Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest wtorek, 21 maja 2024, 01:24

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: religia.tv
PostNapisane: czwartek, 9 kwietnia 2009, 20:34 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 18:32
Posty: 146
Lokalizacja: Katowice
Przed chwila stacja telewizyjna religia.tv wyemitowala ciekawy reportaz o religiach poganskich. Oparto sie o najpopularniejsze ruchy na terytorium brytyjskim: wicca, druidyzm i szamanizm. Poza tym, ze tlumaczenie chwilami wyrzadzalo programowi wielka krzywde, material wydal mi sie bardzo dobry merytorycznie. Choc logo stacji (chrzescijanska ryba) zapowiadalo stanowisko subiektywne, tworcy przedstawili glowne zalozenia wymienionych kultow, neopoganska mentalnosc oraz moralnosc rzeczowo i zachowujac bezstronnosc. Duzo ciekawych informacji wniosly wywiady z przedstawicielami wyzej wymienionych nurtow.

Ktos oprocz mnie widzial? :)
Jesli tak, to mozecie mi wytlumaczyc, o co chodzi z tym "zabijaniem zielonego czlowieka" podczas Swieta Majowego? To jedno mi sie za nic nie klei XD


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 9 kwietnia 2009, 22:26 
Pytasz o Zielonego Czlowieka w ogole czy tylko o akt zabijanie go?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 9 kwietnia 2009, 23:57 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 18:32
Posty: 146
Lokalizacja: Katowice
Wstyd sie przyznac, ale w sumie chyba o jedno i drugie. Zielony Czlowiek kojarzyl mi sie dotychczas z Oak King, ale teraz odnosze wrazenie, ze to nie to samo... Bo niby czemu zabijac Dębowego w maju?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 10 kwietnia 2009, 01:40 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Nie widziałam filmu, więc potrzebny by mi był jakiś kontekst, ale obstawiałabym tradycję palenia Wierzbina, czyli Wickermana na Beltane.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 10 kwietnia 2009, 01:43 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Zdaje sie, ze cos bylo u Frazera. Zaraz poszukam.

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 10 kwietnia 2009, 11:03 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Nie zmienili po prostu w filmie terminu z Żniw na Zielony Gaj?
(Wickerman był suchy, nie zielony, więc chyba to nie on?)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: religia.tv
PostNapisane: piątek, 10 kwietnia 2009, 11:30 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Shirotka napisał(a):
Choc logo stacji (chrzescijanska ryba) zapowiadalo stanowisko subiektywne, tworcy przedstawili glowne zalozenia wymienionych kultow, neopoganska mentalnosc oraz moralnosc rzeczowo i zachowujac bezstronnosc.


Oho, praca dogoniła mnie na forum...
Stacja ma być przeciwwagą dla telewizji trwam i koncentruje się głównie na czterech wielkich religiach choć faktycznie najwięcej programów dotyczy chrześcijaństwa i wszelkich jego odłamów. Nie mniej zdarzają się ciekawe rzeczy dotyczące również innych, mniej popularnych religii takich jak hinduizm (całkiem sporo) shintoizm czy nawet rastafarianizm. Co więcej stacja potrafi emitować filmy dość kontrowersyjne (jak na Polskę ;) ) takie jak np. Obóz Jezusa (nota bene bardzo polecam) będący krytyką chrześcijańskiego fundamentalizmu.
Jako, że w ramach pracy mam codzienny kontakt z ich ramówką, to, jeżeli chcecie, mogę co ciekawsze pozycje w miarę na bieżąco na forum wrzucać :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 10 kwietnia 2009, 11:54 
Shirotka napisał(a):
Wstyd sie przyznac, ale w sumie chyba o jedno i drugie. Zielony Czlowiek kojarzyl mi sie dotychczas z Oak King, ale teraz odnosze wrazenie, ze to nie to samo... Bo niby czemu zabijac Dębowego w maju?


Dobrze ci sie kojarzy. Wlasciwie Green Man jest bardzo skomplikowanym pojeciem i dla roznych ludzi oznacza troche inne rzeczy. Dla jednym jest to bog urodzajnosci i plodnosci przyrody, nie tyle zwierzat co roslin. Dla innych jest to poprostu zielony duch przyrody. Czesto sie go przyrownuje do Krola Debu, Jacka in the Green a nawet mowi sie ze od niego wziely sie historie o Robin Hoodzie. Robin tez czesto wystepuje jako duch lasu i przyrody - kiedys byla o tym mowa w innym topiku. Jego wizerunki pojawiaja sie w wielu krajach Europy a nawet slyszalam o tym ze mozna je zanlesc w Turcji, Indii i Japoni. W Anglii prawie w kazdym kosciele mozna znalesc jego rzezby.

Z tego co wiem w wiekszosci poganskich tradycji Green Man jest krolem Beltaine i nie jest w czasie tego swieta zabijany. My na przyklad niegdy go nie zabijamy. Ale wsrod innych pogan Green Man polaczyl sie w jedno z Jhon Barlycorn ktory wedlug legendy jest zabijany podczas Lammas. Z tego co wiem zabijanie Green Mana na Belatine odbywa sie na przyklad w Edynburgu ale nie wiem dlaczego. Moze w tym roku sie dowiem. W Dover na przyklad gdzie tez parady beltainowe sa stara i ciagle zywa tradycja Green Man ma sie calkiem dobrze podczas swieta, slucha muzyki folkowej, tanczy razem z Morris Dancers i pije duzo piwska.

Na wikipedii jest opis swieta beltainowego w Edynburgu z 2008, razem z opisem rytualu gdzie oprocz zielonego czlowieka ktory faktycznie jest zabijany i wskrzeszany sa jeszcze czerowni i niebiescy ludzie.
http://en.wikipedia.org/wiki/Beltane_Fire_Festival


Góra
  
 
 Tytuł: Re: religia.tv
PostNapisane: piątek, 10 kwietnia 2009, 11:56 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Hakken napisał(a):
Jako, że w ramach pracy mam codzienny kontakt z ich ramówką, to, jeżeli chcecie, mogę co ciekawsze pozycje w miarę na bieżąco na forum wrzucać :)


Bardzo bym prosiła, ostatnio tam zaglądam, ale nie mając nawyku oglądania TV, zapominam, że istnieje coś takiego jak program, do którego można zajrzeć..


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 10 kwietnia 2009, 12:30 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Nie ma problemu, choć prawdę powiedziawszy panuje tam u nich niezły burdel i czasem sami niewiedzą co będzie w programie ;) Nie mniej jak trafię na cos fajnego to dam znać. Generalnie okres wielkanocny można sobie raczej odpuścić bo jest zdominowany przez procesje, nabożeństwa i to wszystko co może zainteresować chrześcijan. :)

A tak swoją drogą patrząc po tych fotkach na wiki to żal, że u nas takich fajnych eventów nie ma :(


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 11 kwietnia 2009, 00:07 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 18:32
Posty: 146
Lokalizacja: Katowice
Agni, slicznie Ci dziekuje za odpowiedz i linka. Jesli dowiesz sie, czemu w Edynburgu zabijaja Zielonego, bede wdzieczna za podzielenie sie ta wiedza :)
Hakken, ja tez poprosze o monitorowanie ramowki, bo podobnie jak Tin, prawie nie ogladam tv (reportaz udalo mi sie zobaczyc tylko dzieki mamie, ktora zawolala mnie z informacja, ze "w telewizji mowia cos o łitanach i czarownicach xD).
Nota bene, program, ktory widzialam byl czescia cyklu "Podstawy wiary", zgodnie z opisem traktujacego o "szesciu najwiekszych religiach [patrzcie, ale awansowalismy :)] i jednym niereligijnym systemie wartosci". W poniedzialek o 19 leci kolejny odcinek poswiecony buddyzmowi. Fajnie by bylo, gdyby kiedys calosc powtorzyli...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 czerwca 2009, 16:04 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Z ciekawych rzeczy z religia TV polecam Jesus Camp, dość wstrząsający dokument o amerykańskich purytanach. Może nie pogańskie ale obejrzeć naprawdę warto.

Najbliższa emisja będzie 28.06.2009 o godzinie 17.00, ale powtrzają dość często, więc jak ktoś będzie zainteresowany innymi terminami to piszcie a ja odpowiem jak tylko trafię.

Polecam.

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 czerwca 2009, 16:10 
Jesus Camp jest dostępny w Internecie. Trafiłam na niego przez google. Podaję informację dla tych, którzy, podobnie jak ja, nie mają telewizora.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL