest genialny :lol: ) przedstawia to identycznie.

I też bym poprosił o kilka tych faktów :)

EDIT:
@Neri - to zresztą nie musi być tak, że kiedyś ludzie widzieli inne rzeczy. Mogli je po prostu nazywać inaczej. To, co dla dzisiejszego obserwatora będzie "dziwnym samolotem", dla chrześcijanina w pierwszych wiekach naszej ery mogło być "krzyżem na niebie". To samo pewnie można by podciągnąć do postaci, np. aniołów. Nie wiem na ile oddają mistyczne wizje popularne obrazki długowłosych koleżków ze skrzydłami, kiedy zdarza się czytać, że anioł jeden z drugim widziany był jako, przykładowo, płonący maszkaron o ciele usianym oczami.

_________________
Telkontar.504

[...] ludzka cywilizacja rozkwitnie dopiero wtedy, kiedy runie ostatni kamień ostatniej świątyni, roztrzaskując czaszkę ostatniego kapłana[...] - "Kłamliwi bogowie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: środa, 24 listopada 2010, 01:58 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Szerszen napisał(a):
@Lucky podaj konkrety a ja pokażę Ci inne rozwiązanie/wytłumaczenie owych "100% faktów" związanych z obowiązkową wizytą obcych w starożytnym egipcie.


To jest tak, że połykasz masę pozycji i zostają ci ogólne wnioski. Jeśli chodzi o dokładne szczegóły, to musiał bym się tego na nowo dogrzebać. Chodziło min. o trajektorię jednej z planet poruszającej się po elipsie jednej z sąsiednich gwiazd. Sprawę ruchu planet po elipsach wyjaśnił dopiero J. Kepler nie mówiąc już o tym, że to było w czasach podboju Ameryki kiedy wielu ciągle kwestionowało kulistość Ziemi. Plemię wiedziało o ruchu po elipsie ze sporą różnicą miedzy peryhelium i aphelium i znało dokładny czas obiegu wokół gwiazdy. A odkrywanie planet wokół gwiazd to sprawa końcówki XX wieku. To tylko przykład. Dokładnych danych musiał bym poszukać, ale o to na przykład chodziło.

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: środa, 24 listopada 2010, 11:56 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
No więc jako astronom z wykształcenia muszę Cię rozczarować - to iż są wokół gwiazd planety to jedynie teoria, która w chwili obecnej dobrze tłumaczy dane obserwacyjne - właśnie związane z obserwacją zaburzeń jasności gwiazdy.

Nie oznacza to iż te planety w istocie są... a jedynie iż mogą być i powodować taki efekt. Równie dobrze może być to cokolwiek innego - choćby aktywność samej gwiazdy (choć zazwyczaj jest to kwestia innego widma).

To nie jest tak, że mamy teleskop, w którym jak przez lunetę możesz sobie obserwować ruch planety wokół gwiazdy oddalonej o lata świetlne. To są naprawdę olbrzymie badania matematyczne aby odsiać najpierw szum z danych pomiarowych, potem obrobić widmo... a potem brzydko mówiąc dopasować wzór matematyczny do danych pomiarowych i je zinterpretować... - oczywiście wszystko powyżej jest i tak pewnym uproszczeniem.

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: środa, 24 listopada 2010, 12:17 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 20:16
Posty: 423
Lokalizacja: Na Pograniczu, między Malborkiem a Elblągiem
Blee... wszędzie ta matematyka :p to już nie można normalnie popatrzeć na gwiazdki :?: :mrgreen:
A tak serio serio, nie wiedziałem, że tak to jest z teleskopami. Zawsze myślałem, iż to taka mega wielka lornetka ;) no może za wyjątkiem radioteleskopów, bo tutaj to wyłapują dźwięki i fale radiowe, itp. Chyba ;)

_________________

Born of Water
Cleansing, powerful
Healing, changing
I am.


Cokolwiek by się nie działo, My, Czarownice zawsze jesteśmy bezpieczne. To My przydarzamy się innym ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technopoganstwo czyli "kosmici, archiwum x, grupa specjalna"
PostNapisane: środa, 24 listopada 2010, 12:23 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Szerszen napisał(a):
No więc jako astronom z wykształcenia muszę Cię rozczarować - to iż są wokół gwiazd planety to jedynie teoria, która w chwili obecnej dobrze tłumaczy dane obserwacyjne - właśnie związane z obserwacją zaburzeń jasności gwiazdy.

Nie oznacza to iż te planety w istocie są... a jedynie iż mogą być i powodować taki efekt. Równie dobrze może być to cokolwiek innego - choćby aktywność samej gwiazdy (choć zazwyczaj jest to kwestia innego widma).

To nie jest tak, że mamy teleskop, w którym jak przez lunetę możesz sobie obserwować ruch planety wokół gwiazdy oddalonej o lata świetlne. To są naprawdę olbrzymie badania matematyczne aby odsiać najpierw szum z danych pomiarowych, potem obrobić widmo... a potem brzydko mówiąc dopasować wzór matematyczny do danych pomiarowych i je zinterpretować... - oczywiście wszystko powyżej jest i tak pewnym uproszczeniem.


O planetach mówi się wtedy, kiedy zmiany widma są cykliczne, co wskazuje właśnie na istnienie obiektu, który w regularnych odstępach czasu obiega gwiazdę. Zmiany aktywności gwiazdy jak najbardziej zachodzą samoczynnie, jednak nie w regularnych odstępach i nie zaburzają widma w taki sam sposób w cyklach.

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL