Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: co dla was oznacza święto Yule?
PostNapisane: środa, 22 grudnia 2010, 01:27 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): środa, 31 marca 2010, 22:20
Posty: 23
Lokalizacja: Warszawa
dziś przygotowując yulową kolację myślalam o osobistym znaczeniu tego święta dla mnie. Zostałam wychowana w tradycji chrześcijańskiej, gdzie święta Bożego Narodzenia są bardzo ważne i silnie obchodzone z rodziną - obecnie świetuję BN razem z Yulem - mam po prostu takie przedłuzone święta. I z tej tradycji zostało mi to, ze Yule jest dla mnie bardzo rodzinnym świętem, związanym z ogniskiem domowym, rodzinnym ciepłem i miłością na linii: rodzice-dzieci, rodzeństwo.
W tradycjach pogańskich to święto oznaczone przez zimowe przesilenie jest świętem zwycięstwa światła nad ciemnością.
No więc dla mnie to światło czczone w Yule jest miłością, którą wynosi się z domu i która na drodze dorosłego życia daje nam siłę do walki z ciemnością - z trudami zycia, bólem i nieszczęściem.

A w ogóle to chyba mój debiut na tym forum, więc witam :)
Podczytuje was od jakiegoś czasu, ale sie nie odzywałam do tej pory, bo wole czytać :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: co dla was oznacza święto Yule?
PostNapisane: środa, 22 grudnia 2010, 14:15 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Yule obchodze po raz pierwszy swiadomie jednak ten rodzaj przemyslenia, zadumy, dokonczenia jednych spraw i zaczecia innych jest ze mna od lat.
Yule to dla mnie koniec starego roku, starych porzadkow i rozpoczecie nowego roku, nowych spraw. To tez czas podsumowania i postanowien na przyszlosc. To czas rozpoczecia ich realizacji, rozgrywek pomiedzy mna a osoboami ktorych wola do tej pory byla ponad moja wole. Niestety zbyt czesto jest to rodzina...

A jak spedzam? Tak jak od paru lat, przegladajac i porzadkujac warsztat i komputer. Porzadkujac moj wlasny, osobisty swiat.

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: co dla was oznacza święto Yule?
PostNapisane: środa, 22 grudnia 2010, 14:50 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 maja 2008, 20:16
Posty: 423
Lokalizacja: Na Pograniczu, między Malborkiem a Elblągiem
Dla mnie Yule, to czas, kiedy "na świat" przychodzi Światło - Bóg - Słońce, bo od tego czasu zaczyna przybywać dnia, niezauważalnie na początku ale jednak ;) Jest to czas pokonania ciemności przez światłość. U mnie trwa on od 21 grudnia do 26 grudnia (świętuję Yule - sam i Boże Narodzenie - z rodziną ) Jest czas, w którym razem z rodziną się właśnie biesiaduje, świętuje, panuje miły nastrój ( u mnie w domciu, w wigilię robiony tak jakby na siłe, po całym dniu kłótni i nerwów wynikających z przygotowań, choć czasem się udaje ich uniknąć :P)
W tym roku niestety Yule, odbyło się bez rytuału, tylko ze skromną libacją i modlitwą. Ale Bogów ma się w sercu, więc ryt właściwie nie jest potrzebny ;)
A tak poza tym witaj Claudel na forum :)

_________________

Born of Water
Cleansing, powerful
Healing, changing
I am.


Cokolwiek by się nie działo, My, Czarownice zawsze jesteśmy bezpieczne. To My przydarzamy się innym ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: co dla was oznacza święto Yule?
PostNapisane: piątek, 24 grudnia 2010, 11:45 
Offline
Milczek

Dołączył(a): sobota, 30 października 2010, 15:57
Posty: 3
Dla mnie Yule-chociaż wolę je nazywać Godowym Świętem ;)-jest czasem zamykania wszystkiego co stare i otwierania się na nowe.
Modlę się o pomyślność w nowym roku i cieszę się że Światło przezwycięża Ciemność.Lubię zimę,jak i wszystkie pory roku,ale zdecydowanie wolę lato :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: co dla was oznacza święto Yule?
PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2011, 02:02 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Prócz czekania na nowe Słońce czuje optymizm nowego czasu. Duży wpływ ma na to odczucie kontrast zimy wokół i ognia wśród przyjaciół.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL