Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 7 listopada 2024, 07:07

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pragnienie doskonałości - artykuł o Hypatii
PostNapisane: sobota, 22 marca 2014, 13:02 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Prawdopodobnie Hypatię zamordowano w marcu - stąd chyba teraz pojawił się artykuł o niej.
Dla jednych męczennica pogaństwa, dla innych ofiara spisku politycznego. Jej śmierć była niezwykle brutalna, nawet jak na "standardy" ówczesnego świata. O tej wybitnej postaci wiadomo niewiele, dlatego jej historia często wykorzystywana jest w ideologicznych dysputach. Ale pamięć o Hypatii warta jest podtrzymywania z zupełnie innych powodów.(...) Była matematyczką i filozofką. Pierwszą kobietą zajmującą się "królową nauk", której życie i dzieło zostało udokumentowane w przekazach.

Podstawy nauki i miłość do badań zaszczepił w niej ojciec: matematyk, astronom i filozof Teon z Aleksandrii, ostatni dyrektor Biblioteki Aleksandryjskiej. To właśnie od niego rozpocząć należy tę historię, bo misją Hypatii była kontynuacja prac ojca.

Teon był płodnym komentatorem dzieł greckich matematyków. Opracowywał rozprawy największych helleńskich uczonych. Ujednolicił i uprościł "Elementy" Euklidesa. Dość przypomnieć, że to właśnie jego dzieło było wykorzystywane aż do XIX wieku, kiedy to odnaleziony został jeszcze jeden, wcześniejszy niż opracowanie Teona, grecki rękopis traktatu Euklidesa.

Hypatia wspólnie z ojcem pracowała nad dziełami Ptolemeusza. Kontynuowała również posłannictwo naukowe Teona, którego celem było zachowanie greckiego dziedzictwa matematycznego i astronomicznego. Już całkiem samodzielnie uczona opracowywała komentarze do "Arytmetyki" Diofantosa i "Stożkowych" Apoloniusza z Pergi.

Hypatia była także znaną w Aleksandrii edukatorką – publicznie wykładała nie tylko matematykę i astronomię, ale także historię filozofii. To właśnie działalność Hypatii jako nauczycielki filozofii i filozofki jest najlepiej udokumentowana. Hypatia doskonale znała klasyczną filozofie grecką. Jej nauczanie cieszyło się ogromną popularnością, na wykłady przychodziły całe tłumy słuchaczy. Mógł w nich uczestniczyć każdy. Nic więc dziwnego, że uczęszczali na nie poganie, chrześcijanie i Żydzi. Wśród słuchaczy nie brakowało także przyjezdnych z różnych części Egiptu.

http://wiadomosci.onet.pl/religia/pragnienie-doskonalosci/sgb7y

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL