Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 17:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 11:38 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Rosja jak zwykle do przodu. A co z Polską w końcu będzie?

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... ale=krakow

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 13:11 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 12 grudnia 2011, 21:31
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa? lub Zbrosławogród
A w Polsce trzeba zrobić tajne komplety :)

Jak by co:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tajne_komplety

_________________
nie wiedziano w co sie wpakowano


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 13:21 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2011, 09:27
Posty: 212
Siliniez napisał(a):
Rosja jak zwykle do przodu. A co z Polską w końcu będzie?

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... ale=krakow


Wcale nie jest do przodu. Moim zdaniem to krok wstecz. Religia i moralność, to odpowiedzialność rodziców. Jeśli państwo zdejmuję ją z rodziców (właściwiej byłoby powiedzieć, zabiera), to jest to ograniczanie wolności i krok w stronę totalitaryzmu.

W ogóle przez narzucenie religii w polskich szkołach przez KK dyskusja poszła w złym kierunku. Jako alternatywę proponuje się etykę (jaką???) albo religioznawstwo. A jedyną wolnościową alternatywą jest pozostawienie tego obszaru samym rodzicom.

Zamiast religioznawstwa, proponuję wprowadzić towaroznawstwo. Będzie praktyczniej :D

_________________
Wicca i wiccanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 14:27 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 12 grudnia 2011, 21:31
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa? lub Zbrosławogród
rawimir napisał(a):
Religia i moralność, to odpowiedzialność rodziców. Jeśli państwo zdejmuję ją z rodziców (właściwiej byłoby powiedzieć, zabiera), to jest to ograniczanie wolności i krok w stronę totalitaryzmu.


To nie jest takie proste. O ile dobrze pamiętam i o ile nic się nie zmieniło przez ostatnich kilka lat, to według prawa rodzice mają obowiązek "nauczyć" (albo jakieś inne eufemistyczne określenie) dziecko jakichś określonych wartości i zasad. Czyli według prawa dowolność istnieje tylko w pewnym zakresie.

Problem w tego typu dyskusjach polega według mnie na tym, że gdy dyskutuje się o zmianie prawa dotyczącego dowolności w wyborze systemu moralnego bądź jej braku, to nie istnieje w tym momencie żaden formalny punkt odniesienia wspólny dla wszystkich dyskutantów.
Pozostają chyba tylko tzw. życiowe argumenty albo pozorna naukowość i praktyczne metody wywierania wpływu.

_________________
nie wiedziano w co sie wpakowano


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 15:50 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
rawimir napisał(a):
Wcale nie jest do przodu. Moim zdaniem to krok wstecz. Religia i moralność, to odpowiedzialność rodziców. Jeśli państwo zdejmuję ją z rodziców (właściwiej byłoby powiedzieć, zabiera), to jest to ograniczanie wolności i krok w stronę totalitaryzmu.

:shock: :shock: :shock:
Ciebie pogańskiej moralności uczono w domu? Skoro religia i moralność to odpowiedzialność rodziców, to część z nas powinna zostać gorliwymi katolikami a za moralność uważać wartości narodowe (takie stricte prawicowe we wszystkim co możliwe).
Na jakiej podstawie uważasz, że religioznawstwo w szkołach to krok w stronę totalitaryzmu? Jakoś z własnego doświadczenia wiem, że dopiero kiedy ludzie zaczęli poznawać różne filozofie, religie, światopoglądy polityczne - zaczęli kształtować własne zdania w wielu dziedzinach, a nie dziedziczyli je po rodzinie, domu czy środowisku w jakim mieszkali. To co tu piszesz jest jak na mój gust dokładnym przeciwieństwem rzeczywistości. Religioznawstwo jest normalnym przedmiotem szkolnym w krajach na zachodzie, i nikt tam totalitaryzmu nikomu nie narzuca z jednym, odgórnie przyjętym światopoglądem.
rawimir napisał(a):
A jedyną wolnościową alternatywą jest pozostawienie tego obszaru samym rodzicom.

Taaak ... Dzięki temu ludzie będą lepiej wiedzieli czym jest neopogaństwo, wicca, Asatru,druidyzm etc. Będą tak jak koledzy mojego brata z liceum, muzułmanki z Francji oprowadzać po knajpach, na wszystkich poza katolikami mówić - ateiści. Nie ma to jak rozwój świadomości społeczeństwa.
rawimir napisał(a):
Zamiast religioznawstwa, proponuję wprowadzić towaroznawstwo. Będzie praktyczniej :D

W ogóle pozamykać szkoły i ograniczyć program szkolny. Bądźmy inteligencją na wzór społeczeństw zachodnich ...

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 22:41 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2011, 09:27
Posty: 212
Siliniez napisał(a):
rawimir napisał(a):
Wcale nie jest do przodu. Moim zdaniem to krok wstecz. Religia i moralność, to odpowiedzialność rodziców. Jeśli państwo zdejmuję ją z rodziców (właściwiej byłoby powiedzieć, zabiera), to jest to ograniczanie wolności i krok w stronę totalitaryzmu.

:shock: :shock: :shock:
Ciebie pogańskiej moralności uczono w domu?

Mnie w domu uczono przede wszystkim poszanowania różnych poglądów. To wystarczyło.

Siliniez napisał(a):
Na jakiej podstawie uważasz, że religioznawstwo w szkołach to krok w stronę totalitaryzmu?

Bardziej tu chodzi o etykę niż o religioznawstwo. Każda etyka zawiera jakieś podstawy i nigdy nie jest neutralna światopoglądowo.

Co do samego religioznawstwa, to z jednej strony jest to zbyt wąska specjalizacja, żeby miała być powszechnie uczonym przedmiotem, a z drugiej strony mogę sobie nie życzyć, żeby moja religia była przedstawiana moim dzieciom w kategoriach opisu naukowego. To zbyt delikatna materia. Opis naukowy, często jest zbyt formalny i obdziera religię z jej mistycyzmu. Chcesz tak opisywać swoją religię, proszę bardzo, ale mnie to nie odpowiada i sobie tego nie życzę.

Siliniez napisał(a):
Jakoś z własnego doświadczenia wiem, że dopiero kiedy ludzie zaczęli poznawać różne filozofie, religie, światopoglądy polityczne - zaczęli kształtować własne zdania w wielu dziedzinach, a nie dziedziczyli je po rodzinie, domu czy środowisku w jakim mieszkali.

W samym przejmowaniu poglądów od rodziców nie ma nic złego, ale oczywiście zgadzam się, że dobrze jest sobie popatrzeć szerzej. Tyle, że nie mówmy o religioznawstwie a raczej o historii myśli, mówmy o przedmiocie traktującym o filozofii, naukach społecznych, historii nauki (bardzo pouczające). Zawężanie tego do religioznawstwa jest dokładnie tym samym co zawężanie do towaroznawstwa. W rezultacie zbudujemy kramik z ideami religijnymi.
Siliniez napisał(a):
To co tu piszesz jest jak na mój gust dokładnym przeciwieństwem rzeczywistości.

Nie rozumiem. Jakiej rzeczywistości to przeczy?
Siliniez napisał(a):
Religioznawstwo jest normalnym przedmiotem szkolnym w krajach na zachodzie, i nikt tam totalitaryzmu nikomu nie narzuca z jednym, odgórnie przyjętym światopoglądem.

W jakich krajach i w jakim zakresie? Jako dyscyplina akademicka? A gdzie naucza się powszechnie religioznawstwa w szkołach podstawowych i średnich?
Siliniez napisał(a):
rawimir napisał(a):
A jedyną wolnościową alternatywą jest pozostawienie tego obszaru samym rodzicom.

Taaak ... Dzięki temu ludzie będą lepiej wiedzieli czym jest neopogaństwo, wicca, Asatru,druidyzm etc. Będą tak jak koledzy mojego brata z liceum, muzułmanki z Francji oprowadzać po knajpach, na wszystkich poza katolikami mówić - ateiści. Nie ma to jak rozwój świadomości społeczeństwa.

Szczerze mówiąc nie mam w sobie poczucia misji. Nie bedą wiedzieli, to nie. A muszą? Podejrzewam, że nie słyszałem o wielu religiach i żyję z tym. Problemem nie jest nieznajomość konkretnych religii, tylko stosunek do "innego". I tu wracamy do tego, czego nauczyłem się w domu. Poszanowania cudzych poglądów. To w zupełności wystarczy.
Siliniez napisał(a):
rawimir napisał(a):
Zamiast religioznawstwa, proponuję wprowadzić towaroznawstwo. Będzie praktyczniej :D

W ogóle pozamykać szkoły i ograniczyć program szkolny. Bądźmy inteligencją na wzór społeczeństw zachodnich ...
Podobno tam mają religioznawstwo :P :P :P

_________________
Wicca i wiccanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 23:52 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
rawimir napisał(a):
Bardziej tu chodzi o etykę niż o religioznawstwo. Każda etyka zawiera jakieś podstawy i nigdy nie jest neutralna światopoglądowo.

To źle je poznać w większym zakresie?
rawimir napisał(a):
Co do samego religioznawstwa, to z jednej strony jest to zbyt wąska specjalizacja, żeby miała być powszechnie uczonym przedmiotem, a z drugiej strony mogę sobie nie życzyć, żeby moja religia była przedstawiana moim dzieciom w kategoriach opisu naukowego. To zbyt delikatna materia. Chcesz tak opisywać swoją religię, proszę bardzo, ale mnie to nie odpowiada i sobie tego nie życzę.

Wąska specjalizacja? Człowieku, religioznawstwo zahacza o historię, politologię, psychologię, socjologię, filozofię, antropologię i wszystko co możliwe. Tak dobrze znasz tę dziedzinę, że uważasz ją za wąską specjalizację? Nie życzysz sobie, żeby Twoja religia była poddana w formie opisu naukowego? To może katolicy też nie powinni poznawać jej od tej strony choćby na lekcji historii (a nie oszukujmy się, historia tej religii stanowi pokaźną część materiału nauczania) czy języka polskiego (tam czyta się m.in. Biblię, "Kwiatki św. Franciszka", omawia czym był tomizm, augustynizm etc.). Sądzisz, że katolicy źle wychodzą na tym programie ?
rawimir napisał(a):
Opis naukowy, często jest zbyt formalny i obdziera religię z jej mistycyzmu.

Pewnie, dlatego np. świadkowie Jehowy mi mówią, że niczego nie wiem, nie mam zielonego pojęcia o wierze i o Bogu. Faktycznie jest mi potrzebne doświadczenie mistyczne w ich wydaniu ... Przynajmniej wiedza o nich mi wystarczy, żeby mieć pojęcie, czego nie doświadczyłem, a co motywuje ich zachowanie (np. jakie mechanizmy, jaka filozofia, jakie korzyści)
rawimir napisał(a):
Tyle, że nie mówmy o religioznawstwie a raczej o historii myśli, mówmy o przedmiocie traktującym o filozofii, naukach społecznych, historii nauki (bardzo pouczające). Zawężanie tego do religioznawstwa jest dokładnie tym samym co zawężanie do towaroznawstwa. W rezultacie zbudujemy kramik z ideami religijnymi.

To może też wywalmy z programu inne zajęcia, one też są bardzo często-gęsto pozbawione kwintesencji. Chyba jest sens poznać te idee (i nie tylko idee,ale także i mechanizmy za nimi stojące), w szczególności, jeśli jest ich coraz więcej w pluralistycznym społeczeństwie. Jeśli uważasz, że jest to zawężenie, to co będzie "rozwężeniem"?
rawimir napisał(a):
Nie rozumiem. Jakiej rzeczywistości to przeczy?

Otaczającego nas świata.
rawimir napisał(a):
W jakich krajach i w jakim zakresie? Jako dyscyplina akademicka? A gdzie naucza się powszechnie religioznawstwa w szkołach podstawowych i średnich?

Pisała o tym Albruna:
viewtopic.php?f=31&t=54
rawimir napisał(a):
Szczerze mówiąc nie mam w sobie poczucia misji.

Tak, stąd fora o wicca, blogi o wicca, spotkania neopogańskie etc. :lol:
rawimir napisał(a):
Nie bedą wiedzieli, to nie. A muszą?

Lepiej, żeby wiedzieli, niż knuli sobie domysły.
rawimir napisał(a):
Podejrzewam, że nie słyszałem o wielu religiach i żyję z tym.

Jak gorliwy katolik, albo przeciętny Polak - wystarczy mu minimum wiedzy o religiach, i uważa, że jest najmądrzejszy i już potrafi o każdej religii powiedzieć wszystko, a najczęściej, że każda religia to zwykły zabobon. Wie dobrze, na czym polega katolicyzm, to wszystkie religie jego zdaniem będą się opierać na tym samym. I on wie najlepiej.
rawimir napisał(a):
Problemem nie jest nieznajomość konkretnych religii, tylko stosunek do "innego".

A jaki ma być stosunek, skoro ludzie nie będą znali owego "innego"? Jaki ma przeciętna osoba mieć stosunek do grupy ludzi w czarnych habitach biegających w nocy w lesie wokół ogniska lub ołtarza z czaszką ... Przecież naturalne, że jeśli nie wiesz co to za ludzie, to możesz się ich bać, że to jacyś maniacy składający krwawe ofiary, którzy mogą za chwilę chcieć Cię porwać i zamordować.
rawimir napisał(a):
I tu wracamy do tego, czego nauczyłem się w domu. Poszanowania cudzych poglądów. To w zupełności wystarczy.

Żeby szanować czyjeś poglądy trzeba je najpierw znać. Już opisałem wyżej przypadek jak kilku nastoletnich palantów wzięło muzułmanki z wymiany do knajp i nie rozumieli dlaczego one się dziwnie zachowują ... Inny przypadek miał miejsce kiedy wojska amerykańskie ostrzelały tłum muzułmanów idących z nożami, kaleczących się w trakcie swojego święta. Ciekawe przypadki można by jeszcze znaleźć. Z czego to wynikało? Z NIEWIEDZY.
rawimir napisał(a):
Podobno tam mają religioznawstwo :P :P :P
Tak. I uczą się tylko o religiach, które istnieją współcześnie. O pogaństwie dawnym mają ponoć nikłe pojęcie.

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 00:19 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2011, 09:27
Posty: 212
Nie podoba mi się ani religia w szkole, ani religioznawstwo, ani etyka. Uszanuj ten pogląd i nie obrażaj ludzi go głoszących twierdzeniem, że są zacofani, bo tak można odczytać twierdzenie, że Rosja jest do przodu, a to znaczy że każdy, komu nie podoba się ten pogląd jest do tyłu. Jesteś w błędzie. Nie życzę sobie takich lekcji, bo uznaję to, za wchodzenie przez z państwo w obszary zastrzeżone dla wolności obywatelskich. EOT

_________________
Wicca i wiccanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 00:28 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
rawimir napisał(a):
Nie podoba mi się ani religia w szkole, ani religioznawstwo, ani etyka. Uszanuj ten pogląd i nie obrażaj ludzi go głoszących twierdzeniem, że są zacofani, bo tak można odczytać twierdzenie, że Rosja jest do przodu, a to znaczy że każdy, komu nie podoba się ten pogląd jest do tyłu. Jesteś w błędzie. Nie życzę sobie takich lekcji, bo uznaję to, za wchodzenie przez z państwo w obszary zastrzeżone dla wolności obywatelskich. EOT

Dla mnie po prostu lansujesz zwyczajne ignoranctwo na wzór Kościoła rzymsko-katolickiego i to mnie najzwyczajniej przeraża. Chyba powinno nam zależeć, żeby być społeczeństwem światłym, a nie ciemnotą. I uważam, że Rosja w tym przypadku zrobiła rozsądny krok w przód.
Nie wiem jak możesz uważać, że tutaj państwo wkracza w obszar wolności obywatelskiej? Według tej logiki możesz uważać, że lekcje historii naruszają tę sferę. Tylko na podstawie czego?

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 08:52 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Wprowadzenie "religioznawstwa" do szkół w Rosji bardzo mi się podoba. Myślę, że duży wpływ na to miało tamtejsze zróżnicowanie wyznań - zdecydowanie większe niż w Polsce. Polska nadal jest stosunkowo monolityczna pod względem wyznaniowym i dlatego u nas religia=katolicyzm.
KRK boi się przedstawiania różnych religii jako równorzędnych, dlatego na religioznawstwo u nas raczej nie ma szans.

Etyka jako przedmiot szkolny nie polega na prezentowaniu jednego stanowiska. Wręcz przeciwnie, na prezentowaniu różnych stanowisk etycznych, czasem sprzecznych oraz dyskutowaniu nad samym sposobem podejmowania i uzasadniania wyborów moralnych.

rawimir:
Cytuj:
Problemem nie jest nieznajomość konkretnych religii, tylko stosunek do "innego". I tu wracamy do tego, czego nauczyłem się w domu. Poszanowania cudzych poglądów. To w zupełności wystarczy.

Udowodniono, że tolerancja rozwija się wraz ze wzrostem wiedzy o "innym" jak również z bliskich i przyjaznych kontaktów z "innymi". Czyli jeśli na tych lekcjach zostaną zaprezentowane kolejno święta prawosławne, katolickie, żydowskie i muzułmańskie, to będzie to dobrze służyło "oswajaniu innego".

Cytuj:
Opis naukowy, często jest zbyt formalny i obdziera religię z jej mistycyzmu.

Zupełnie się nie zgadzam. Co to za mistycyzm, któremu może zaszkodzić opis naukowy.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 10:25 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2011, 09:27
Posty: 212
Wprowadzenie przedmiotu religioznawstwo i przedmiotu etyka, nie rozwiąże problemu braku otwartości. W Polskich warunkach byłyby to przedmioty nauczane przez przekwalifikowane katechetki i na ogół z punktu widzenia religii dominującej.

Poza tym, oczekuję od państwa pomocy w edukacji a nie narzucania tego, czego moje dzieci powinny się uczyć. Szczególnie w tak wrażliwych kwestiach jak religia, moralność itd.

I jeszcze jedno:
Amvaradel napisał(a):
rawimir napisał(a):
Opis naukowy, często jest zbyt formalny i obdziera religię z jej mistycyzmu.


Zupełnie się nie zgadzam. Co to za mistycyzm, któremu może zaszkodzić opis naukowy.

I to jest własnie to o czym mówię. Jakim prawem kwestionujesz moje podejście do mistycyzmu?
Czy mogę sobie nie życzyć dyskusji na ten temat? - Mogę. A skoro mogę, to proszę to uszanować.

Ergo, system edukacyjny, podobnie jak cały system państwowy nie powinien wkraczać w tę sferę aktywności człowieka, bo wkracza na niebezpieczną ścieżkę ograniczania wolności.

Jeśli chcemy pokazać różnorodność świata w wymiarze idei, religii, kultury, to organizujmy spotkania, wyjazdy, niech młodzi ludzie spotykają się z różnorodnością świata. Temu mogą służyć dobrze poprowadzone lekcje wiedzy o społeczeństwie, lekcje wychowawcze. Podkreślam, dobrze poprowadzone. Wprowadzenie lekcji etyki i lekcji religioznawstwa nie da gwarancji, że będą prowadzone dobrze. Będą nudne i nastawione na formalne zrealizowanie minimum programowego. Dlaczego takie? Bo taka jest polska szkoła. Nie jest to szkoła pomagająca rodzicom, tylko szkoła narzucająca. Szkoła, która w gruncie rzeczy ogranicza a nie poszerza horyzonty.

To, kim jestem; to że mam w wielu kwestiach poglądy niezgodne z głównym nurtem zawdzięczam nie szkole, ale temu, że wiecznie się buntowałem przeciw szkole. Tylko nieliczni nauczyciele byli w stanie to zrozumieć i uszanować. Co ciekawe, to na ogół byli ci wymagający nauczyciele. Wymagający myślenia. Ale takich nauczycieli w toku edukacji spotkałem może 5. Jedna polonistka a pozostali to matematycy i fizycy. Niestety nauczyciele przedmiotów tzw. humanistycznych byli schematyczni i ograniczający. I takiej szkole miałbym powierzyć wychowanie i edukację moich dzieci? Wolne żarty. Oczywiście mówię już bardziej historycznie, bo zarówno ja jak i moje dzieci edukację zakończyły. I jako rodzic wiem, ile musieliśmy poświęcić pracy, żeby niejednokrotnie zrównoważyć szkody jakie wywiera szkoła powszechna. Na szczęście z dobrym skutkiem.

_________________
Wicca i wiccanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 12:43 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
rawimir napisał(a):
Wprowadzenie przedmiotu religioznawstwo i przedmiotu etyka, nie rozwiąże problemu braku otwartości. W Polskich warunkach byłyby to przedmioty nauczane przez przekwalifikowane katechetki i na ogół z punktu widzenia religii dominującej.

Niekoniecznie.

Cytuj:
Poza tym, oczekuję od państwa pomocy w edukacji a nie narzucania tego, czego moje dzieci powinny się uczyć. Szczególnie w tak wrażliwych kwestiach jak religia, moralność itd.

W tym momencie jest narzucona odgórnie katecheza. Sporo osób, łącznie ze mną, wolałoby, aby przynajmniej był realny wybór: katecheza lub etyka/ wiedza o religiach.

Rawimir:
Cytuj:
I to jest własnie to o czym mówię. Jakim prawem kwestionujesz moje podejście do mistycyzmu?
Czy mogę sobie nie życzyć dyskusji na ten temat? - Mogę. A skoro mogę, to proszę to uszanować.

Ależ Ty nie musisz dyskutować o Swojej religii, jeśli nie chcesz. Natomiast nie możesz zabraniać dyskutować innym.

Cytuj:
Jeśli chcemy pokazać różnorodność świata w wymiarze idei, religii, kultury, to organizujmy spotkania, wyjazdy, niech młodzi ludzie spotykają się z różnorodnością świata. Temu mogą służyć dobrze poprowadzone lekcje wiedzy o społeczeństwie, lekcje wychowawcze. Podkreślam, dobrze poprowadzone. Wprowadzenie lekcji etyki i lekcji religioznawstwa nie da gwarancji, że będą prowadzone dobrze. Będą nudne i nastawione na formalne zrealizowanie minimum programowego. Dlaczego takie? Bo taka jest polska szkoła. Nie jest to szkoła pomagająca rodzicom, tylko szkoła narzucająca. Szkoła, która w gruncie rzeczy ogranicza a nie poszerza horyzonty. (...)
I jako rodzic wiem, ile musieliśmy poświęcić pracy, żeby niejednokrotnie zrównoważyć szkody jakie wywiera szkoła powszechna. Na szczęście z dobrym skutkiem.

Częściowo muszę się zgodzić. Polskie szkolnictwo nie jest dobre w pomaganiu jednostkom wybitnym, rozwijaniu indywidualizmu. I pewno nie będzie, bo reformy idą w kierunku zwiększenia biurokracji... Natomiast szkoła jest dobra w "podciąganiu do góry" uczniów słabszych czy zaniedbanych środowiskowo, a takich jest naprawdę dużo.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 12:50 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
rawimir napisał(a):
W Polskich warunkach byłyby to przedmioty nauczane przez przekwalifikowane katechetki i na ogół z punktu widzenia religii dominującej.

:shock:
Jak mawiała moja nauczycielka chemii z liceum "bodajbyś tak kiedyś cudze dzieci uczył"! :wink:

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 13:18 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 8 listopada 2011, 23:28
Posty: 67
Lokalizacja: Michale
Zgadzam się z Amvaradel. W całej rozciągłości.

Zwłaszcza jeśli chodzi o mistykę. "Naukowe" (czyli w gruncie rzeczy jakie? Wiemy przecież Wszyscy, że standardy naukowości są konwencją. :wink: ) badanie mistyki nie jest w stanie mistyce zaszkodzić. Wręcz przeciwnie.

_________________
"Fakt, że jestem paranoikiem, nie oznacza jeszcze, że cały świat nie sprzymierzył się przeciwko mnie."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 15:05 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2011, 09:27
Posty: 212
Amvaradel napisał(a):
W tym momencie jest narzucona odgórnie katecheza. Sporo osób, łącznie ze mną, wolałoby, aby przynajmniej był realny wybór: katecheza lub etyka/ wiedza o religiach.

A jaki to ma związek z tą dyskusją? Przecież to chyba oczywiste, że nie akceptuję tego stanu rzeczy. Realnym wyborem jest po prostu nie chodzić na te lekcje.

Amvaradel napisał(a):
Rawimir:
Cytuj:
I to jest własnie to o czym mówię. Jakim prawem kwestionujesz moje podejście do mistycyzmu?
Czy mogę sobie nie życzyć dyskusji na ten temat? - Mogę. A skoro mogę, to proszę to uszanować.

Ależ Ty nie musisz dyskutować o Swojej religii, jeśli nie chcesz. Natomiast nie możesz zabraniać dyskutować innym.

Ależ dyskutuj sobie, tylko nie narzucaj tej dyskusji dzieciom, których rodzice sobie tego nie życzą.

_________________
Wicca i wiccanie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 16:10 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 12 grudnia 2011, 21:31
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa? lub Zbrosławogród
Według mnie obowiązkowa edukacja powszechna jest z założenia czymś w rodzaju łoża Prokrusta. Zajmuje się tzw. przystosowaniem społecznym jednostek. Czyli jednym z jej zadań statutowych jest "przystosowanie" bardzo inteligentnego człowieka do życia wśród pozostałych obywateli. Według jednakowych kryteriów przystosowuje też np. osoby na granicy niepełnosprawności intelektualnej. U założenia jest równość wszystkich ludzi...

_________________
nie wiedziano w co sie wpakowano


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 16:39 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Cała ta szkoła razem z religią niczego nie uczy. Zaczynają się pojawiać studenci analfabeci. Czytają ale sylabizując, do tego owe sylaby to istne dukanie. O rozumieniu treści można zapomnieć.

Jak się ktoś sam nie nauczy to umieć nie będzie.

Wyjątkiem jest większość szkół katolickich. Mają dobry poziom. I nieliczne inne prywatne.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 21:42 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 12 grudnia 2011, 21:31
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa? lub Zbrosławogród
Cytuj:
Wyjątkiem jest większość szkół katolickich. Mają dobry poziom.

Wnoszę o ostracyzm :)

_________________
nie wiedziano w co sie wpakowano


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 22:24 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Rawimir:
Cytuj:
A jaki to ma związek z tą dyskusją? Przecież to chyba oczywiste, że nie akceptuję tego stanu rzeczy. Realnym wyborem jest po prostu nie chodzić na te lekcje.

Ocena z religii liczy się do średniej ze świadectwa. Uczeń nie chodzący na religię może mieć z tego powodu gorszą średnią. Poza tym lekcje religii ustawione są często w środku zajęć lekcyjnych i jeśli uczeń na nie nie chodzi, to przez godzinę ma kłopotliwe "okienko".

Zbrosław:
Cytuj:
Według mnie obowiązkowa edukacja powszechna jest z założenia czymś w rodzaju łoża Prokrusta. Zajmuje się tzw. przystosowaniem społecznym jednostek. Czyli jednym z jej zadań statutowych jest "przystosowanie" bardzo inteligentnego człowieka do życia wśród pozostałych obywateli. Według jednakowych kryteriów przystosowuje też np. osoby na granicy niepełnosprawności intelektualnej. U założenia jest równość wszystkich ludzi...

Coś w tym stylu. Choć może mniej chodzi o równość, a bardziej o to, że wszyscy tworzymy jedno społeczeństwo i jedno państwo, więc chodzi o przystosowanie do życia w tym społeczeństwie i państwie.

Poświst:
Cytuj:
Cała ta szkoła razem z religią niczego nie uczy. Zaczynają się pojawiać studenci analfabeci. Czytają ale sylabizując, do tego owe sylaby to istne dukanie. O rozumieniu treści można zapomnieć.
Jak się ktoś sam nie nauczy to umieć nie będzie.
Wyjątkiem jest większość szkół katolickich. Mają dobry poziom. I nieliczne inne prywatne.

"Trochę" uogólniasz, ale problem rzeczywiście jest. Tylko to temat na nowy i zapewne bardzo obszerny wątek o plusach i minusach polskiej oświaty. I czy tylko w szkołach leży przyczyna spadku poziomu? Moim zdaniem nie. Szkoła zmieniła się mniej niż uczniowie.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 22:26 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Nie rozumiem dlaczego Wy piszecie o dyskusji na temat innych religii? Religioznawstwo nie polega na dyskutowaniu, która religia lepsza od której, albo która bardziej prawdziwsza od której - tylko na przedstawianiu jej historii, ewolucji, doktryny, kultu i organizacji tudzież drobnych danych, wydawnictw, działalności w którą dane związki się włączają.

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 22:28 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
O dyskusjach pisałam w kontekście zajęć etyki - na nich powinno być prezentowanie różnych stanowisk i dyskusje.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 22:32 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Amvaradel napisał(a):
Choć może mniej chodzi o równość, a bardziej o to, że wszyscy tworzymy jedno społeczeństwo i jedno państwo, więc chodzi o przystosowanie do życia w tym społeczeństwie i państwie.

Jak dla mnie jest to kwintesencja, i nie tylko w skali krajowej, ale i światowej - wielu z nas podróżowało do innych krajów i miało kontakt z ludnością innych zupełnie wyznań. Warto wiedzieć, co tych ludzi charakteryzuje, a co nie.

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: piątek, 14 września 2012, 17:13 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 29 grudnia 2010, 17:53
Posty: 85
Lokalizacja: Poznań | Konin
rawimir napisał(a):
Siliniez napisał(a):
Rosja jak zwykle do przodu. A co z Polską w końcu będzie?

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... ale=krakow


Wcale nie jest do przodu. Moim zdaniem to krok wstecz. Religia i moralność, to odpowiedzialność rodziców. Jeśli państwo zdejmuję ją z rodziców (właściwiej byłoby powiedzieć, zabiera), to jest to ograniczanie wolności i krok w stronę totalitaryzmu.

W ogóle przez narzucenie religii w polskich szkołach przez KK dyskusja poszła w złym kierunku. Jako alternatywę proponuje się etykę (jaką???) albo religioznawstwo. A jedyną wolnościową alternatywą jest pozostawienie tego obszaru samym rodzicom.


Moim zdaniem religioznawstwo, jeśli było by prowadzone neutralnie nikomu nie powinno zaszkodzić.
Jeśli jednak miałby być wybór tylko katecheza katolicka lub etyka, to spłaszcza całe zagadnienie i zbytnio je upraszcza.

Siliniez napisał(a):
:shock: :shock: :shock:
Ciebie pogańskiej moralności uczono w domu? Skoro religia i moralność to odpowiedzialność rodziców, to część z nas powinna zostać gorliwymi katolikami a za moralność uważać wartości narodowe (takie stricte prawicowe we wszystkim co możliwe).


Jeśli o mnie chodzi, to uczono szacunku do drugiego człowieka, miłości do ojczyzny i uczciwości.
Dlaczego wszystko co narodowe jest według Ciebie prawicowe? Dobry obywatel, to ktoś kto chce dobra dla swojej ojczyzny i narodu, w tym nie ma nic złego, nie ważne czy ktoś jest lewicowy czy prawicowy, czy ktoś jest katolikiem czy druidem.
Religię jak już odpowiednio dorosłem wybrałem sam, bo uczono mnie uczciwości, w tym do samego siebie. Wybory dziecka są różne, ale rodzice powinni nauczyć podstaw, państwo ich w tym nie wyręczy. Może za to pokazać pewne możliwości, które każdy człowiek powinien przemyśleć sam, ale tylko da radę jeśli dostarczy mu się do tego wiedzy.

_________________
Obrazek
www.pantheion.pl
Portal wolnej myśli pogańskiej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rosja - religioznawstwo i etyka w szkołach.
PostNapisane: niedziela, 7 października 2012, 18:30 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Siliniez napisał(a):
Nie rozumiem dlaczego Wy piszecie o dyskusji na temat innych religii? Religioznawstwo nie polega na dyskutowaniu, która religia lepsza od której, albo która bardziej prawdziwsza od której - tylko na przedstawianiu jej historii, ewolucji, doktryny, kultu i organizacji tudzież drobnych danych, wydawnictw, działalności w którą dane związki się włączają.
Religioznawstwo to znawstwo różnych religii. Czy ową wiedzę zyskuje się biernie słuchając wykładu czy czynnie dyskutując to kwestia stosowanej techniki. Moim zdaniem dyskusja jest lepsza. Natomiast temat - tu się zgadzam - nie powinien służyć ułożeniu rankingu wyznań.
W końcu bez tego wiem, że moje jest najlepsze :lol:
rawimir napisał(a):
W ogóle przez narzucenie religii w polskich szkołach przez KK dyskusja poszła w złym kierunku. Jako alternatywę proponuje się etykę (jaką???) albo religioznawstwo. A jedyną wolnościową alternatywą jest pozostawienie tego obszaru samym rodzicom.
Jeśli traktować etykę czy religioznawstwo jako pewien zasób wiedzy to trudno wymagać od wszystkich rodziców wysokiego poziomu. Gdyby na wszystkim mieli się znać, i mieli wystarczająco dużo czasu by wszystkiego nauczyć swe dzieci, szkoły byłyby zbędne.
Zatem przedmiot etyka lub etyka z religioznawstwem powinien dać wiedzę o tej sferze przekonań i działań ludzi. Przecież uczymy się filozofii nie będąc przekonanym do części z nich (mnie np. nie przekonuje ani tomizm ani augustynizm :D ).
Wiedza o religiach o ich najważniejszych wskazaniach ale i o praktyce (tu duże pole do dyskusji), ich historii i powiązaniach ze sztuką, polityką czy ogólnie kulturą to naprawdę fajny kawałek świata do poznania.

W szkole, z którą ostatnio byłem związany, jedna z mam oczekiwała nauczania etyki z religioznawstwem. Zatem świat się zmienia. Powoli ale jednak.

Rodzimowiercom i germanom przypominam, że dawniej wyznanie, moralne wskazówki, wynikające z tego obyczaj, prawo i sądy były jednym.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL