Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:42

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ekologiczne źródła prądu - praktyka
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 17:36 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
A.: Zgodnie z sugestią wydzieliłam temat z wątku Gaz łupkowy

Z energia wiatru i slonca jest ten problem ze raz jest raz nie ma tak ze z odnawialnej to wlasciwie tylko woda albo spalanie biomasy zapewnia jako taka stabilnosc dostaw energi.
Sporo dyskusji o tych zagadnieniach bylo na forum Elektroda.pl.
Wnioski ogolne - jezeli ma sie do zasilenia cos wiecej niz oswietlenie awaryjne w postaci kilku zarowek LED na 12V, radia i laptopa to lepiej i taniej jest zalozyc normalne przylacze energetyczne. Chociaz paru maniakow ktorzy chcieli caly dom miec tylko na odnawialnej sie znalazlo...

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gaz łupkowy
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 21:33 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 12 grudnia 2011, 21:31
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa? lub Zbrosławogród
Neri napisał(a):
Wnioski ogolne - jezeli ma sie do zasilenia cos wiecej niz oswietlenie awaryjne w postaci kilku zarowek LED na 12V, radia i laptopa to lepiej i taniej jest zalozyc normalne przylacze energetyczne.

Czy lepiej... Zależy jaki cel nam przyświeca :)
Czy taniej... Zależy jaka jest odległość od oficjalnej sieci i od innych czynników.

Neri napisał(a):
Z energia wiatru i slonca jest ten problem ze raz jest raz nie ma tak ze z odnawialnej to wlasciwie tylko woda albo spalanie biomasy zapewnia jako taka stabilnosc dostaw energi.

Doszedłem do podobnych wniosków, ale trzeba przyznać, że w skali indywidualnej można magazynować, nawet bez ogniw - myślałem o małej wieży ciśnień i turbinie. Tylko trudno z tym wędrować :)

Neri napisał(a):
Chociaz paru maniakow ktorzy chcieli caly dom miec tylko na odnawialnej sie znalazlo...

Apeluję o wyraźniejsze poparcie dla takich ludzi :)

_________________
nie wiedziano w co sie wpakowano


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gaz łupkowy
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 21:41 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Elektroda jest forum praktyczno-technicznym i tam przede wszystkim wzgledy techniczne i ekonomiczne sa brane pod uwage. Stad takie a nie inne wnioski, ale tez - pewien przekroj, obraz jak te sprawy sa odbierane przez tzw ogol spoleczenstwa a miedzy innymi i o to chodzi w tej dyskusji.

A co do szczegolow technicznych - jezeli jest zapotrzebowanie to moze osobny temat?

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gaz łupkowy
PostNapisane: piątek, 6 kwietnia 2012, 09:37 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2011, 09:27
Posty: 212
Zbrosław napisał(a):
Doszedłem do podobnych wniosków, ale trzeba przyznać, że w skali indywidualnej można magazynować, nawet bez ogniw - myślałem o małej wieży ciśnień i turbinie. Tylko trudno z tym wędrować :)

Też wpadłem na ten pomysł. Pomyślałem sobie nawet, że mozna byłoby wykorzystać do tego celu stare wierze ciśnień. W końcu to nic innego jak elektrownia szczytowo-pompow w miniaturce.
Z drugiej strony, nie wiem, czy budowanie takiej wierzy nie wychodzi jednak drożej niż wyprodukowanie stosownych akumulatorów.

_________________
Wicca i wiccanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gaz łupkowy
PostNapisane: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:39 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 12 grudnia 2011, 21:31
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa? lub Zbrosławogród
Neri napisał(a):
A co do szczegolow technicznych - jezeli jest zapotrzebowanie to moze osobny temat?

Może by wydzielić ostatnie kilka postów i utworzyć temat "Ekologiczne źródła prądu - praktyka"? Odnoszę wrażenie, że zapisy typu Ni3+ + e --> Ni2+ płoszą kapłanki.

rawimir napisał(a):
Też wpadłem na ten pomysł. Pomyślałem sobie nawet, że mozna byłoby wykorzystać do tego celu stare wierze ciśnień.

Podoba mi się pomysł, aby wykorzystać stare wieże ciśnień. Klimatyczne i ekologiczne.
Myślę, ze nazwa Ekologiczny Agregat Agroturystyczny może służyć sprawie.

_________________
nie wiedziano w co sie wpakowano


Ostatnio edytowano poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 12:27 przez Zbrosław, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ekologiczne źródła prądu - praktyka
PostNapisane: sobota, 7 kwietnia 2012, 16:08 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Elektryką i konstruowaniem wiatraków raczej się nie zajmę :) Wolałabym kupić gotowe rozwiązanie.
Natomiast majsterkowiczom mogę polecić prosty i tani w budowie "kolektor" do podgrzewania wody - dzięki ojcu "złotej rączce" mam taki przy domu i w miesiącach kwiecień - wrzesień dobrze się sprawdza.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ekologiczne źródła prądu - praktyka
PostNapisane: sobota, 7 kwietnia 2012, 19:54 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 12 grudnia 2011, 21:31
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa? lub Zbrosławogród
Amvaradel napisał(a):
A.: Zgodnie z sugestią wydzieliłam temat z wątku Gaz łupkowy

Dziękuję, prawdopodobnie także w imieniu pozostałych konstruktorów.

Amvaradel napisał(a):
Elektryką i konstruowaniem wiatraków raczej się nie zajmę :) Wolałabym kupić gotowe rozwiązanie.

Wiem i szanuję zarówno twórców, jak i konsumentów nowych rozwiązań.

Amvaradel napisał(a):
Natomiast majsterkowiczom mogę polecić prosty i tani w budowie "kolektor" do podgrzewania wody

Myślę, że majsterkowiczów kolektor również może zainteresować, natomiast tutaj możliwość jego wykorzystania na pewno zostanie wzięta pod uwagę podczas opracowywania technologii.

_________________
nie wiedziano w co sie wpakowano


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ekologiczne źródła prądu - praktyka
PostNapisane: sobota, 7 kwietnia 2012, 20:23 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Mnie interesuje mozliwosc zbudowania i przetestowania mini elektrowni wodnej. Pomysl mam "standardowy" to jest alternator z Poloneza, jakis rodzaj turbiny i przekladnia dostosowujaca obroty. Alternator ma to do siebie ze troche mocy mozna z niego wycisnac i ze ma wlasny regulator napiecia, no i ze latwo o drania na szrocie albo u znajomego elektryka samochodowego.
Niestety mieszkam w wielkim miescie i narazie moge takie cos projektowac jedynie na papierze :d

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ekologiczne źródła prądu - praktyka
PostNapisane: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 09:42 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Zbrosław napisał(a):
Myślę, że majsterkowiczów kolektor również może zainteresować, natomiast tutaj możliwość jego wykorzystania na pewno zostanie wzięta pod uwagę podczas opracowywania technologii.

Szukam tego schematu i kurcze, gdzieś mi się zapodział :( Jak nie wpadnę na niego przez kilka najbliższych dni, to postaram się o nowy (ale o to muszę prosić ojca).

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ekologiczne źródła prądu - praktyka
PostNapisane: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 12:12 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 12 grudnia 2011, 21:31
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa? lub Zbrosławogród
No to git :)

---

Alternatory mają wyższą sprawność niż prądnice starego typu, ale ja chcę, żeby działało też przy powoli obracającej się turbinie i przy kręceniu korbą, a z alternatorem trzeba by używać wtedy niestandardowych przełożeń.

Kombinuję z prądnicą wolnoobrotową z przerobionego silnika od pralki. Wg danych twórcy może dać ok. ok. 900W chwilowo, a 600 W przy ciągłym działaniu. Są wstawione i zalane żywicą magnesy neodymowe zamiast elektromagnesów w wirniku. Jako przekładni do testów użyłem tymczasem roweru górskiego ze wstawioną klasyczną korbą w miejsce jednego pedału i małego koła zamachowego/przekładniowego z ciężarka od hantla na osi prądnicy.

Udało mi się przepalić tym 100 W żarówkę klasyczną kręcąc korbą, ale chciałbym wygrać zakład, że uda się utrzymać 200 W przez minutę z dowolnymi elementami buforującymi i przetwarzającymi i dowolnym człowiekiem, który będzie kręcił korbą.

Poszukuję właśnie dobrej przekładni z bardzo szerokim zakresem regulacji przełożenia, aby móc tego używać z różnymi źródłami energii mechanicznej. Porada techniczna bardzo by się przydała.

_________________
nie wiedziano w co sie wpakowano


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ekologiczne źródła prądu - praktyka
PostNapisane: wtorek, 10 kwietnia 2012, 00:12 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2011, 09:27
Posty: 212
Ja mam taką wizję, że na każdym wysypisku śmieci jest instalacja do odzysku gazu podłączona do generatora prądu. W każdej wsi instalacja do produkcji biogazu. Zresztą takie instalacje można by prawdopodobnie instalować na oczyszczalniach ścieków. Dzięki temu moglibyśmy uzyskać kilka korzyści równocześnie. Wykorzystanie odpadów (to jest właśnie utylizacja, to tak a propos ;) ), zmniejszenie emisji gazów wprost do atmosfery, oraz rozproszenie rozproszenie źródeł energii, co być może podrożyłoby koszt jednostkowy, ale zapewniłoby pewność dostaw w przypadku katastrof czy wojny. Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego ma to niebagatelne znaczenie.

_________________
Wicca i wiccanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ekologiczne źródła prądu - praktyka
PostNapisane: wtorek, 10 kwietnia 2012, 17:22 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Zbroslaw - jak wpadna znajomi mechanicy pokaze im twojego posta.

Rawmir - mowisz o czyms takim?
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Kon ... 47720.html

Aktualnie sie to oplaca bo mozna nie tylko sprzedawac energie ale i "prawo do trucia" :d

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ekologiczne źródła prądu - praktyka
PostNapisane: wtorek, 10 kwietnia 2012, 19:11 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Uzyskiwanie energii z odpadów organicznych to bardzo dobra sprawa, do tego są już gotowe rozwiązania, działające w praktyce. Przy każdym dużym wysypisku śmieci czy oczyszczalni ścieków przydały by się takie instalacje.
Powstały nawet samochody, które można zasilać metanem otrzymanym... z kupek :mrgreen: Ekopojazdy

Mam też nadzieję, że nieodległa przyszłość będzie pod znakiem otrzymywania paliwa z glonów i sinic. Ropa ma konkurenta.
Wiem, że polscy naukowcy też opracowywali jakąś podobną technologię.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ekologiczne źródła prądu - praktyka
PostNapisane: środa, 11 kwietnia 2012, 00:53 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2011, 09:27
Posty: 212
Instalację do produkcji prądu z odzyskiwanego gazu widziałem już w połowie lat 90 w Suchym Lesie pod Poznaniem. Dodatkowo mieli (i pewnie mają nadal) oczyszczalnię wód z wysypiska tak skuteczną, że produkowała "martwą" wodę, czyli prawie czyste chemicznie H2O, która była ożywiana w specjalnych basenach a dopiero potem wpuszczana do środowiska.

Samochód na metan, to nic niezwykłego. Metan, to metan ;). A takie instalacje istnieją i są stosowane. Wykorzystują one metan z sieci gazowej. Ale, rzecz jasna, wykorzystanie takiego paliwa do napędu pojazdów, to zysk dla wszystkich, w tym dla środowiska.

_________________
Wicca i wiccanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL